ßßß Cookit - przepis na Pierniki Aganiok

Pierniki Aganiok

nazwa

Wykonanie

Rok temu pierwszy raz zrobiłam dojrzewający piernik . Smak jest tak uzależniający, że podejrzewam, że będzie gościł u mnie co roku. Dodatkowo, postanowiłam przygotować słynne już ciasto a pierniczki Aganiok . Ciasto jest bardzo podobne do piernika staropolskiego, ale dodatkowo są w nim bakalie. Ja przygotowałam ciasto z połowy porcji, bo będę przygotowywać też tradycyjny piernik staropolski i inne pierniczki. Czuję jednak, że będę żałować tego, że zrobiłam tylko połowę.
Składniki:
250 g miodu naturalnego
3/4 szklanki cukru
125 g masła
550 g mąki pszennej
2 małe jaja
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
60 ml mleka
1/2 łyżki ciemnego kakao
4 łyżeczki domowej przyprawy do piernika (użyłam tej, ale może być też ta)
szczypta soli
25 g orzechów laskowych
25 g orzechów włoskich
50 g rodzynek
Do posmarowania: 1 jajo +3 łyżki mleka
Wykonanie:
Rodzynki zalać wrzątkiem i odstawić na chwilę. Odcedzić. Posiekać orzechy oraz namoczone rodzynki.
Miód, masło i cukier podgrzewać stale mieszając, aż składniki się połączą. Zdjąć z ognia i dodać bakalie i przyprawę do piernika. Wymieszać.
Mąkę przesiać do misy robota. Dodać sól, kakao. Sodę rozpuścić w zimnym mleku. Dodać do mąki razem z jajkami. Wymieszać składniki (użyłam mieszadła). Powoli dolewać mieszankę miodową, cały czas mieszając. Składniki muszą się dobrze połączyć. Ciasto będzie dość płynne. Wyrobione ciasto przekładamy do naczynia i przykrywamy bawełnianą ścierką lub folią ponakłuwaną widelcem. Ciasto chowamy w chłodne miejsce (moje stoi w lodówce) na kilka tygodni. W miarę dojrzewania ciasta stwardnieje.
Na około tydzień przed świętami zabieramy się za pieczenie pierniczków. Ciasto wyjmujemy z lodówki wcześniej, tak aby miało temperaturę pokojową. W razie potrzeby ciasto podsypujemy mąką, lub lekko zwilżamy wodą. Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 0,5 cm i wykrawamy kształty. Pierniczki smarujemy jajkiem wymieszanym z mlekiem. Pieczemy w 160 - 170 stopniach przez około 10 minut (w zależności od piekarnika, wielkości foremek i grubości ciasta). Studzimy a następnie lukrujemy. Przechowujemy w puszce.
Źródło:http://stokolorowkuchni.blox.pl/2012/11/Pierniki-Aganiok.html