ßßß Cookit - przepis na Rogaliki drożdżowe z serem

Rogaliki drożdżowe z serem

nazwa

Wykonanie

Ser­niczki droż­dżowe to ciastka mojego dzie­ciń­stwa. Pamię­tam, jak męczy­łem mamę, żeby znów je upie­kła: serowe podu­szeczki zni­kały w zastra­sza­ją­cym tem­pie. Dru­gim moim ulu­bio­nym wypie­kiem były roga­liki z mar­mo­ladą. A co by się stało, gdyby te dwa łako­cie połą­czyć w jedno? Przed Wami roga­liki droż­dżowe z serem .
Pod­stawą roga­li­ków jest cia­sto droż­dżowe, zbli­żone kon­sy­sten­cją do cia­sta na pizzę, ale o wiele słod­sze. Pro­por­cje skład­ni­ków na cia­sto przed­sta­wiają się nastę­pu­jąco:
3 szklanki mąki pszen­nej 650,
1/2 szklanki dość cie­płego mleka,
1/4 (czyli 25 g) kostki droż­dży,
2 jajka M-ki,
5 łyżek cukru trzci­no­wego,
5 łyżek oleju roślin­nego lub roz­to­pio­nego masła,
porządna szczypta soli.
Zaczyn drożdżowy
Z czę­ści powyż­szych skład­ni­ków naj­pierw przy­go­to­wu­jemy zaczyn droż­dżowy . Pokru­szone droż­dże roz­cie­ramy 3 łyż­kami cukru trzci­no­wego, mie­szamy z 1/2 szklanki cie­płego mleka i ok. 3/4 szklanki mąki pszen­nej. Odsta­wiamy do podwo­je­nia obję­to­ści w cie­płe miej­sce.
Jeśli cie­płego miej­sca nie mamy, wystar­czy że miskę z zaczy­nem posta­wimy na garnku wypeł­nio­nym czę­ściowo bar­dzo cie­płą wodą. Takie roz­wią­za­nie działa cuda, choć jeśli droż­dże są świeże, nie będą potrze­bo­wały udziw­nień. Pora­dzą sobie w tem­pe­ra­tu­rze poko­jo­wej.
Po ok. kwa­dran­sie wyra­sta­nia do zaczynu doda­jemy pozo­stałe skład­niki i wyra­biamy nie­zbyt zwarte, mięk­kie cia­sto . Powinno być ciut luź­niej­sze od cia­sta na pizzę i odkle­jać się od ręki. Jeśli tak się nie dzieje, możemy dodać nieco oleju i/lub dosy­pać mąki. Cia­sto zosta­wiamy do wyro­śnię­cia na ok. 15 min.
Nadzienie serowe do rogalików
1/2 kg peł­no­tłu­stego twa­rogu,
4 czu­bate łyżki cukru krysz­tału,
2 torebki (ok. 30 g) cukru wani­li­no­wego,
2 żółtka,
1 czu­bata łyżeczka mąki ziem­nia­cza­nej,
odro­bina mleka.
Powyż­sze skład­niki dokład­nie mie­szamy na jed­no­rodną pastę. Obec­ność mleka nie jest obo­wiąz­kowa i zależy od mokro­ści sera. Nadzie­nie serowe nie powinno być zbyt lejące, żeby nie utrud­niało kształ­to­wa­nia roga­li­ków.
Lepimy i pieczemy rogaliki
Cia­sto droż­dżowe dzie­limy na 8 rów­nych por­cji. Naj­pro­ściej utur­lać sobie wałe­czek, prze­kroić go na 2 czę­ści, póź­niej każdą tniemy znowu na 2 i jesz­cze raz to samo. Z każ­dej czę­ści cia­sta robimy w miarę równą kulkę i roz­wał­ko­wu­jemy na pla­cek gru­bo­ści ok. 1 mm. Placki tniemy (nożem, radeł­kiem) na 8 trój­kąt­nych czę­ści (tak jak pizzę). Przy brzegu każ­dej ukła­damy łyżeczkę nadzie­nia sero­wego i zawi­jamy poje­dyn­czo do środka uzy­sku­jąc rogale.
Można też farsz serowy roz­sma­ro­wać na całym kawałku i zawi­nąć uzy­sku­jąc rogala — roladkę. Nie­stety mają skłon­ność do nie­do­pie­ka­nia się w środku, choć bar­dzo inte­re­su­jąco wyglą­dają.
Roga­liki droż­dżowe z serem ukła­damy na bla­chach wyło­żo­nych papie­rem do pie­cze­nia i zosta­wiamy do wyro­śnię­cia przez ok. 20–30 min. Za bar­dzo nie zwięk­szają roz­mia­rów, więc można je upa­ko­wy­wać dość cia­sno, zosta­wia­jąc prze­świt na gru­bość kciuka. Wierzch roga­li­ków tuż przed pie­cze­niem sma­ru­jemy roz­kłó­co­nym biał­kiem jaja. Pie­czemy w tem­pe­ra­tu­rze 190–200ºC do zru­mie­nie­nia, przez ok. 20 min .
Pozo­staje mi życzyć Wam uda­nych rogali i smacz­nego! 🙂
Źródło:http://bombakaloryczna.pl/rogaliki-drozdzowe-z-serem