ßßß Cookit - przepis na Werona miasto zakochanych

Werona miasto zakochanych

nazwa

Składniki

Wykonanie

Walentynki już niedługo, może to byc dobry moment, aby zachęcić Was do zwiedzenia Werony, kojarzonej z wielką miłości, o której każdy z nas pewnie marzy. Weronę odwiedzić można o każdej porze roku, ale szczególnie warto właśnie w okresie walentynek, kiedy trwa festiwal Verona in love. Mimo że historia, która rozegrała się właśnie tutaj i jest tylko fikcją literacką Williama Szekspira, do Werony ściągają zakochani z całego świata.
Romeo i Julia Williama Szekspira to jeden z najpiękniejszych dramatów miłosnych wszechczasów. Turyści przybywają do Werony głównie po to , by móc zobaczyć słynny balkon i zostawić na ścianie swoje miłosne wyznania.
Słynny dom Julii znajduje się przy via Capello 23. Na dziedzińcu pod słynnym balkonem stoi brązowy posąg Juli. Dotknięcie piersi Julii podobno przynosi szczęście, więc ta część ciała jest dotykana przez tysiące rąk, aż świeci z daleka. Turyści robią sobie zdjęcie z Julią. Zwłaszcza 14 lutego dom ze słynnym balkonem Julii oblegany jest przez tysiące turystów.
W prowadzącej na dziedziniec bramie można zostawić swój podpis. Młodzież wypisuje deklaracje miłosne i przylepia karteczki.
W kwestiach miłosnych najpewniej jest jednak napisać list. Od ponad 70 lat istnieje Club di Giulietta, stowarzyszenie wolontariackie, które odpowiada na tysiące listów z całego świata w imieniu Julii.
Pisać należy na adres: Club di Giulietta, The Juliet Club, via Galilei 3 - 37100 Verona, tel. +39 045 53 31 15, [email protected], http://www.julietclub.com. Wszystkie listy są przechowywane w archiwum. Wolontariusze Klub Julii zainspirowało twórców filmu "Listy do Julii" z Vanessą Redgrave w roli głównej.
Tradycję zapoczątkował w latach 30. kustosz grobu Julii, Ettore Solinami.
Wzruszony treścią listu, niezwłocznie na niego odpisał. W przeciągu kilku lat został zasypany korespondencją z całego świata.
W 1993 r. powstał pomysł ufundowania nagrody "Cara Giulietta". Spośród wszystkich nadesłanych listów wybiera się najpiękniejsze, a nagroda jest przyznawana w dzień Świętego Walentego w domu Giulietty, kilka lat temu zwyciężyła Polka.
W połowie września natomiast Julia ma urodziny. Odbywają się wtedy liczne imprezy i "średniowieczne" jarmarki. Na placach Piazza dei Signori i Piazza Bra odbywają się przedstawienia Romeo i Julia w oryginalnej scenerii.
Mniej oblężony jest Dom Romea, znajdujący się w średniowiecznym pałacu przy via Arche Scaligere, należącym do XIII-wiecznego rodu książąt Cagnolo Nogarola, niedaleko Piazza dei Signori. Wnętrza domu Romea nie można zwiedzać.
Obok domu Romea znajduje się kościół Santa Maria Antica. Na przylegającym do niego cmentarzu są grobowce rządzących niegdyś w Weronie Scaligerów: Cangrande I, Mastino II i Cansignoria.
Ale słynny balkon i ściana, to nie wszystko co można tu zobaczyć.
Rzadziej odwiedzany przez turystów grób Julii (Tomba di Giulietta) może dlatego, że to ok. 1 km od starego miasta. Pusty sarkofag bez pokrywy z różowego marmuru, pokazywany jest pod krużgankami kościoła san Francesco al Corso.
Werona to miasto wielu zabytków z czasów rzymskich m.in. amfiteatr z I wieku.
Gdy wchodzimy na Piazza Bra wita nas Arena, jeden z największych amfiteatrów na świecie, starszy od Koloseum w Rzymie. W części wewnętrznej, wystawia się opery i koncerty, na widowni może zasiąść ponad 20 tyś widzów.
Dużo emocji budzi letni festiwal operowy (lipiec-sierpień). Będąc w Weronie warto zakupić bilet na taką operę. Latem plac jest wesoły i ruchliwy.
Chyba najbardziej malowniczym miejscem jest Piazza delle Erbe w dosłownym tłumaczeniu plac Ziół. Plac otaczają średniowieczne kupieckie kamienice, ozdobione freskami.
Pod arkadami kamieniczek mnóstwo zatłoczonych knajpek, winiarni i sklepików. W ciągu dnia na Piazza delle Erbe panuje wielki ruch.
Weronę można podziwiać też z góry, z wieży Torre dei Lamberti(83 m, 368 stopni). Wstęp na wieżę Lamberti 2 euro, radzę jednak zapłacić 3 i pojechać windą.
Warto też przejsć pod łukiem ponoć z żebra wieloryba i zajrzeć na Piazza dei Signori, zwany też placem Dantego.
Jednym z najważniejszych zabytków Werony jest Kościoł San Zeno Maggiore ze słynnymi średniowiecznymi drzwiami z brązu, ozdobionymi znakomitymi płaskorzeźbami o treści biblijnej i ze scenami z życia patrona kościoła.
Najlepiej pospacerować nad rzeką Adygą i dojść do zamku Castelvecchio (w środku największe w Weronie muzeum rzeźby i malarstwa).
Z Castel San Pietro mamy urzekający widok na Weronę .
Legenda g ł osi,ż e gdzieś na wzgórzu Castel San Pietro znajduje się magiczna studzienka, która ma cudowne właściwości. Wystarczy łyk, by wzbudzić wenę poetyck ą .
Werona loty i dojazd
Do Werony można dolecieć bezpośrednio z Warszawy LOT-em. Inna opcja to lot do Mediolanu lub Bergamo, obydwa miasta leżą w odległości ok. 100 km od Werony. Z kolei do Bergamo z Polski latają tanie linie: Wizz Air i Ryanair.
Z Mediolanu do Bergamo można dojechać pociągiem (jadąc z Bergamo trzeba się przesiąść w Brescii albo Treviglio), aktualny rozkład jazdy włoskich pociągów znajduje się tutaj .
Będąc w Weronie warto zakupić Verona Card. Jest to karta łączona, dzięki której można poruszać się po mieście komunikacją miejską ATV (rozkład jazdy: http://www.atv.verona.it/) oraz zwiedzić część zabytków. Karta ma dwie wersje: dwudniowa za 15 euro oraz pięciodniowa za 20 euro. Bilet można zakupić przy zabytkach, do których wejście zawarte jest w cenie, w sklepach typu tabaccheria oraz w informacjach turystycznych w Weronie oraz nad Jeziorem Garda. Listę zabytków oraz informacje na temat karty można znaleźć na stronie http://www.veronacard.it/
Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny:)
Źródło:http://kalejdoskoprenaty.blogspot.com/2013/01/werona-miasto-zakochanych.html