ßßß Cookit - przepis na Rosół

Rosół

nazwa

Wykonanie

Dziś ostatni wpis w ramach akcji "gotujemy po polsku". Ale za to jaki wpis... :) Dziś król polskich stołów i obiadów niedzielnych ;-) Rosół.
Rosół
Składniki
pół kury ( może być tzw. mięso rosołowe)
włoszczyzna ( 2-3 marchewki, 1 pietruszka, pół pora, 1/4 selera ) - może być gotowa z tacki
1 mała cebula
lubczyk
natka pietruszki
sól
pieprz
ziele angielskie
listek laurowy
przyprawa typu Vegeta
makaron
woda
Na początek nieco teorii podstaw gotowania pysznego i aromatycznego rosołu:
aby rosół był esencjonalny, na 1 kg mięsa (z kośćmi) należy wziąć ok 1,5 l wody. Najlepsze jest mięso świeże, mrożone może powodować mętnienie
mięso (wcześniej szybko opłukane) zalewa się zimną wodą i powoli gotuje
po zagotowaniu powinno się wywar odszumować, czyli zdjąć łyżką cedzakową pływające na wierzchu "kłaczki"
jarzyny lepiej dodawać, jak mięso już się trochę podgotuje, żeby nie zmieniły się w papkę
jarzyn (zwłaszcza marchewki) nie może być za dużo, żeby nie zdominowały smaku rosołu
aby uzyskać ładny, żółty kolor dobrze jest dodać cebulę lekko podpieczoną – na suchej patelni lub bezpośrednio nad gazem; można też dodać cebulę z łupką (tę z wewnętrznej warstwy, żeby była czysta)
rosół musi gotować się długo – najlepiej ok. 2 godziny, na małym ogniu, lekko "pyrkając",
jeżeli rosół nadal jest mętny, można go sklarować białkiem – na gotujący rosół (po wyjęciu mięsa i jarzyn) wlać surowe białko jaja, a jak się zetnie, odcedzić
nadmiaru tłuszczu można pozbyć się wstawiając zupę (po wystudzeniu) do lodówki, a następnie zdejmując nadmiar tłuszczu z wierzchu.
Wykonanie :
Mięso umyć i włożyć do garnka. Zalać zimną wodą trochę ponad pozom mięsa (na 1kg mięsa ok. 1,5 l wody). Dodać 3-4 ziarenka ziela angielskiego, listek laurowy, podpieczoną cebulkę obraną (na patelni lub nad gazem). Garnek przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Gdy powstaną szumowiny, czyli pływające kawałki białka i piana, należy je zebrać łyżką cedzakową. Jeśli przegapi się moment powstawania szumowin, to rosół nie będzie klarowny. Gdy szumowiny zostaną zebrane, należy dodać obrane i umyte warzywa (najlepiej w całości). Można dodać szczyptę lub gałązkę lubczyku. Gotować na małym ogniu ok. godziny. Na ok. 15 minut przed zakończeniem gotowania przyprawiamy rosół do smaku solą, pieprzem, przyprawą warzywną typu vegeta. Rosół podawać z gotowanym makaronem. Można posypać natką pietruszki i dodać gotowaną marchewkę.
Smacznego!
Źródło:http://przykubkukawy.blox.pl/2010/11/Rosol.html