ßßß Cookit - przepis na Wilgoć w lodówce — zawilgocona chłodziarka latem

Wilgoć w lodówce — zawilgocona chłodziarka latem

nazwa

Wykonanie

Inne (8)
Kalkulatory dietetyczne (3)
Kuchenne porady (5)
Przepisy kulinarne (89)
Mięso (39)
Drób (16)
Ryby i owoce morza (7)
Wieprzowina (18)
Wołowina (1)
Nabiał (21)
Napoje (1)
Pizza (6)
Posiłek (62)
Kolacja (7)
Obiad (24)
Obiadokolacja (6)
Podwieczorek (5)
Przekąska (7)
Śniadanie (14)
Produkty zbożowe (32)
Słodycze i desery (21)
Warzywa i Owoce (32)
Dla smartfonów
Zeska­nuj powyż­szy QR Code aby uzy­skać szybki dostęp do strony na swoim urzą­dze­niu mobil­nym.
Chmurka tagów
boczek bułka tarta cebula chleb cukier kryształ cukier trzcinowy cukier waniliowy i wanilinowy czosnek drożdże piekarnicze filet z kurczaka jaja i przetwory z jaj jogurt naturalny kakao kasza gryczana kiełbasa majonez makaron marchewka margaryna masło ekstra śmietankowe i klarowane miód pszczeli mleko mąka kukurydziana mąka pszenna mąka żytnia ogórki kiszone konserwowe i korniszony olej rzepakowy oliwa z oliwek otręby pszenne owsiane i ryżowe pestki dyni pieczarki białe cremini i portobello pomidor płatki orkiszowe płatki owsiane płatki pszenne rodzynki ryż parboiled sałata schab ser biały ser żółty siemię lniane twaróg ziemniaki śmietana i śmietanka
(Głosów: 3, wynik: 5 , 00 na 5)
Loading...
Lato w peł­nej kra­sie, nastała upalna pogoda. Otwie­ramy lodówkę, a tam Dolina Pię­ciu Sta­wów, a na tyl­nej ściance rado­śnie wyrósł sobie wodo­spad Nia­gara. Wszystko usy­fione, lep­kie i panuje ogólna wil­goć w lodówce. Jak żyć?
Zde­cy­do­wana więk­szość nowo­cze­snych lodó­wek posiada sys­tem samo­czyn­nego roz­mra­ża­nia i choć trudno w to uwie­rzyć — nawet teraz działa on sobie w naj­lep­sze i cał­kiem wydaj­nie.
Skąd bierze się wilgoć w lodówce
Wil­goć skra­pla­jąca się w lodówce bie­rze się z bar­dzo pro­stej przy­czyny — mamy lato, wraz z wią­żą­cymi się z tym kon­se­kwen­cjami. Nie­stety, jest gorąco a powie­trze jest dość wil­gotne, cza­sami wręcz prze­sy­cone parą wodną, co znaj­duje wyraz w nastę­pu­ją­cych zwłasz­cza po połu­dniu i wie­czo­rami opa­dach i burzach. Gdy wil­gotne, gorące powie­trze natrafi na znacz­nie zim­niej­sze, wewnętrzne ścianki lodówki oraz schło­dzone w niej rze­czy, para wodna skra­pla się natych­miast . Na wszyst­kim, a nie tylko na ściance połą­czo­nej z sys­te­mem roz­mra­ża­nia. Nie ma zmi­łuj.
Na wstę­pie zazna­czę, że cudów nie zdzia­łamy, ale warto pamię­tać o nie­któ­rych rze­czach z zakresu lodów­ko­wej higieny, aby woda w szu­fla­dzie lodówki i pod nią, gro­ma­dziła się w jak naj­mniej­szej ilo­ści.
Jak zapobiegać zawilgoceniu lodówki
Przede wszyst­kim warto skon­tro­lo­wać stan uszczelki na drzwicz­kach — musi przy­le­gać szczel­nie na prak­tycz­nie całej dłu­go­ści, aby zapo­biec wymia­nie powie­trza pomię­dzy wnę­trzem lodówki a oto­cze­niem. Wtedy para wodna wykro­pli się z powie­trza raz, po schło­dze­niu go (czyli po otwar­ciu i zamknię­ciu drzwi­czek), a nie będzie to pro­ces cią­gły, dzięki czemu wil­goć w lodówce zna­cząco się zmniej­szy.
Zwróćmy uwagę w jaki spo­sób jest “zapa­ko­wana” lodówka. Zda­rza się, że jakiś keczup czy musz­tarda unie­moż­li­wiają cał­ko­wite domknię­cie drzwi­czek, a tym samym do wnę­trza lodówki będą docie­rać raz po raz nowe zapasy wil­goci. Nie otwie­rajmy też drzwi­czek zbyt czę­sto. Zasta­nówmy się naj­pierw czego potrze­bu­jemy z lodówki i wycią­gnijmy nie­zbędne arty­kuły hur­tem, a nie co chwilę, poje­dyn­czo. Takie wymu­szone wie­trze­nie lodówki ma też tę wadę, że przy czę­stym (lub na długo) otwie­ra­niu drzwi­czek ogrze­wamy wnę­trze, a tym samym nie­po­trzeb­nie zwięk­szamy zuży­cie ener­gii elek­trycz­nej.
Kolejną sprawą jest, aby żaden ze zgro­ma­dzo­nych w lodówce przed­mio­tów nie doty­kał ścianki, na któ­rej powstają skro­pliny i z któ­rej nastę­puje odpro­wa­dza­nie ich na zewnątrz. To samo tyczy się półe­czek, choć nie wiem jak par­szy­wie musia­łaby być zapro­jek­to­wana lodówka, aby coś takiego miało miej­sce. Pro­jek­tanci zwy­kle dbają o to, żeby półki lodówki były odse­pa­ro­wane od radia­tora. W sytu­acji, gdy coś przy­lega do mokrej ścianki lodówki, woda może ska­py­wać po powierzchni przed­miotu w miej­sca do tego nie­prze­zna­czone — na półki i dno komory chłod­ni­czej. Nie mówiąc już o tym, że naj­zwy­czaj­niej w świe­cie przy­mar­z­nie sobie do ścianki (nie­kiedy zama­rza­jąc w środku) i trzeba będzie ją odła­my­wać.
Na koniec, gdy już nic nie pomaga, możemy sto­so­wać cha­łup­ni­cze metody na wil­goć w lodówce. Możemy roz­ło­żyć na dnie, czy pół­kach jakiś chłonny mate­riał: papier, tek­turę, szmatkę. Podobno nie­źle spraw­dza się też ryż w ażu­ro­wym pojem­niku umiesz­czony w szu­fla­dzie. Sili­ka­żel też wydaje się być nie­złym pomy­słem, choć ze względu na chłon­ność i cenę dwóch ostat­nich mate­ria­łów, sku­pił­bym się raczej na wcze­śniej­szych meto­dach osu­sze­nia lodówki.
I to chyba na razie tyle. Jeśli macie prze­my­śle­nia w tema­cie lub swoje spo­soby jak zwal­czyć wil­goć w lodówce, zapra­szam do dys­ku­sji w komen­ta­rzach
Inni trafili tutaj szukając
wil­goć w lodówce
Zobacz podobne przepisy
Dobra lodówka — ergo­no­mia, kon­struk­cja, ener­go­osz­częd­ność — część 2
‹ Pizza z tuńczykiem i korniszonami
Pierś z kurczaka bez panierki — stek z kurczaka
Źródło:http://bombakaloryczna.pl/wilgoc-w-lodowce-zawilgocona-chlodziarka-latem