ßßß Cookit - przepis na Domowa Vegeta bez soli

Domowa Vegeta bez soli

nazwa

Wykonanie

Wszyscy psioczą na przyprawę uniwersalna, której symbolem stała się nazwa Vegeta (a pierwotnie Vegeta 40). I ja też psioczę:
Mimo miłego dla uszu hasła podanego na opakowaniach Vegety czy Kucharka ("Bez żadnych sztuczny dodatków) większość takich przypraw ma glutaminian sodu. Teoretycznie nie jest on sztuczny — występuje, na przykład w brokułach i burakach cukrowych. Nie jest on też szczególnie szkodliwy. No, ale dlaczego mamy zapominać jak to jest żreć zwykłe warzywa bez polepszaczy?
Drugą sprawą jest sól. Sypią jej do takiej przyprawy na kilogramy. Zauważyliście, że ZAWSZE na pierwszym miejscu w składzie takich przypraw jest sól? To nienormalne.
Większość osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia jak ognia unika przyprawy uniwersalnej. Ja nie znoszę gotować bulionów "pod zupy". Jeżeli już ugotuję rosół to jest to wielki gar, który później porcjami zamrażam. Ale, kiedy chcę doprawić sos nie będę przecież wlewała bulionu. Wtedy Vegeta jest niezastąpiona.
Jak wiadomo, potrzeba matką wynalazków. No, więc potrzeby serca zagłębiłam się w skład przyprawy Kucharek:
A taka przyprawa składa się z: soli, suszonej włoszczyzny, glutaminian sodu, skrobia kukurydziana, barwnik (ryboflawina).
A gdyby tak wyrzucić sól, glutaminian, skrobię kukurydzianą (no, bo do czego mi ona?) i ryboflawinę (witamin mam pod dostatkiem w normalnym pożywieniu). Tak, tak! Zostaje mi sama suszona włoszczyzna!
Krok 1
Wyprawa do supermarketu po suszoną włoszczyznę. Kosztuje ona około 3zł za 150g. Vegeta 4,50zł za 200g. I tutaj zaczynają się pierwsze schody: czytajcie etykiety! I, powiem, ku przestrodze — niech Was buk chroni przed suszoną włoszczyzną marki Kucharek. Oprócz swojskich warzyw zawiera także dwutlenek siarki. Nie wiem jak producenci wyobrażają sobie jedzenie produktu. No, bo morele czy rodzynki zakonserwowane siarką mogę sobie umyć, ale... jak umyć suszoną włoszczyznę?
Krok 2
Idziemy do domu, wyjmujemy blender, wsypujemy do niego nasze bezsiarkowe wysuszone jarzyny i miksujemy przez chwilę. Uwaga! Hałas! Nie róbcie tego na kacu.
Zmielone jarzyny pachną jak Vegeta, ale ma mniej intensywny kolor (w domowej mieszance brak przecież barwnika!). Jeżeli bardzo zależy Wam na intensywnym kolorze można dodać kurkumę.
Moja mieszanka wygląda tak:
Źródło:http://terazjedzmnie.blogspot.com/2012/03/domowa-vegeta-bez-soli.html