ßßß Cookit - przepis na W śląskim warzywniku

W śląskim warzywniku

nazwa

Składniki

Wykonanie

Maślany ser Holoumi:)
Jak pewnie zauważyliście lubię „pichcić” sery. Sery podpuszczkowe, pleśniowe, typu bundz czy tak jak dziś grecki ser Holoumi.
Holoumi pochodzi z Cypru i świetnie smakuje podczas upałów. Charakteryzuje go słono-maślany smak, a to za sprawą solanki, w której sobie leżakuje.
1.Podgrzewamy mleko do temp. 30 stopni, dodajemy kulturę starterową bakterii mezofilnych (do kupienia w wyspecjalizowanych sklepach serowarskich)
2. Dodajemy rozpuszczoną podpuszczkę i mieszamy przez minutę. Przykrywamy i odstawiamy na 30-45 minut w temperaturze 30 stopni do zaistnienia tzw. Złomu (zwarta konsystencja, przy włożeniu noża powstaje wyraźna szczelina)
3, Skrzep kroimy na kostkę o boku 1-1.5 cm
4. Podgrzewamy ziarno do temp 40 stopni C, podwyższając temperaturę o 2 stopnie co 5 minut. Mieszamy delikatnie, aby nie dopuścić do sklejenia.
5. Przekładamy ziarno (ciasno) do foremek wyłożonych chustą serowarską. Serwatkę odstawiamy.
6. Prasujemy skrzep w foremkach pod ciężarem ok. 10 kg przez 1 godz. Odwracamy serki na drugą stronę i prasujemy następne pół godziny.
7.Wykładamy ser z foremek i kroimy na dowolna wielkość.
8.Serwatkę podgrzewamy do 80-90 stopni C. Kostki sera moczymy w serwatce przez godzinę. Po tym czasie ser powinien mieć konsystencję gotowanej piersi z kurczaka.
9. Odsączamy ser i odstawiamy do ostudzenia na ok. 20 minut.
10. Oprószamy solą (niejodowaną) i odstawiamy znowu do schłodzenia na 2-4 godziny.
11. Przygotowujemy nasycony roztwór z 1 kg. soli i zimnej wody (wcześniej przegotowanej). Wkładamy do niego serki. Im dłużej ser spoczywa w solance, tym bardziej wyrazisty ma smak, ale możemy go jeść w dowolnej chwili;)
Smacznego
Źródło:http://slaskiwarzywnik.blogspot.com/2014/10/maslany-ser-holoumi-pewnie.html