ßßß Cookit - przepis na Postny barszcz czerwony

Postny barszcz czerwony

nazwa

Wykonanie

W ramach uzupełnienia tematu zakwasu buraczanego, podaję przepis na postny barszcz wigilijny idealny do picia jako dodatek do krokietów czy pasztecików . Jest to wersja najszybsza. Jeśli chcecie ubogacić jego smak, możecie poddusić przez kilka minut wszystkie warzywa na oleju z odrobiną masła (zyska zarówno na smaku, jak i na kaloryczności :P). Mi on smakuje, jednak Głodzilla i mój Małż twierdzą, że bez mięsa barszcz się nie liczy 😉 Cóż – to faceci są…
Składniki:
2 marchewki
1 pietruszka
biała część pora
cebula
1/4 selera
kilka suszonych grzybków
kilka suszonych śliwek
przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, goździki, sól, pieprz, ocet jabłkowy (albo sok z cytryny), cukier (niekoniecznie), majeranek, 2 ząbki czosnku
1 łyżka dobrego oleju
300-500 ml zakwasu buraczanego
Umyj i obierz warzywa. Marchewki i pietruszkę przekrój wzdłuż. Cebulę przypal na czarno na patelni (jeśli masz kuchenkę gazową) albo na specjalnej nakładce na palnik.
Wrzuć do garnka wszystkie warzywa, suszone grzybki, śliwki, 1-2 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, 1-2 goździki i płaską łyżeczkę soli. Wlej około 1,5 litra wody oraz łyżkę oleju (w tłuszczach rozpuszczają się witaminy) i gotuj na niewielkim ogniu pod przykryciem co najmniej przez półtorej godziny.
Po tym czasie przecedź wywar, wlej zakwas z buraków, wsyp płaską łyżeczkę majeranku, przeciśnij przez praskę czosnek. Jeśli zakwas buraczany nie był bardzo kwaśny, dopraw do smaku octem jabłkowym (albo sokiem z cytryny). Dopraw solą i pieprzem (opcjonalnie również cukrem).
Podgrzej, ale pamiętaj, że nie możesz już barszczu zagotować, ponieważ straci on i na kolorze (stanie się brunatny), i na zdrowotnych właściwościach zakwasu!
Related Posts
Bulion warzywny ze szparagami
Żurek na żytnim zakwasie chlebowym
Żurek wielkanocny
Ryba po grecku
Bulion warzywny
Źródło:http://agatagotuje.pl/postny-barszcz-czerwony