ßßß Cookit - przepis na Domowy makaron

Domowy makaron

nazwa

Wykonanie

Pamiętam jak taki makaron co niedzielę robiła moja babcia a potem mama. Dla mnie jako dziecka była to gratka – zawsze się przyglądałam a czasem dostawałam kawałek ciasta makaronowego i się nim bawiłam. Pamiętam z jaką wprawą babcia kroiła makaron na małe paseczki. Potem suszył się na czystych ściereczkach. Moja mama do pewnego czasu też tak robiła i nawet ja kiedy byłam starsza zostałam dopuszczona do tego rytuału. Teraz już chyba nikt nie robi makaronu – przecież tyle jego rodzajów jest w sklepach. A ja nabrałam chęci na powrót do tradycji i dziś zrobiłam porcję. Dzięki maszynce poszło mi szybciej, ale można go łatwo zrobić i bez niej. Zrobiłam makaron wg przepisu Michel`a Roux z książki „Jajka”.
Składniki :
250 g mąki,
1 średnie jajko,
4 średnie żółtka,
1 łyżka oliwy z oliwek,
szczypta soli.
Wykonanie :
Na czystym blacie usypujemy z mąki kopczyk, pośrodku robimy wgłębienie. Wlewamy tam jajko, żółtka, łyżkę zimnej wody, oliwę oraz sól.
Wszystkie składniki mieszamy palcami, a potem stopniowo dodajemy do nich mąkę. Kiedy ciasto tworzy prawie jednolitą masę, ugniatamy je nasadą dłoni, formujemy kulę, owijamy folią spozywczą i wkładamy do lodówki na godzinę.
Dzielimy ciasto na pół; jedną część zawijamy, drugą przepuszczamy przez maszynkę do makaronu, zaczynając od najszerszego ustawienia wałków. Przepuszczamy je kilkakorotnie, za każdym razem zmniejszając szczelinę między wałkami, aż dojdziemy do około 1.5 mm. Jeszcze raz je przepuszczamy, żeby się nie kurczyło podczas cięcia.
Odpowiednio nastawiając maszynkę, kroimy ciasto na linguine, spaghetti lub tagliatelle.
Kłębki makaronu kładziemy na pergaminie posypanym odrobiną mąki, żeby miały dostęp powietrza i się nie sklejały.
Do dużego garnka wleamy wodę, lekko solimy, dodajemy parę kropel oliwy. Świeżo zrobiony makaron gotujemy 1,5 – 2 minut, aż będzie al dente.
Źródło:http://wypieczwymaluj.pl/?p=806