ßßß Cookit - przepis na Galaretek kolczasty

Galaretek kolczasty

nazwa

Składniki

Wykonanie

Galaretek kolczasty Pseudohydnum gelatinosum - to grzyb o nieco dziwnej, galaretowatej konsystencji.
Podobno skropiony cytryną i zjedzony na surowo smakuje nieco jak ostryga. Przyznam, że jak dotąd nie próbowałam :) Ale można je też marynować i mają bardzo ciekawą konsystencję w tej postaci.
Owocnik galaretka kolczastego jest początkowo językowaty a potem przybiera kształt półkolistego kapelusza z jednej strony przyrośniętego krótkim trzonem do podłoża. Pojedynczy owocnik osiąga wymiary do 10 cm szerokości i ok. 2 cm grubości.
Na powierzchni jest szorstki, grudkowaty, brodawkowaty. Zwykle biały, białawy lub brązowawy, czasami z fioletowym odcieniem. Od spodu owocnika znajdują się białawe lub lekko niebieskawe kolce dł. do 3 mm.
Miąższ jest biało mleczny, lekko przeźroczysty, u starszych owocników szary. Ma konsystencję galaretowatą, żelatynową, wodnistą - mnie kojarzy się nieco z silikonowym implantem.
Zapachu właściwie nie ma a smakuje jakby nieco rybnie - pewnie stąd porównanie do ostryg.
Galaretki kolczaste wyrastają bardzo pospolicie, to saprofity . Najczęściej można je spotkać od lipca do listopada. Rosną na obumarłym drewnie przeważnie drzew iglastych, rzadziej liściastych, najczęściej na pniakach, ich północnej stronie. Występują gromadnie i często, zwłaszcza w miejscach wilgotnych i zacienionych. Na pniaku pojawiają się dachówkowato.
Według niektórych specjalistów po sparzeniu można je dodawać np. do sałatek. Część mykologów zalicza ten gatunek do grzybów niejadalnych, ale nie trujących.
źródło : B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie”
M. Fluck „Atlas grzybów. Oznaczanie, zbiór, użytkowanie”
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
Źródło:http://smacznapyza.blogspot.com/2013/09/galaretek-kolczasty.html