ßßß Cookit - przepis na Jak pobudzić apetyt?

Jak pobudzić apetyt?

nazwa

Wykonanie

Wiele osób zadaje sobie pytania "Jak jeść mniej? Jak zahamować apetyt?". A tymczasem okazuje się, że spora część społeczeństwa ma problem z brakiem apetytu. I wbrew pozorom wcale nie jest to powód do zazdrości. W dzisiejszym poście skupiam się głównie na tym, jak ROZBUDZIĆ APETYT, by w pełni móc się cieszyć jedną z najprzyjemniejszych czynności życiowych.
1.Najważniejsza zasada - poszukaj przyczyny.
Brak łaknienia może mieć swoje źródło w chorobie (np. stany zapalne, alergie, choroby wątroby i dróg żółciowych, nowotwory), stresie, braku snu, zażywaniu leków czy niedoborach witamin (A, B1, B12, C) lub składników mineralnych (cynk, żelazo). Jeśli od dłuższego czasu masz problemy z apetytem, nie lekceważ sygnałów organizmu i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
2. Stosuj zioła i przyprawy.
Pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, zwiększają atrakcyjność potraw. Najlepiej sprawdzą się:
Tymianek
Pieprz czarny
Goździki
Kardamon
Kminek
Imbir
Papryka
Chrzan
Pietruszka
3. Pij herbaty ziołowe.
Wybór jest bardzo duży, ale najczęściej zalecane to:
Melisa - spowalnia przemianę materii i wzmaga apetyt.
Kocanka piaskowa - zawiera helichryzynę, która pobudza apetyt.
Koper włoski - 1 łyżeczkę nasion kopru zalej szklanką wrzątku, następnie przykryj na 10 minut. Po tym czasie przecedź i pij.
Mięta pieprzowa - 1 łyżkę suszonych liści mięty zalej szklanką wrzątku, przykryj na 15 minut. Przecedź i pij od 2 - 3 razy dziennie.
Mniszek lekarski - wsyp po ½ łyżeczki suszonych kwiatów i rozdrobnionych korzeni, zalej szklanką wody. Gotuj 5 minut, odstaw pod przykryciem na 15 minut. Odcedź i pij 2 – 3 razy dziennie na 30 minut przed posiłkiem.
Przepis na mieszankę poprawiającą trawienie:
korzenie arcydzięgla (30 g),
liście melisy (10 g),
owoce kolendry (10 g),
kwiaty rumianku (10 g)
Zioła zalej 0,75 l białego wina gronowego. Pozostaw ciemnym miejscu na 2 tygodnie i od czasu do czasu mieszaj. Następnie przecedź i pij 1 łyżkę przed posiłkami.
W sklepach i aptekach dostępne są także różnego rodzaju syropy i gotowe mieszanki ziół na apetyt. Zdania na ich temat są podzielone, ale na pewno nie zaszkodzi spróbować.
4. Jedz częściej, ale mniejsze porcje.
Minimum 3 duże i 2 mniejsze posiłki dziennie. Dbaj o regularność i nie podjadaj między ustalonymi posiłkami. Nie rozpychaj też żołądka wielkimi porcjami. Posiłki powinny być lekkostrawne, z dużą zawartością warzyw i owoców . Staraj się jeść co 3-4 godziny, a nawet częściej. Im dłuższe przerwy, tym rzadziej Twój żołądek będzie się domagał jedzenia.
5. Zwracaj uwagę na to, CO jesz.
Puszczaj wodze fantazji, nie bój się eksperymentować w kuchni.
Dbaj o estetykę posiłków i różnorodność zapachów. Na pewno szybciej skusisz się na pięknie podaną, kolorową sałatkę niż na szarą, smutną papkę imitującą zupę.
Stawiaj na zdecydowane smaki.
Jedz kwaśne rzeczy . W przeciwieństwie do słodkich zwiększają apetyt .
6. Przeglądaj zdjęcia jedzenia.
Na blogach, w magazynach i książkach kucharskich. Na sam widok apetycznego jedzenia zrobisz się głodny/głodna.
7. Unikaj potraw o wysokiej zawartości tłuszczu, soli i cukru.
Szczególnie fast-foodów i produktów smażonych. Są bezwartościowe, wywołują utratę apetytu. Dodatkowo mogą długo zalegać w żołądku i powodować uczucie pełności.
8. Ograniczaj potrawy wysokobłonnikowe.
Powodują uczucie sytości na długo. Unikaj grubych kasz, ciemnych makaronów, ciemnego pieczywa, płatków owsianych, otrębów czy brązowego ryżu. Owoce i warzywa najlepiej spożywaj po obróbce termicznej - pieczone, duszone, gotowane.
9. Podawaj posiłki na większym talerzu.
Porcja wyda się mniejsza i być może chętniej sięgniesz po dokładkę. Staraj się jednak nie jeść do oporu, odejdź od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu.
10. Zmień styl życia
Ćwicz - aktywność fizyczna jest jednym z czynników wpływających na pobudzenie apetytu. Nie musi to być ciężki wysiłek, wystarczy pół godziny dziennie szybkiego spaceru czy przejażdżki rowerowej.
Rzuć palenie - papierosy zmniejszają łaknienie.
Ogranicz stres do minimum (wiem, łatwo powiedzieć) - w sytuacjach stresowych dochodzi do hamowania wydzielania soków trawiennych, a w konsekwencji do utraty ochoty na jedzenie.
11. Żuj gumę
Koniecznie zwróć uwagę na skład - unikaj tych z cukrem i słodzikami. Guma wzmaga wydzielanie śliny i soku żołądkowego.
Źródło:http://www.powiedzdietomnie.pl/2015/07/jak-pobudzic-apetyt.html