ßßß Cookit - przepis na Czas pieczenia zależy od wielkości mięsa i jego wieku.

Czas pieczenia zależy od wielkości mięsa i jego wieku.

nazwa

Wykonanie

Danie, które samo się robi. Owszem, wymaga czasu (pieczenie), ale absolutnie jest tego warte. Łatwe - do zrobienia nawet dla osób nieumiejących gotować. Rozpływa się w ustach, zachwyca biesiadników, pozostawia niesamowite wrażenia smakowe. Dodatkowo, jest mało pracochłonne, przez co można się zająć innymi przyjemnościami, jak choćby wyszykowaniem się na przyjście gości. To danie z całą odpowiedzialnością poleciłabym Wam na ważne obiady/kolacje.
Nie skąpmy ziół, czosnku i pieniędzy na dobre jakościowo mięso (1 kg kosztuje ok. 55 zł). Upewnijmy się, że kupujemy jagnięcinę, a nie baraninę. Ta pierwsze bowiem da gwarancję wspaniałego dania, co do drugiej - długo przyjdzie nam czekać, aż mięso będzie miękkie, a smak będzie nieporównywalnie gorszy (druga wersja także sprawdzona).
Mięso można przygotować dwojako - piekąc je w bardzo niskiej temperaturze bądź w wyższej, ale skracając czas pieczenia. Pierwszy raz próbowałam jagnięciny wg poniższego przepisu upieczonej w tradycyjny sposób, drugi raz w niskiej temperaturze, za każdym razem byłam zachwycona - za drugim razem jednak bardziej - to jest mój preferowany sposób pieczenia. Jagnięcina pięknie odchodzi od kości i jest niesamowicie miękka. Czas pieczenia zależy od wielkości mięsa. Przepis częściowo na podstawie "Jamie Oliver w domu", a do wydłużenia czasu pieczenia zachęciła mnie lektura jednego z marokańskich portali o jedzeniu. Tym chętniej skorzystałam z ich rad, że do dań pieczonych w niskiej temperaturze, pałam miłością od czasu wykonania wolno pieczonego łososia (w temp. 70 st).
Propozycje podania: mus jabłkowy (ocena: bdb), konfitura z jarzębiny (bdb - , sugeruję by była obok musu jabłkowego, a nie zamiast niego), sos miętowy (db+, moim zdaniem mięso można podać bez sosu, albo z naturalnym sosem pieczeniowym - na bazie sosu z upieczonego mięsa, w sosie miętowym można też pominąć kapary), kaszmirski sos z rzodkiewką, pieczone ziemniaki, a w sezonie długo pieczone pomidorki koktajlowe - które zachwycają niebywałą wręcz słodyczą (pomidorki piekłabym razem z mięsem, na innej blasze, a z racji zwiększonej temperatury, skróciłabym czas pieczenia do około 2 - 2,5 h).
Wolno pieczona jagnięcina (udziec), podawana z musem jabłkowym i sosem miętowym /Incredible slow-roasted shoulder of lamb
Składniki:
1 cały udziec jagnięcy z kością/albo łopatka z kością (koniecznie z kością!) - ważą różnie - od ok. 1,3 - do 2,2 kg
1 duży pęczek świeżego rozmarynu
1 główka czosnku, podzielona na ząbki bez obierania
sól - 2 łyżeczki/10 ml, lub wg uznania
pieprz czarny (najlepiej świeżo zmielony) - 1 łyżeczka/5 ml, lub wg uznania
oliwa/olej - ok. 2 łyżek
ilość porcji: 1,3 kg mięsa wystarczyło dla 7 osób, jednak była to mała porcja - wystarczającą gdy podajemy jeszcze przystawki/pierwsze danie i deser, jeśli mięso ma być jedynym daniem, liczyłabym 2 kg (oczywiście waga z kością) na 6 porcji
Wykonanie:
Usunąć tłuszcz z mięsa (chyba, że nie ma go szczególnie dużo), ponakłuwać udziec w kilkunastu miejscach - ostrym nożem, w ten sposób przyprawy wnikną wgłąb mięsa.
Połowę łodyg rozmarynu i połowę ząbków czosnku włożyć na dno naczynia do zapiekania mięsa - gęsiarki, naczynia żaroodpornego czy innego z pokrywką, nadającego się do piekarnika np. brytfanny. Z braku takiego naczynia, możesz użyć dowolnej, odpowiednio dużej formy do zapiekania/pieczenia ciasta czy nawet głębokiej blachy z piekarnika, a mięso przykryć bardzo szczelnie podwójną warstwą folii aluminiowej - w ten sposób mięso nie wyschnie, bo folia aluminiowa skutecznie temu zapobiegnie - tak piekę np. indyka.
Mięso natrzeć oliwą, przyprawić solą i pieprzem, włożyć do brytfanny. Resztę rozmarynu i czosnku rozłożyć na mięsie.
Pieczenie jagnięciny w bardzo niskiej temperaturze (7,5 - 9 godzin): [rekomendowane]
Czas pieczenia zależy od wielkości mięsa i jego wieku. Kawałek udźca o wadze 1,3 kg był gotowy po 7,5 h.
Piekarnik nagrzać do temperatury 120° C/250° F. Piec jagnięcinę do czasu, aż mięso z łatwością będzie odchodzić od kości, a włókna bez trudu będzie można rozdzielić dwoma widelcami.
Małe udźce mogą być gotowe po 6 godzinach, a duże dopiero po 9.
Po tym czasie odkryć brytfannę lub usunąć folię aluminiową, zwiększyć pokrętło temperatury grzania piekarnika do 240° C/ 475° F, piec przez kolejne 15-30 minut, aż mięso lekko się zarumieni. Jeśli nie lubisz zrumienionego mięsa, można pominąć ten etap.
Wyjąć brytfannę z piekarnika, a mięso z brytfanny - na deskę do krojenia, przykryć je folią aluminiową i pozwolić by mięso "odpoczęło" przez około 10 minut.
Można podawać bez sosu, polane sosem (sokami) uzyskanym z mięsa lub z sosem miętowym (przepis poniżej). Koniecznie z musem z kwaśnych jabłek np. szarej renety czy papierówek (przepis poniżej). Mus można przygotować pod koniec pieczenia mięsa, jego odpoczywania, można też go odgrzewać.
Pieczenie jagnięciny metodą tradycyjną (3 - 4 godziny):
Piekarnik nagrzać do temperatury 240° C/475° F.
Włożyć brytfannę do nagrzanego piekarnika, od razu zmniejszyć temperaturę do 170° C/335° F
Piec jagnięcinę do czasu aż mięso z łatwością będzie odchodzić od kości, a włókna bez trudu będzie można rozdzielić dwoma widelcami.
Wyjąć brytfannę z piekarnika, a mięso z brytfanny - na deskę do krojenia, przykryć je folią aluminiową i pozwolić by mięso "odpoczęło" przez około 10 minut.
Można podawać bez sosu, polane sosem (sokami) uzyskanym z mięsa lub z sosem miętowym (przepis poniżej). Koniecznie z musem z kwaśnych jabłek np. szarej renety czy papierówek (przepis poniżej). Mus można przygotować pod koniec pieczenia mięsa, jego odpoczywania, można też go odgrzewać.
Przepis na mus z kwaśnych jabłek
Składniki: 5-6 dużych jabłek (ok. 1,3 kg) np. szarej renety
Jabłka, po uprzednim obraniu i wydrążeniu środka, pokroić na równe części (połówki lub ćwiartki) i smażyć na rozgrzanej patelni (bez tłuszczu, ewentualnie dodając 1-2 łyżki wody) do momentu, w którym staną się półtwarde i zbrązowieją. Tak przygotowane zostawić przykryte folią do wystygnięcia, a następnie zmiksować. Mus smakuje też świetnie w wersji na ciepło.
Przepis na sos miętowy Jamiego Olivera
Składniki:
2 łyżki/30 ml mąki
500 ml gorącego bulionu drobiowego lub warzywnego, domowej roboty
2 czubate łyżki kaparów
listki oberwane z 1 dużego pęczka mięty
2 łyżki /30 ml octu z czerwonego wina
Wykonanie:
Po tym jak wyjmiesz mięso z brytfanny (w czasie gdy "odpoczywa" w oczekiwaniu na pokrojenie), wylać z brytfanny większość tłuszczu, który wytopił się podczas pieczenia i wyrzucić wszystkie kawałki rozmarynu i czosnku. Będziesz potrzebować tylko po kilka łyżek gotowego sosu na porcję. Postawić brytfannę z resztą sosu z pieczenia na ogniu, wsypać mąkę i starannie wymieszać. Wlać bulion, przez cały czas energicznie mieszając i zdrapując z dna apetycznie przypieczone soki. Dodać kapary, zmniejszyć płomień i gotować przez kilka minut na maleńkim ogniu.
Drobniutko posiekać miętę i pod sam koniec gotowania dodać do sosu razem z octem z czerwonego wina, a następnie od razu przelać sos do sosjerki.
Bądź na bieżąco, polub stronę na fb
Źródło:http://www.ninawkuchni.pl/2012/05/wolno-pieczony-udziec-jagniecy-podawany.html