ßßß Cookit - przepis na Sprawiedliwy Handel i produkty Fair Trade!

Sprawiedliwy Handel i produkty Fair Trade!

nazwa

Wykonanie

Zapewne nie raz słyszeliście o Sprawiedliwym Handlu, nie raz rzucił Wam się w oczy certyfikat Fair Trade na opakowaniu czekolady czy kawy... ale czy zastanawialiście się, czym tak naprawdę jest Sprawiedliwy Handel?
Próbując zdefiniować tę frazę w jednym zdaniu, jest to zorganizowany ruch społeczny, który wykorzystuje podejście rynkowe aby poprawiać sytuację mieszkańców krajów rozwijających się oraz promować zrównoważony rozwój.
Główne założenia Sprawiedliwego Handlu to oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochrona praw nieuprzywilejowanych producentów i pracowników z krajów Globalnego Południa. Poza uczciwą ceną, producenci otrzymują od partnerów handlowych wsparcie, aby móc prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska, oraz rozwijać swoją społeczność na zasadach demokratycznych. Do zwolenników i propagatorów Sprawiedliwego Handlu należy szerokie grono organizacji społecznych i handlowych, które aktywnie działają i lobbują na arenie międzynarodowej na rzecz większej równości w podziale zysków, jakie generuje handel międzynarodowy. Konsumentom w krajach wysoko rozwiniętych, także w Polsce, Sprawiedliwy Handel pozwala kupować produkty wysokiej jakości, gwarantując przy tym, że ludzie, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.
Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu jest pierwszą organizacją w Polsce, która uzyskała certyfikat potwierdzający przestrzeganie w swojej działalności dziesięciu zasad Sprawiedliwego Handlu określonych przez Światową Organizację Sprawiedliwego Handlu (WFTO - World Fair Trade Organization)
1. Tworzenie możliwości rozwoju dla producentów w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej
Sprawiedliwy Handel jest strategią zrównoważonego rozwoju i walki z ubóstwem. Jego celem jest stworzenie możliwości rozwoju dla producentów, którzy znajdują się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej lub są marginalizowani przez konwencjonalny system handlu.
2. Przejrzystość i odpowiedzialność
Sprawiedliwy Handel zakłada przejrzyste zarządzanie i stosunki handlowe, aby zapewnić uczciwość i szacunek we współpracy z partnerami handlowymi.
3. Budowanie potencjału
Sprawiedliwy Handel jest rozwiązaniem, które umożliwia rozwój samodzielności producentów. Stosunki w ramach Sprawiedliwego Handlu zapewniają ciągłość, która poszerza dostęp producentów do nowych rynków.
4. Promocja Sprawiedliwego Handlu
Organizacje Sprawiedliwego Handlu stosują uczciwe strategie reklamy i marketingu oraz dążą do najwyższych standardów jakości produktów i pakowania.
5. Płacenie sprawiedliwej ceny
Sprawiedliwa cena w kontekście regionalnym lub lokalnym to taka, która została uzgodniona poprzez dialog i współuczestnictwo. Sprawiedliwi Handlowcy gwarantują producentom płatność w terminie, a także w miarę możliwości pomagają uzyskać dostęp do środków finansowych przed zbiorami lub produkcją.
6. Równość płci
Sprawiedliwy Handel oznacza, że praca kobiet jest odpowiednio oceniana i wynagradzana. Kobiety zawsze otrzymują wynagrodzenie za ich wkład w proces produkcji oraz posiadają należne im uprawnienia w swoich organizacjach.
7. Warunki pracy
Sprawiedliwy Handel oznacza dla producentów bezpieczne i zdrowe środowisko pracy. Udział dzieci (o ile w ogóle ma miejsce) nie wpływa negatywnie na ich dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, wymagania edukacyjne i potrzebę zabawy.
8. Praca dzieci
Organizacje Sprawiedliwego Handlu przestrzegają postanowień konwencji ONZ o prawach dziecka, jak również lokalnych praw i norm społecznych, aby zapewnić, że udział dzieci w procesie produkcji artykułów Sprawiedliwego Handlu (o ile w ogóle ma miejsce) nie wpływa negatywnie na ich potrzeby.
9. Środowisko
Sprawiedliwy Handel sprzyja poprawie działań związanych z ochroną środowiska i stosowaniu metod odpowiedzialnej produkcji.
10. Stosunki handlowe
Organizacje Sprawiedliwego Handlu prowadzą handel z uwzględnieniem dobra marginalizowanych drobnych producentów oraz nie dążą ich kosztem do maksymalizacji własnych dochodów. Utrzymują stosunki długoterminowe oparte na solidarności, zaufaniu i wzajemnym szacunku.
***
Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu prowadzi sklep on-line, w którym można znaleźć ogromny wybór egzotycznych produktów spożywczych ze spółdzielni drobnych rolników z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Kupując towary oznaczone znakiem Sprawiedliwego Handlu dajemy im szansę godnego życia z pracy własnych rąk.
Z oferty sklepu zdecydowałam się na:
Mango suszone z Kamerunu
Lekko słodzone, dobre choć wolę je najpierw namoczyć np. w soku czy herbacie.
Wtedy nabiera soczystości i staje się miękkie.
Ananas suszony z Kamerunu
Uwielbiam ananasa zarówno w postaci świeżej jak i suszonej, szczególnie jako dodatek do owsianki. Polecam namoczyć go przed spożyciem albo dodać do ciasta.
Dzikie morele suszone
Morele bardzo mi posmakowały, w przeciwieństwie do typowych odmian z supermarketu. Zaciekawił mnie najbardziej fakt, że są to owoce dziko rosnące.
Od "zwykłych" mają zdecydowanie intensywniejszy aromat.
W dodatku są niesiarkowane, a więc dużo zdrowsze, bo bez konserwantów.
Banany suszone
Suszone banany jadłam po raz pierwszy w życiu.
Kiedyś myślałam, że niczym nie różnią się od chipsów bananowych,
a tutaj... miłe zaskoczenie!
Banany były miękkie i bardzo aromatyczne. Pyszności!
Solo prezentują się może średnio, ale dobrze pasują jako dodatek do ciast czy placków.
Herbata zielona z Indonezji
Niefermentowana zielona herbata, łagodna w smaku, bez dodatków. Ma zdecydowanie mniej teiny, niż herbata czarna, jest też od niej znacznie bardziej przyjazna dla żołądka.
Herbata biała Bai Mu Dan z Nepalu
To herbata ekologiczna o lekko słodkim smaku z delikatną nutą kwiatową i aromatem orzechów. Idealna na uspokojenie nerwów po ciężkim dniu.
Herbata owocowa truskawka/czarna porzeczka
Bardzo smaczna herbata, mocno owocowa.
Zawiera duże kawałki jabłek, dzikiej róży, czarnego bzu, truskawek i porzeczek.
Ciekawego smaku nadają jej z kolei rodzynki i kwiaty hibiskusa.
Ze względu na brak teiny nie pobudza, więc można spokojnie popijać ją na okrągło. :)
Rooibos zimowy
Uwielbiam rooibos w każdym wariancie smakowym, również ten naturalny.
Wersja zimowa zawiera takie dodatki jak: skórka pomarańczowa, kawałki cynamonu,
kawałki jabłka, kwiat hibiskusa, skórka owocu dzikiej róży, kawałki migdałów i goździki.
Świetnie rozgrzewa i nie pobudza, więc lubię ją popijać późnymi wieczorami.
Miód z Nikaragui
Do tej pory próbowałam miodów polskich, francuskich, niemieckich i angielskich, ale... miodu z Nikaragui dopiero po raz pierwszy! Jest to naturalny, czysty miód ekologiczny z dzikich kwiatów. Ma przyjemną, kremową konsystencję, więc świetnie smaruje się nim kanapki.
Ja uwielbiam jeść go na grzankach z twarogiem i cynamonem.
Orzechy nerkowca kandyzowane
Kandyzowane nerkowce mają niespotykany i delikatnie słodkawy posmak.
Taka miła odmiana dla orzechów prażonych lub solonych.
Daktyle w koszyczku z liści palmowych
Suszone daktyle z Egiptu ułożone w wiklinowym koszyczku wyglądają po prostu uroczo!
Świetnie nadają się na prezent - chyba przyznacie, że prezentują się całkiem nieźle?
Crunchy Nuts
Tutaj kolejne zaskoczenie - orzechy brazylijskie z chrupkami otoczone białą, mleczną i gorzką czekoladą. Orzechy w czekoladzie jadł już każdy, ale z brazylijskimi spotkałam się po raz pierwszy. Jeśli lubicie "brazyle", koniecznie spróbujcie!
Nugaty w czekoladzie Nougatbox
Lubicie nugat? Ja bardzo! Nie należy on do słodyczy z niższej półki cenowej, ale od czasu do czasu warto się skusić. Nougatbox to zestaw pysznych, kremowych nugatów migdałowych i żurawinowych oblanych czekoladą. Produkowane są ręcznie według tradycyjnej receptury domowej i pojedynczo pakowane. Dostarcza je firma rodzinna z RPA.
Varadero Negro
To draże w czekoladzie deserowej z dodatkiem oryginalnego rumu Varadero.
Dla mnie jako wielkiej miłośniczki wszelkiego rodzaju produktów "rumowych" tj. herbat, kaw, kremów kanapkowych i bakalii, te draże to istny cud świata! Chrupiące, intensywnie rumowe, oblane prawdziwą, dobrej jakości czekoladą.
Cafe de Panama
Kawa z Panamy to stuprocentowa arabika. Charakteryzuje się głębokim
smakiem i delikatnym aromatem. Pyszna z dodatkiem waniliowego mleka sojowego.
Wytwarzana jest przez spółdzielnię La Esperanza, która stała się dla
ponad 1000 rodzin nadzieją na zdobycie środków na godne życie.
Wysoką jakość kawy osiąga się tam przez fachowe
doradztwo i wsparcie techniczne dla rolników.
Cafe Liberte
Kawa Cafe Liberte to mieszanka arabik z Kamerunu i Konga o zrównoważonym, delikatnie kwaskowym smaku z pikantną nutką.
Najlepsza z cynamonem, o poranku, bo świetnie pobudza.
Sumatra Gayo
To stuprocentowa arabika z Indonezji, pochodząca z upraw ekologicznych. W jej produkcji naturalne środki ochrony roślin weszły na miejsce szkodliwych pestycydów, niszczących równowagę ekologiczną i powodujące problemy zdrowotne pracowników plantacji. Niestety, rzadko kiedy można spotkać uprawy, na których się ich nie stosuje :(
***
Chyba nie ma wątpliwości co do tego, że zakup produktów Fair Trade to świetny pomysł na wsparcie ubogich ludzi z całego świata, którzy ciężką pracą wytwarzają takie delikatesy. Dlatego też gorąco zachęcam Was do przejrzenia oferty oficjalnego sklepie internetowym stowarzyszenia. Może znajdziecie tam coś dla siebie :)
Źródło:http://poraneknaslodko.blogspot.com/2015/12/sprawiedliwy-handel-i-produkty-fair.html