ßßß Cookit - przepis na Gulasz z Jelenia

Gulasz z Jelenia

nazwa

Wykonanie

SKŁADNIKI:
700 g mięsa z jelenia (wcześniej zamarynowane w przyprawach: rozmaryn, pieprz, szczypta soli- 12 godzin w lodówce)
1 duża cebula biała
1 duża cebula czerwona
4 ząbki czosnku
50 g masła
100 g suszonych wędzonych śliwek
Mięso obmyć i pokroić na kawałki (w kostkę około 2 cm kawałek). Mięso przyprawić i odstawić do lodówki na 12 godzin. Mięso przekładamy do misy multicookera i dodajemy masło, pokrojona w krążki cebulę, posiekany czosnek i śliwki. Zamykamy pokrywę i wybieramy opcję FRY i czas przygotowania 10 minut. Gdy czas zacznie się odliczanie czasu, otwieramy pokrywę i mieszamy mięso tak aby obsmażyć każdy kawałek mięsa.
40 g borowików szlachetnych (suszonych)
40 g grzybów mun
Grzyby zalewamy 2 szklankami gorącej wody. Odstawiamy na kilka godzin.
1 duża marchewka
1 papryczka chilli
1 czerwona papryka
5 ogórków kiszonych
pęczek natki pietruszki
3 liście laurowe
4 ziarenka owoców jałowca
4 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżeczka gałki muszkatelowej
świeżo mielony pieprz
szczypta soli himalajskiej
1 litr wody
PRZYGOTOWANIE:
Po zakończeniu obsmażania mięsa wciskamy przycisk KEEP WARM i do misy dodajemy pozostałe składniki. Wodę, jak również tę z grzybów dzięki niej mamy dodatkowo wywar grzybowy. Marchewkę obieramy i kroimy na cienkie plastry, natkę siekamy, ogórki kroimy w kosteczkę, chilli siekamy i paprykę kroimy w kostkę. Wszystko wrzucamy do misy. Później przyprawy i grzyby. Całość lekko przemieszać. Zamknąć pokrywę i ustawić opcję STEW i czas 2 godziny.
Na sam koniec gdy gulasz lekko przestygł dodałam do niego jogurt naturalny by zabielić sos.
Oczywiście danie można zrobić bez tego urządzenia. Najpierw podsmażyć mięso na patelni z tymi wymienionymi składnikami. A potem przerzucić do głębokiej patelni z szczelnym zamknięciem pokrywki. Jednak wtedy czas duszenia z pewnością będzie dłuższy coś około 3 do 4 godzin.
MIĘSO Z JELENIA
Smak- Delikatny i lekko słodki.Zapach Swoisty, typowy dla dziczyzny.Kolor Mięso ma barwę od czerwonej do ciemnoczerwonej.
Przerost tłuszczowy- niewielki
Struktura mięsa- Mięso z jelenia jest delikatne, kruche i dość suche. Najbardziej cenionymi częściami tuszy są comber i udziec (stanowiące odpowiednio 15% i 38% całego zwierzęcia). Zwiera stosunkowo mało tłuszczu.
Dobre źródło- Jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego oraz żelaza.
- Niezbyt często jadamy dziczyznę. Czy to zdrowe mięso?
- Dziczyzna ze względów zdrowotnych jest mięsem zdecydowanie niedocenianym w polskiej kuchni. W porównaniu z mięsem hodowlanym, zawiera zdecydowanie mniejszą ilość tłuszczu ogólnego, który również jest korzystniejszy względem zawartości tłuszczów nienasyconych i wielonienasyconych niż np. mięso wieprzowe. Dzięki temu jest mniej kaloryczna (ok. 115 kcal w 100 g). Ponadto w dziczyźnie znajdziemy zdecydowanie więcej aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć, oraz większą ilość cennych witamin.
Źródło: http://kuchnia.wp.pl/kat,1037879,title,Czy-warto-jesc-dziczyzne,wid,16106840,wiadomosc.html?ticaid=114154
WAŻNE !!!
Dziczyzna wolna jest od antybiotyków i substancji chemicznych dodawanych do paszy.
Danie idealne dla dzieci. Oczywiście dziecku podałam gulasz po odłowieniu z niego grzybów. Sam wywar grzybowy nie jest szkodliwy dla dziecka. Żeby jednał złagodzić smak gulaszu, bo chilli zrobiło swoje dodałam na miseczkę dziecka więcej ryżu i łyżeczkę miodu. Bardzo delikatne i rozpływające się w ustach mięsko posmakowało synkowi. To znak, że dziczyzna częściej będzie gościć w naszym domu.
Miałam obawy, że nie będzie chciał jeść :) a poszły dwie porcje :D
Źródło:http://claudittemisscooking.blogspot.com/2015/01/gulasz-z-jelenia.html