ßßß Cookit - przepis na Kiszenie buraków - niezawodny przepis

Kiszenie buraków - niezawodny przepis

nazwa

Wykonanie

Kiszenie - ten sposób konserwowania żywności należy nie tylko do najstarszych, ale i najzdrowszych. Wszystkie produkty kiszone zawierają bakterie kwasu mlekowego, które korzystnie wpływają na pracę jelit. By proces kiszenia przebiegał prawidłowo, nie może być dostępu powietrza. Dlatego buraki układamy ciasno i muszą być całkowicie przykryte solanką. Optymalna temperatura to 18-21°C, by ruszyła fermentacja, potem można przenieść je np. do chłodnej piwnicy.
Bardzo polecam kiszenie buraków w domu, ponieważ są dużo smaczniejsze niż kupne, dużo intensywniejsze w smaku i niezaprzeczalnie zdrowsze. Jestem pewna, kto raz zakisi buraki w domu, nigdy nie sięgnie po koncentrat buraczany ze sklepu. Możemy go wykorzystać nie tylko do ugotowania barszczu, systematycznie pić każdego dnia po małej szklaneczce surowego czerwonego barszczu (po przepis na napój z pomarańczą zapraszam tutaj).
Czerwony burak to bardzo popularne warzywo, które przeżywa prawdziwy renesans. Zakwas z buraków jest dobry przy anemii, zapobiega zakrzepom krwi, przeciwdziała rozwojowi bakterii, wspomaga pracę wątroby i nerek, a lecznicze właściwości buraków są zadziwiające:
° działają pobudzająco
° zwiekszają odporność za sprawą betaniny, ale i śladowych ilości pierwiastków takich jak: lit, stront i rubid
° wspomagają leczenie nowotworów
° za sprawą pektyn ułatwiają trawienie, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy, hamują procesy gnilne w jelitach
° zawarty w nich kwas foliowy jest zalecany cieżarnym kobietom
° odkwaszają organizm dzięki zawartości wapnia, potasu, sodu i magnezu
° zawarta w nich witamina B wspomaga tworzenie czerwonych ciałek krwi
° zwalczają przeziębienia
°są wskazane przy anemii i nerwicy
° osoby z podwyższonym poziomem cukru powinny zdecydowanie unikać buraków (zawierają spore ilości cukrów). Więcej o wartościach zdrowotnych pisałam już: tutaj.
Składniki na kiszone buraki :
1 kg buraków.
około 1 l wody
1 płaska łyżka soli kamiennej
3 ząbki czosnku
2 listki laurowe
kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego
Wykonanie:
Zagotować 1 litr wody z 1 łyżką soli kamiennej, koniecznie niejodowanej. Wystudzić.
Buraki obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki lub inny dowolny sposób. Buraki surowe!!!!
Układać buraki w wyparzonym słoju do 2/3 objętości, dodać przyprawy i zalać przestudzoną solanką. Zakręcić dokładnie i postawić w ciepłym miejscu, by ruszyła fermentycja. Pozostaje nam odczekać kilka dni i cieszyć się wspaniałym smakiem i kolorem domowego barszczyku. To jest właśnie tajemnica sukcesu. Zamiast obwiązywać słoik gazą, papierem po prostu zamknąć go zakręcając wieczko, odcinając w ten sposób dopływ tlenu. Na tak przygotowanych buraczkach nie wyrośnie zielony kożuch pleśni, wtedy cała kiszonka byłyby już tylko do wyrzucenia. Wskazane, by raz dziennie zamieszać zawartość słoja plastkiową lub drewnianą łyżką
Proces kiszenia trwa od 5-7 dni. Zależy to od temperatury pomieszczenia. Moja poprzednia porcja kisiła się 7 dni (zimno). Po otwarciu słoika zdjąć z góry piankę i przelać sok buraczany do czystych wyparzonych butelek. Można go przechowywać w lodówce w zamknietej butelce (niezbyt szczelnie, bo może eksplodować) nawet do kilku miesięcy. Należy pamiętać, że przechowywany zakwas cały czas pracuje, dlatego im jest starszy, tym kwaśniejszy
Uwagi : Gdy zlejemy sok, możemy jeszcze raz zalać buraki wodą i po dwóch dniach nastawić drugą porcję, a potem ugotować barszcz, wykorzystując cześć buraków.
Możemy również kisić barszcz na zakładkę. Do nowo przygotowanej porcji dodać łyżkę już ukiszonego, przyspieszając w ten sposób proces kiszenia.
Gdy kisimy buraki z przeznaczeniem wyłącznie do wypicia jako napój można zmniejszyć ilość dodanej soli do kiszenia do 1 łyżeczki na 1 litr wody.
Źródło:http://frosch.blogspot.com/2013/10/kiszenie-burakow-niezawodny-sposob.html