ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Syrop kukurydziany

Syrop kukurydziany

nazwa

Zwany również glukozowo – fruktozowym powszechnie stosowany od lat 60-tych XX wieku w przemyśle spożywczym syrop pozyskiwany z kukurydzy. Jej ziarna przetwarza się na skrobię kukurydzianą, którą następnie przy użyciu enzymów i kwasów sprowadza się do postaci syropu. Syrop zawiera porównywalną do tradycyjnie stosowanej sacharozy ilość innych cukrów: fruktozy (42%), glukozy (55%) i innych cukrów (3%).

Historia i pochodzenie

Uprawę kukurydzy na ogromną skalę rozpoczęli Amerykanie w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Upowszechnienie tej rośliny spowodowało produkcję syropu kukurydzianego, który wykorzystywały wielkie koncerny spożywcze, np. Coca – Cola i Pepsi. Zaprzestano stosowania sacharozy i cukru trzcinowego do słodzenia produktów, ponieważ syrop kukurydziany pozwalał oszczędzić koszty produkcji i na dłużej utrzymać świeżość żywności.

Zastosowanie

Syrop kukurydziany znajduje zastosowanie w gotowych (przetworzonych) produktach spożywczych: napojach słodzonych bezalkoholowych (gazowanych, niegazowanych, izotonicznych, energetyzujących, sokach owocowych) i alkoholowych (likiery), słodyczach, ciastkach, pieczywie, sałatkach, dżemach, galaretkach, konserwach rybnych, płatkach śniadaniowych, keczupie, majonezie, mleku zagęszczonym, mlecznych napojach fermentowanych (wsady owocowe do jogurtów, kefirów, maślanek), lodach. Syrop stosuje się również jako środek ograniczający czerstwienie pieczywa oraz zastępujący miód w wyrobach cukierniczych (np. piernikach).

Właściwości

Syrop glukozowo – fruktozowy wykazuje się dużą rozpuszczalnością i jest bardzo wydajny. Ma postać bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy. Zaletą syropu kukurydzianego jest to, że nie ulega on krystalizacji i tym samym ma dłuższą datę przydatności. Wydłuża więc termin spożycia produktów, do których jest dodawany. Zapobiega też krystalizacji cukru buraczanego, jeśli zostanie z nim zmieszany. Ma niską lepkość i jest stabilny mikrobiologicznie. Wpływ syropu kukurydzianego na organizm ludzki jest szkodliwy. Wynika to z działania zawartych w nim cukrów, które hamują wydzielanie leptyny - hormonu odpowiadającego za uczucie sytości. Produkt ten sprzyja otyłości i szeregowi spowodowanych nią chorób: cukrzycy typu 2 i zaćmie cukrzycowej, osteoporozie, nadciśnieniu, depresji, miażdżycy, próchnicy zębów, chorobom krążenia. Przetworzone cukry zawarte w syropie pobudzają do rozwoju komórki tłuszczowe wokół narządów wewnętrznych. Podwyższone stężenie glukozy prowadzi do odporności na insulinę i powstawania stanów zapalnych organizmu. Przyczynia się do występowania zespołu jelita wrażliwego. Ostatnie badania wykazały, że syrop kukurydziany blokuje wchłanianie miedzi i magnezu. Podwyższa poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, hamuje wytwarzanie ATP.

Wartości odżywcze

Porcja: 45g Kalorie: 130 kcl

Błonnik pokarmowy0   g

z cukrów130 kcal

z białek0 kcal

z alkoholu0 kcal

Gęstość6,75E-05 g

Objętość30 g/m3

Food folate3,3E-07   μg

Tłuszcze jednonienasycone0   μg

Tłuszcze wielonienasycone0   μg

Tłuszcz0,022   g

Tłuszcze nasycone0   μg

Węglowodany35   g

Total Folate3,3E-07   μg

Sacharoza0   g

Cukier12   g

Białko0   g

A0   μg

B18,5E-06   mg

C0   mg

D0   μg

B62E-06   mg

E0   mg

B34,5E-06   mg

B120   μg

B28,4E-06   mg

B57,7E-06   μg

B90   μg

K0   μg

Retinol0   μg

Beta Kryptoksantyna0   μg

Likopen0   μg

Luteina + Zeaksantyna0   μg

A(IU)0   IU

Bete-karoten0 μg

Alfa-karoten0 μg

Omega-30 mg

Omega-60 mg

Fosfor0,0021   mg

Magnez0,002   mg

Potas0,012   mg

Sód0,032   μg

Wapń0,006   mg

Żelazo0,000127   mg

Cynk5,9E-05   mg

Mangan3,1E-05   μg

Miedź1,6E-05   μg

Selen5,7E-07   μg

Cholesterol0   μg

Objętość(ml)0   ml