ßßß Cookit - przepis na Żurek z białą kiełbasą

Żurek z białą kiełbasą

nazwa

Wykonanie

Żurek jest najbardziej klasyczną wielkanocną potrawą i mało kto potrafi wyobrazić sobie wielkanocny stół bez tej lekko kwaśnej zupy.
Teraz, kiedy w sklepach mamy pełen wybór różnorodnych żurkowych zakwasów, zrobienie smacznej zupy staje się coraz prostsze. Osobiście polecam wybierać zakwasy w słoikach o konsystencji zbliżonej do gęstego kisielu zamiast wodnistej zawiesiny z mącznym osadem na dnie butelki.
Mimo, że sama zakwasu nigdy nie robiłam, uważam, że te w słoikach mają więcej wspólnego z naturalnym produktem.
Na około 2 litry zupy potrzebujecie:
1 słoiczek zakwasu na żur
2 marchewki
1 pietruszka
1/4 selera
1 por
1 ziemniak
1 cebula (ja używam czerwonej)
150 g wędzonego boczku
300 g białej kiełbasy (najlepiej takiej cienkiej, delikatesowej w naturalnym jelicie)
2 łyżki majeranku
2 łyżki mąki pszennej
szklanka mleka
1 łyżka chrzanu
sól, pieprz
liść laurowy, ziele angielskie.
jajka do dekoracji
Wykonanie jest stosunkowe łatwe, nie wymaga zaawansowanych umiejętności, należy jednak przestrzegać pewnej kolejności:
Osoloną włoszczyznę wraz z obranym ziemniakiem, zielem angielskim i listkiem laurowym zalewamy ok 1,5 litra wrzącej wody i gotujemy aż warzywa zmiękną. Staramy się nie rozgotować marchwi, pietruszki i ziemniaka zbyt mocno, ponieważ później wrzucimy je do zupy. Po ok 30 minutach wyjmujemy warzywa zostawiając w garnku wywar. (warzywa, których nie chcemy wrzucać do zupy możemy gotować dłużej)
Boczek i kiełbasę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na rumiano, następnie dodajemy drobno posiekaną cebulę i smażymy chwilę dalej.
Do warzywnego wywaru dolewamy zakwas żurkowy, cały czas gotując na wolnym ogniu. Następnie w szklance mleka rozrabiamy mąkę i wlewamy do gotującego się żurku, cały czas mieszając - teraz właśnie zupa powinna lekko zgęstnieć. Tak naprawdę, to jaka będzie gęsta zależy od zakwasu. Jeśli uważacie, że jest zbyt rzadka i ciemna możecie dodać więcej mleka z mąką (tylko żeby nie przestała być kwaśna)
Do zupy dodajemy podsmażoną kiełbasę oraz pokrojonego ziemniaka, 1 marchew i poł pietruszki. doprawiamy również chrzanem, majerakiem i pieprzem.
Żurek najlepiej smakuje na drugi dzień :)
Czas przygotowania: mniej niż 1 godzina
Stopień trudności: łatwe
Koszt: ok 20 złotych
Źródło:http://gotujzala.blogspot.com/2015/03/zurek-z-biaa-kiebasa.html