ßßß Cookit - przepis na TORCIK RABARBAROWY

TORCIK RABARBAROWY

nazwa

Wykonanie

Torcik rabarbarowy to smaczne, lekkie, nie za słodkie, aromatyczne ciasto biszkoptowe z lekko winną masą, dobrze sprawdzające się zwłaszcza na ciepłe wiosenno - letnie dni.
Bazą do wykonania masy jest krem rabarbarowy, którego przepis opublikowałam poprzednio na blogu.
Gdy mamy już wcześniej zrobiony krem (można przechowywać go w lodówce ok. 1 tydzień) wówczas wykonanie ciasta nie wymaga dużego nakładu pracy.
Ciasto jest raczej proste w wykonaniu, a krem rabarbarowy można zastąpić innym tego typu np. cytrynowym, malinowym, pomarańczowym, itp.
To ciasto rabarbarowe jest moim kolejnym kulinarnym eksperymentem, który jak ocenili moi najbliżsi mogę zaliczyć do udanych, więc i Wam polecam ♥
Składniki biszkoptu (na formę o wym. 28 x 40 cm):
8 jajek (duże, L)
1¼ szklanki cukru
1½ szklanki mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki masy śmietanowo - rabarbarowej :
250g rabarbaru (najlepiej czerwonego, malinowego)
1 mała cytryna
1 szklanka cukru + 2 łyżki do zasypania rabarbaru
½ szklanki wody
100g masła
2 jajka (duże L)
1 żółtko
600 ml śmietanki 30% do ciast i deserów
1 galaretka o smaku truskawkowym (ew. malinowym) + ½ szklanki wrzątku
Składniki polewy rabarbarowej :
250g rabarbaru (najlepiej czerwonego, malinowego) + 2 łyżki do zasypania rabarbaru
½ szklanki wody
5-6 łyżek cukru
1 galaretka o smaku truskawkowym (ew. malinowym) + 1 szklanka wrzątku
Wykonanie biszkoptu :
Białka ubijamy na sztywno, dodajemy porcjami cukier i dalej ubijamy, aż cukier prawie rozpuści się. Wlewamy żółtka stale ubijając do uzyskania puszystej, jednolitej masy.
Wsiewamy stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie najlepiej ręcznie za pomocą dużej łyżki bądź łopatki mieszamy.
Ciasto wylewamy do dużej prostokątnej formy i pieczemy ok. 40 minut w temp. 180°C.
Najlepiej upiec w przeddzień przekładania ciasta.
Przed przełożeniem masą biszkopt kroimy wzdłuż na dwa blaty.
Wykonanie masy śmietanowo - rabarbarowej :
Rabarbar myjemy (nie obieramy), kroimy na ok. 1cm kawałki, zasypujemy w rondelku najlepiej o grubym dnie 2 łyżkami cukru i odstawiamy na ok. 30 minut, po czym ustawiamy na małym ogniu, na siatce chroniącej od przypalenia, wlewamy ok. ½ szklanki wody i gotujemy, prawie stale mieszając, do chwili, aż całkowicie rozpadnie się.
Rondelek z rabarbarem zestawiamy z ognia.
Cytrynę dokładnie myjemy szczoteczką i sparzamy wrzątkiem. Na tarce o małych oczkach ścieramy tylko żółtą część skórki, wyciskamy sok.
W rondelku najlepiej o grubym dnie, ustawionym na małym ogniu, na siatce chroniącej od przypalenia rozpuszczamy 100 g masła.
Do rozpuszczonego masła wlewamy sok ze startą skórką z cytryny, dokładnie mieszamy, dodajemy rozgotowany rabarbar nie przerywając mieszania.
Po ok. 2 minutach wsypujemy 1 szklankę cukru i dalej mieszamy.
Po ok. 10 min. wlewamy zmiksowane żółta z jajkami i trzymamy na ogniu jeszcze 15 minut, mieszając prawie stale.
Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na krótko do częściowego ostudzenia, po czym przecieramy przez sitko i przekładamy do słoika i zamykamy. Jeżeli nie przeszkadzają nam włókienka rabarbaru i skórka cytrynowa możemy pominąć przecieranie przez sitko.
Po całkowitym ostudzeniu wkładamy otrzymany krem do lodówki.
Krem rabarbarowy najlepiej wykonać co najmniej w przeddzień wykonania masy śmietanowo-rabarbarowej.
Galaretkę rozpuszczamy w ½ szklanki wrzątku (gdyby nie chciała się rozpuścić dolewamy nieco wrzątku i delikatnie podgrzewamy stale mieszając, ale nie dopuszczamy do zagotowania).
Ubijamy na sztywno dobrze schłodzoną śmietankę. Stale mieszając dużą łyżką lub łopatką, małymi porcjami dodajemy do niej schłodzony krem rabarbarowy, a następnie cienkim strumieniem lub małą łyżeczką jeszcze ciepłą galaretkę.
Połowę masy wykładamy na dolny blat biszkoptu, równomiernie rozprowadzamy, na krótko wkładamy do lodówki, aby masa nieco stężała, po czym przykrywamy drugim blatem biszkoptowym.
Na biszkopt wykładamy pozostałą porcję masy, równomiernie rozprowadzamy i ponownie wkładamy do lodówki.
Wykonanie polewy rabarbarowej :
Podobnie jak przy wykonywaniu masy śmietanowo - rabarbarowej, rabarbar myjemy (nie obieramy), kroimy na ok. 1cm kawałki, zasypujemy w rondelku najlepiej o grubym dnie 2 łyżkami cukru i odstawiamy na ok. 30 minut, po czym ustawiamy na małym ogniu, na siatce chroniącej od przypalenia, wlewamy ok. ½ szklanki wody i gotujemy , prawie stale mieszając, do chwili, aż całkowicie rozpadnie się. Rondelek z rabarbarem zestawiamy z ognia. Miksujemy i ewentualnie przecieramy przez sitko.
Te czynności możemy wykonać łącznie tzn. rozgotować 500g rabarbaru w ½ ( w razie potrzeby można dolać nieco wody) i podzielić na dwie równe części: jedną do masy , drugą do polewy.
Galaretkę rozpuszczamy w 1 szklance wrzątku i stale mieszając wlewamy do zmiksowanego rabarbaru, odstawiamy do chwili aż zacznie tężeć.
Tężejącą polewę wylewamy delikatnie (ewentualnie wykładamy łyżką) na schłodzoną masę śmietanowo - rabarbarową, równomiernie rozprowadzamy i ponownie wstawiamy do lodówki najlepiej na noc.
Polecam również :
Źródło:http://wkuchennymoknie.blox.pl/2015/06/TORCIK-RABARBAROWY.html