ßßß Cookit - przepis na Dobra lodówka – ergonomia, konstrukcja, energooszczędność – część 2

Dobra lodówka – ergonomia, konstrukcja, energooszczędność – część 2

nazwa

Wykonanie

Inne (8)
Kalkulatory dietetyczne (3)
Kuchenne porady (5)
Przepisy kulinarne (89)
Mięso (39)
Drób (16)
Ryby i owoce morza (7)
Wieprzowina (18)
Wołowina (1)
Nabiał (21)
Napoje (1)
Pizza (6)
Posiłek (62)
Kolacja (7)
Obiad (24)
Obiadokolacja (6)
Podwieczorek (5)
Przekąska (7)
Śniadanie (14)
Produkty zbożowe (32)
Słodycze i desery (21)
Warzywa i Owoce (32)
Dla smartfonów
Zeska­nuj powyż­szy QR Code aby uzy­skać szybki dostęp do strony na swoim urzą­dze­niu mobil­nym.
Chmurka tagów
boczek bułka tarta cebula chleb cukier kryształ cukier trzcinowy cukier waniliowy i wanilinowy czosnek drożdże piekarnicze filet z kurczaka jaja i przetwory z jaj jogurt naturalny kakao kasza gryczana kiełbasa majonez makaron marchewka margaryna masło ekstra śmietankowe i klarowane miód pszczeli mleko mąka kukurydziana mąka pszenna mąka żytnia ogórki kiszone konserwowe i korniszony olej rzepakowy oliwa z oliwek otręby pszenne owsiane i ryżowe pestki dyni pieczarki białe cremini i portobello pomidor płatki orkiszowe płatki owsiane płatki pszenne rodzynki ryż parboiled sałata schab ser biały ser żółty siemię lniane twaróg ziemniaki śmietana i śmietanka
Dobra lodówka — ergonomia, konstrukcja, energooszczędność — część 2
(Głosów: 1, wynik: 5 , 00 na 5)
Loading...
Poprzed­nio omó­wi­li­śmy rodzaje ukła­dów chło­dze­nia w lodów­kach i chłodziarko-zamrażarkach, dziś nato­miast poru­szymy nieco kwe­stię ergo­no­mii. Zobaczmy jak wygląda podział lodó­wek pod wzglę­dem układu drzwi­czek.
Domowe urzą­dze­nia chłod­ni­cze dzie­limy gene­ral­nie na: lodówki (chło­dziarki), chłodziarko-zamrażarki i zamra­żarki . O ile pierw­szymi i ostat­nimi nie będziemy się zbyt­nio przy­glą­dać, bo kon­struk­cyj­nie są roz­wią­zane prak­tycz­nie tak samo, a róż­nią się jedy­nie tem­pe­ra­turą chło­dze­nia, to poroz­ma­wiamy o środ­ko­wej — naj­czę­ściej spo­ty­ka­nej — gru­pie urzą­dzeń chłod­ni­czych.
Poję­cia: lodówka i chłodziarko-zamrażarka (lodówko-zamrażarka) w potocz­nym rozu­mie­niu czę­sto wystę­pują zamien­nie. Mówiąc lodówka, zazwy­czaj mamy na myśli urzą­dze­nie, które pozwala rów­nież mro­zić pro­dukty spo­żyw­cze. W związku z funk­cją mro­że­nia, wyróż­niamy urzą­dze­nia posia­da­jące zamra­żal­nik zin­te­gro­wany z komorą chłod­ni­czą lub oddzielną komorę zamra­żar­kową.
Lodówka jednodrzwiowa z zamrażalnikiem
Lodówka jed­no­drzwiowa to izo­la­cyjna skrzy­nia, w któ­rej gór­nej czę­ści zain­sta­lo­wany jest mniej­szy lub więk­szy zamra­żal­nik. Cie­płe powie­trze wewnątrz lodówki unosi się, opływa go i opada mocno schło­dzone, odbie­ra­jąc cie­pło od pro­duk­tów spo­żyw­czych. Taka kon­wek­cyjna metoda chło­dze­nia wnę­trza spra­wia, że naj­zim­niej jest bez­po­śred­nio pod zamra­żal­ni­kiem. Może się zda­rzyć, zwłasz­cza przy zalo­dzo­nej lodówce, że pro­dukty bez­po­śred­nio pod nim ule­gną czę­ścio­wemu zamro­że­niu. Nie pole­cam — mnie udało się tak zamro­zić… jajka.
Zalety lodówek jednodrzwiowych
Lodówki jed­no­drzwiowe z zamra­żal­ni­kiem są pro­ściut­kie jak budowa cepa. Z pro­stotą w parze idzie cena, która zazwy­czaj nie jest zbyt wygó­ro­wana. Tego rodzaju urzą­dze­nia chłod­ni­cze spo­tyka się zarówno w dużych jak i małych roz­mia­rach. Zasto­so­wa­nie znaj­dują w nie­wiel­kich kuch­niach, dom­kach let­ni­sko­wych — wszę­dzie tam gdzie dys­po­nu­jemy nie­wielką prze­strze­nią. Nie­kiedy można je wci­snąć pod blat kuchenny.
Wady lodówek jednodrzwiowych
Lodówki jed­no­drzwiowe, zwłasz­cza w mniej­szych warian­tach, cier­pią na nie­do­sta­tek prze­strzeni wewnątrz. Może być albo za mało miej­sca na mro­żonki, albo na pro­dukty chło­dzone. Kupu­jąc taką lodówkę zasta­nówmy się, czy spro­sta naszym wyma­ga­niom. Poza tym ist­nieje (wspo­mniane wcze­śniej) ryzyko prze­mro­że­nia pro­duk­tów znaj­du­ją­cych się na gór­nej półce. Zwłasz­cza przy nie­szczel­nych drzwicz­kach zamra­żal­nika (o ile lodówka je posiada), może ono doty­czyć także pro­duk­tów umiesz­czo­nych na górze drzwi.
Lodówka dwudrzwiowa
Lodówki dwu­drzwiowe to już chłodziarko-zamrażarki z praw­dzi­wego zda­rze­nia. Posia­dają dwie oddzielne komory — jedną do mro­że­nia, drugą do chło­dze­nia — nie­kiedy obsłu­gi­wane przez dwa różne agre­gaty. W zależ­no­ści od skom­pli­ko­wa­nia, w sto­sunku do lodó­wek jed­no­drzwio­wych wzra­sta też ich cena. Lodówki dwu­drzwiowe spo­ty­kamy w dwóch warian­tach drzwi.
Lodówki z zamrażarką na górze
Ich pod­sta­wową zaletą jest spora obję­tość komory chło­dziarki i łatwy dostęp do pro­duk­tów mro­żo­nych. Nie­stety na tym zalety się koń­czą. Zamra­żarka jest zazwy­czaj mizer­nych roz­mia­rów. Jeśli zda­rzy się więk­sza, posiada dru­ciane półeczki, uła­twia­jące segre­go­wa­nie mro­żo­nek. Do pro­duk­tów chło­dzo­nych, poło­żo­nych na niż­szych kon­dy­gna­cjach, trzeba się schy­lać, a to już zbyt przy­jemne nie jest.
Lodówki z zamrażarką na dole
Lodówki tego rodzaju mie­wają zamra­żarki od roz­mia­rów prze­cięt­nych do zaj­mu­ją­cych nawet 1/2 wiel­ko­ści lodówki (i wię­cej). Zamra­żarka zazwy­czaj wypo­sa­żona jest w prze­zro­czy­ste szu­flady, które można wycią­gnąć, posta­wić na blat kuchenny i prze­grze­bać, bez trzy­ma­nia otwar­tych drzwi­czek przez cały czas. Duża wygoda i oszczęd­ność ener­gii . Co prawda trzeba się schy­lić, ale… jak czę­sto korzy­stamy z mro­żo­nek, a jak czę­sto z “chło­dzo­nek”? No wła­śnie.
Dostęp do pro­duk­tów chło­dzo­nych jest bar­dzo łatwy, bo znaj­dują się w zasięgu ręki. Lodówki z zamra­żarką na dole mogą przy­bie­rać gigan­tyczne roz­miary. Warto mieć to na uwa­dze, żeby naj­niżsi człon­ko­wie rodziny nie musieli korzy­stać z dra­bi­nek 😉
Jeśli mamy dużo prze­strzeni, dużo jedze­nia i w ogóle lubimy duże rze­czy — to lodówka dla nas. Side-by-side to lodówka dwu­drzwiowa, przy­po­mi­na­jąca szafę i o takiej obję­to­ści. Po lewej stro­nie naj­czę­ściej znaj­duje się nieco mniej­sza zamra­żarka, po pra­wej — chło­dziarka.
Są to naj­bar­dziej zaawan­so­wane tech­no­lo­gicz­nie i naj­droż­sze lodówki. Nie­które modele posia­dają wbu­do­wane udo­god­nie­nia, takie jak:
filtr anty­za­pa­chowy — pochła­nia zapa­chy, więc nie ma obawy, że np. jogur­cik będzie nam pach­nieć kieł­basą,
joni­za­tor — zabija mikro­or­ga­ni­zmy zawie­szone w powie­trzu, więc wnę­trze lodówki staje się bar­dziej ste­rylne,
kost­karka do lodu (może być z młyn­kiem) — udo­god­nie­nie dla osób lubią­cych zimne napoje,
dys­try­bu­tor wody (z fil­trem) — dostar­cza oczysz­czoną wodę zdatną do picia,
tele­wi­zor (!)
Są to lodówki naszpi­ko­wane elek­tro­niką, ste­ro­wane mikro­pro­ce­so­rowo . Stan­dar­dem jest sys­tem odszra­nia­nia, więc takich lodó­wek nie będziemy musieli roz­mra­żać. Wszystko to ma swoje prze­ło­że­nie na cenę, która jest główną wadą tego typu urzą­dzeń.
Podsumowanie
Wybór lodówki jest sil­nie uza­leż­niony od liczby domow­ni­ków, ilo­ści i rodzaju prze­cho­wy­wa­nych pro­duk­tów spo­żyw­czych, ich rota­cji w lodówce, a także od dostęp­nej prze­strzeni, którą możemy prze­zna­czyć na lodówkę. Istotne jest też w którą stronę otwie­rają się drzwiczki i czy o nic w kuchni nie zaha­czą — zwróćmy na to uwagę przy zaku­pie. Naj­le­piej, żeby ist­niała moż­li­wość prze­ło­że­nia ich na drugą stronę (bez wzy­wa­nia ser­wisu). Nie bez zna­cze­nia jest też cena, ale nie warto jej trak­to­wać jako głów­nego kry­te­rium przy dobo­rze urzą­dze­nia chłod­ni­czego, bo możemy się sro­dze roz­cza­ro­wać krót­kim okre­sem eks­plo­ata­cji lub zwięk­szo­nym zapo­trze­bo­wa­niem na ener­gię.
Na koniec motto, któ­rym sta­ram się kie­ro­wać (nie tylko, gdy cho­dzi o wybór lodówki). Brzmi kurio­zal­nie, ale działa:
Nie stać mnie na rze­czy tanie
Inni trafili tutaj szukając
ergo­no­mia w lodowke
Zobacz podobne przepisy
Dobra lodówka — ergo­no­mia, kon­struk­cja, ener­go­osz­częd­ność — część 1
Wil­goć w lodówce — zawil­go­cona chło­dziarka latem
‹ Dobra lodówka — ergonomia, konstrukcja, energooszczędność — część 1
Domowy jogurt z mleka UHT ›
Źródło:http://bombakaloryczna.pl/dobra-lodowka-ergonomia-konstrukcja-energooszczednosc-czesc-2