ßßß Cookit - przepis na Biszkopt kakaowy, najlepszy

Biszkopt kakaowy, najlepszy

nazwa

Wykonanie

O biszkopcie 'rzucanym' można by pisać długo lub ująć to w jedno słowo - genialny. Pamiętacie jego wersję podstawową ? To jeden z najczęściej odwiedzanych przez Was przepisów na Moich Wypiekach. I wcale się nie dziwię, lepszego biszkoptu nie znam :-). Jak przekształcić go w biszkopt kakaowy? Nie ma nic prostszego. Mąkę ziemniaczaną i część mąki pszennej wymieniamy na kakao. Ono, podobnie jak mąka ziemniaczana, nadaje biszkoptowi sypkości. Poniżej przetestowany przepis, który być może zechcecie wykorzystać w jednym ze swoich kolejnych tortów. Najważniejsze przy biszkopcie jest idealne ubicie białek i delikatne wymieszanie ich z suchymi składnikami; w przepisie nie ma proszku do pieczenia, więc rośnie tylko dzięki nim. Jeżeli nie jesteście w dalszym ciągu przekonani do 'rzucania' biszkoptem (lub uderzaniem o blat) proszę przeczytajcie komentarze pod tym przepisem . Polecam :-)
Składniki:
5 jajek
3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
2/3 szklanki mąki pszennej (tortowej)
1/3 szklanki kakao
/szklanka o pojemności 250 ml/
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę i kakao wymieszać, przesiać.
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie 'przebić'). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.
Do masy jajecznej wsypać przesianą mąkę. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Składniki wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni formę wyrastając do wysokości jej boków. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.
Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 160 - 170ºC przez około 35 - 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.
Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 - 40 cm upuścić je (w formie) na podłogę, wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 3 - 4 blaty.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielamy nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.
Rada: Po wyjęciu biszkoptu z formy warto go odwrócić 'do góry nogami'. Biszkopt kakaowy nigdy nie jest idealnie płaski (w przeciwieństwie do biszkoptu białego), rośnie z minimalną górką, więc wyrówna się po odwróceniu biszkoptu.
Smacznego :-).
Źródło:http://www.mojewypieki.com/przepis/biszkopt-kakaowy,-najlepszy