ßßß Cookit - przepis na Soczewica czerwona – właściwości i zastosowanie. Jak gotować i z czym ją jeść?

Soczewica czerwona – właściwości i zastosowanie. Jak gotować i z czym ją jeść?

nazwa

Wykonanie

Chociaż soczewica niektórym osobom może kojarzyć się z niezbyt smaczną zupą podawaną w pewnej bajce dwóm Galom to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.
Odpowiednio przygotowana soczewica jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa. Potrafi ona dostarczyć naszemu organizmowi wielu witamin i składników mineralnych potrzebnych naszemu organizmowi do funkcjonowania.
Czym dokładnie jest czerwona soczewica? Jak ją gotować i co smacznego można z niej zrobić?
Czytajcie dalej.
Soczewica czerwona – co to jest?
Sama soczewica przynależy do rodziny roślin strączkowych, a dokładniej do roślin bobowatych. Soczewica, jak wszystkie rośliny strączkowe wydaje owoce w postaci strąków. Są one dość małe, ponieważ wymiary strąków wynoszą od 8 do około 15 milimetrów długości. W środku strąków znajdują się nasiona i to właśnie one są najcenniejsze w soczewicy, ponieważ ich zastosowanie w kulinariach jest dość szerokie.
Jednak nie tylko liczne zastosowania sprawiają, że soczewica czerwona zwraca na siebie uwagę, ale również jej właściwości. Ze względu na dużą zawartość białka oraz innych składników odżywczych soczewica wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie oraz naszą kondycję. Jest ona uprawiana niemal na całym świecie, ale o tym dokładniej za chwilę.
Gdzie możemy spotkać soczewicę czerwoną?
Soczewica czerwona uprawiana jest w wielu miejscach na świecie, również w Polsce. Uprawy możemy spotkać również w Indiach, Turcji, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, która zapewnia około 40% światowej produkcji soczewicy.
Jednak możemy natknąć się również na dziką soczewicę. Spotkamy ją w Grecji, Cyprze, Afganistanie, Iraku, Izraelu, Syrii, Trucji, Kazachstanie, Turkmenistanie czy Uzbekistanie.
Czym różni się soczewica czerwona od zielonej?
Soczewica czerwona to najbardziej popularna i jednocześnie najchętniej wykorzystywana odmiana tej rośliny strączkowej. Do jej cech charakterystycznych należy nie tylko czerwono – pomarańczowa barwa, ale również skłonność do łatwego rozgotowywania się.
Soczewica zielona z kolei jest niemal niemożliwa do rozgotowania. Jest to odmiana twardsza od czerwonej, która zawsze pozostaje sypka. Również czas gotowania jest dłuższy i wynosi nie 15, a ponad 30 minut. Z tego powodu również zastosowania zielonej soczewicy są zupełnie inne niż czerwonej.
Co zawiera czerwona soczewica?
Soczewica, nie tylko czerwona, zawiera wiele witamin oraz składników mineralnych istotnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zawiera ona dużo białka co sprawia, że soczewica odgrywa istotną rolę w diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Białko to około 1 / 5 soczewicy. Oprócz białka w soczewicy znajdziemy również witaminę A, B1, B2, B3, B, B6, B9 (kwas foliowy), B12, C, D, E, K, cynk, fluor, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń oraz żelazo .
Mając na względzie liczne witaminy i składniki mineralne znajdujące się w soczewicy czerwonej to jej spożywanie wyjdzie na dobre zdecydowanej większości osób. Jednak w przypadku niektórych soczewica może zdziałać jeszcze więcej dobrego.
Z powodu dużej zawartości białka, błonnika pokarmowego oraz niskiego poziomu indeksu glikemicznego soczewica jest dobrym pożywieniem dla osób chorujących na cukrzycę oraz insulinooporność.
Soczewica czerwona jest też wartościowym źródłem kwasu foliowego, ponieważ 100 gramów soczewicy zapewnia nam około 45 % dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Powinny to mieć na względzie kobiety ciężarne, karmiące piersią, a także te, które planują macierzyństwo.
Ze względu na zawartość składników odżywczych, które w organizmie powodują obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz wpływają na uregulowanie ciśnienia krwi i pobudzają organizm do wytwarzania czerwonych krwinek, soczewica czerwona polecana jest osobom zmagającym się z problemem nadciśnienia czy anemii.
Dodatkowo, soczewica zawiera także taninę. Jest to substancja, która wykazuje właściwości antynowotworowe. Jeśli jesteście ciekawi jakie jeszcze właściwości zdrowotne wykazuje soczewica to zajrzyjcie do publikacji dostępnej tutaj .
Jakie dania można zrobić z soczewicy czerwonej?
Soczewica czerwona jest bardzo łatwa do rozgotowania. Gdy będziemy ją gotować nieco dłużej to bez trudu uzyskamy konsystencję odpowiednią do przyrządzenia kremu lub puree. Ta odmiana soczewicy charakteryzuje się lekko słodkawym smakiem co sprawia, że jest idealna jako dodatek do zup, gulaszu, sałatek, a także jako podstawa do przyrządzania takich potraw jak pasty kanapkowe, paszteciki, wegetariańskie burgery. Soczewica czerwona sprawdzi się również w roli farszu do pierogów.
Jak gotować czerwoną soczewicę?
Soczewicę czerwoną można namoczyć przed jej ugotowaniem, ale nie jest to konieczne, aby uzyskać smaczną i gotowaną soczewicę. Długość gotowania zależy od odmiany soczewicy i w przypadku czerwonej wynosi około 15 minut. Jak już wspomnieliśmy, odmiana czerwona nie wymaga namaczania. Soczewicę czerwoną wystarczy wsypać do garnka i zalać taką ilością wody, aby jej poziom był o około 1 centymetr wyższy od poziomu soczewicy.
Soczewica wchłania dużo wody w trakcie gotowania i może być konieczne jej uzupełnianie. Musimy pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej rzeczy, jaką jest solenie. Osolić należy soczewicę dopiero pod koniec jej gotowania, ponieważ zapobiegnie to jej twardnieniu oraz nadmiernej utracie białka.
Czy każdy może jeść soczewicę?
Niestety, chociaż soczewica jest smaczna i zdrowa to nie każdemu jest wskazane jej spożywanie.
Z jedzenia soczewicy czerwonej powinny zrezygnować osoby zmagające się z problemami ze strony jelit i układu pokarmowego. Wynika to z zawartości oligosacharydów, które zwiększają fermentację w jelitach i mogą powodować wzdęcia. Podobnie sytuacja wygląda z innymi roślinami z rodziny bobowatych.
Producenci i ceny
Do producentów soczewicy czerwonej należą firmy takie jak Bio Planet, Denver Food, Intenson, Targroch, Batom, Bio Raj, Bioharmonie, Bio Life, Eko Wital, Horeca, Sante, Symbio oraz Vivio . Ceny soczewicy czerwonej zależą od tego czy mamy do czynienia z soczewicą z upraw ekologicznych czy też nie i wahają się od około 8 do 18 złotych za 1 kilogram ziaren czerwonej soczewicy.
Zobaczcie jak w szybki sposób można przyrządzić smaczne kotlety z soczewicy:
Czy soczewica czerwona jest częstym gościem na Waszym talerzu?
Dajcie znać w komentarzach.
Źródło:https://glodomorek.com.pl/soczewica-czerwona