ßßß Cookit - przepis na Bográcsgulyás, bograczem zwany

Bográcsgulyás, bograczem zwany

nazwa

Wykonanie

Zimno się, ludziska, zrobiło, z chałupy się czterech liter ruszać nie chce. Człek by tera jeno siedział przed piecem, popijając grzańca na bimberku. Że jak grzańca na bimberku? Nu, zwyczajnie – bimberek się na piecu podgrzewa, goździkami doprawia, cynamonu z leksza dosypuje i już, grzany bimberek gotowy! Tylko poramańczy lepij nie dodawać, bo aksamitny posmak kartochli w bimbrze zabijajo, a wiadomo powszechnie, to się nie godzi. Ambrozja, wierzta albo nie wierzta! A jak rozgrzewa! A jak humor poprawia! Jak poprawimy jeszcze ciepło, treściwo zakąsko, to już i -30 nie straszne! Tako zakąsko na pewno jest madziarska zupa mięsna, co to ją uni w kociołkach nad ogniskami gotujo. Konkretna, tłusta i ostra jak stu diabłów, podawana z mącznymi kluseczkami! Polecamy!
Składniki:
80 dag wołowiny
2 duże cebule
2 duże pomidory malinowe
2 żółte papryki
3 średniej wielkości ziemniaki
2 łyżki smalcu
1,5 łyżki słodkiej papryki w proszku
0,5 łyżki ostrej papryki w proszku
1 pokruszona suszona czuszka
2 łyżeczki kminku
sól, pieprz
Galuszki:
1 jajko
mąka
3 łyżki wody
szczypta soli
Sposób przygotowania:
W dużym rondlu roztapiamy smalec. Cebule kroimy w drobną kosteczkę i wrzucamy na rozgrzany smalec. Podsmażamy na złoto, dosypujemy suszoną paprykę i mieszamy. Wołowinę kroimy w ok. 1 cm kawałki i dorzucamy do cebuli. Wszystko podsmażamy. Wlewamy szklankę gorącej wody. Dorzucamy pokrojone w kostkę papryki i pomidory. Doprawiamy czuszką, kminkiem, solą i pieprzem. Całość dusimy do miękkości mięsa (około 1,5 godziny) w razie potrzeby dolewając niewielkie ilości gorącej wody. Następnie dorzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki, zalewamy gorącą wodą, tak, aby uzyskać konsystencję zupy i gotujemy do miękkości ziemniaków.
Przygotowujemy kluseczki – ze wszystkich składników wyrabiamy kleiste ciasto, nieco gęstsze niż to na lane kluski. Następnie nabieramy ciasto na czubek łyżeczki i wrzucamy po kolei do gotującego się bogracza, gdzie zamienią się w małe kluseczki o nieregularnych kształtach.
Bogracz z kluseczkami gotujemy jeszcze kilka minut i podajemy.
Źródło:http://dobrazagrycha.wordpress.com/2016/01/06/bogracsgulyas-bograczem-zwany