ßßß Cookit - przepis na dżem wiśniowy domowy

dżem wiśniowy domowy

nazwa

Wykonanie

< Sernik o smaku cytrynowym
domowy sok z malin >
dżem wiśniowy domowy
Dżemy możemy wykonywać na różne sposoby, oraz z różnymi dodatkami. Podany przepis jest na tradycyjny dżem z wiśni. Możemy go wysmażać tylko z dodatkiem cukru ( najbardziej babciny dżem i najmniej przetworzony) lub dodać substancje żelujące typu Żelfix,Dżemix a najbardziej naturalna substancja zagęszczająca to Pektyna ( zdrowa bo pochodzenia czysto owocowego, nie zawierająca chemi)dżem możemy zrobić słodki lub mniej słodki w zależności ile dodamy cukru na kilogram owoców. To którą metodę wybierzemy zależy od nas.
Przepis:
Na 1 kg wiśni dodajemy przeważnie 300-500 gr cukru
( ja dałam 500 gr, dżem wyszedł słodki i nie ma co dawać więcej jak 500 gr)
1 łyżka kwasku cytrynowego ( aby dżem był słodko-winny)
Żelfix lub pektyna do zagęszczenia lub ominąć ten dodatek i robić metodą wysmażania tylko z cukrem.
Wykonanie:
Wiśnie myjemy dwa razy w wodzie.
Wisnie należy wydrolować z pestek, w tym celu należy kupić specjalną maszynkę do drylowania wiśni. Nie jest ona droga, kosztuje od 16 do 25 zł w zależności gdzie ją kupimy.
Do garnka w którym będziemy robić dżem wrzucamy wiśnie oraz zasypujemy je cukrem. Odstawiamy na ok 30 minut, może być dłużej- aby sok puścił.
Następnie na większym gazie zagotowujemy całość ( wytworzy się wtedy bardzo dużo soku z wiśni i pianka) skręcamy moc kuchenki na mały i smażymy bez przykrycia mieszając co jakiś czas, zwłaszcza gdy dżem zacznie gęstnieć i może się przypalić do dna garnka.
Należy odlać trochę soku do słoiczków, ponieważ zbyt dużo soku spowoduje że bardzo długo będziemy wysmażać dżem a w przypadku wersji kiedy dodamy środek żelujący będziemy mieli efekt gdzie w dżemie jest mało owoców a więcej galaretki.
Ja odlałam z każdego garnka w którym robiłam dżem po połowie dżemu i wyszły mi 4 słoiczki soku z 9 kg wiśni.
Jeśli robimy z żelfixem lub pektyną to przepis wykonani zawsze jest z tyłu opakowania. żelfix kupujemy odpowiedni do ilości cukru jaki chcemy dodać do dżemu. Sa dwa rodzaje żelfixu, na 350 gr cukru oraz na 500 gr cukru. Nie widziałam nigdy żelfixu na 1 kg cukru choć może i bywa ale 1kg cukru do dżemu to kosmiczna przesada według mnie. Pektyna jest super do zgęszczania ale ciężko ją dostać w sklepie, najlepiej zamówić przez np.allegro (Ja tam zamawiam właśnie)
Jeśli robimy metodą tradycyjną czyli długotrwałym procesem wysmażania owoców z cukrem to najbardziej znany przepis jest taki aby wysmażać dżem przez 3 dni po 1-1.5 godziny dziennie. Podobno taki smak dżemu smażonego 3-dniowymi etapami jest najsmaczniejszy. Można też smażyć od razu tyle godzin aż dżem nam zgęstnieje na taką konsystencję jaka nam najbardziej odpowiada.
Ja zawsze dżem zostawiam aż wystygnie w garnku i wtedy sprawdzam czy jego gęstość mi odpowiada a następnie ponownie go zagotowuje i przelewam gorący do słoików. Najczęściej jednak ludzie sprawdzają dżem metodą talerzykową ale ja jakoś nigdy jej nie stosuje więc nie będę jej opisywać.
Gorący dżem (jest on wtedy bardzo płynny)wlewamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i odstawiamy do góry dnem na ręczniczku aż do momentu ostygnięcia dżemu. Dżem wtedy się zassie i nie trzeba już go pasteryzować w garnku z wrzątkiem lub piekarniku. Jet to bardzo dobra metoda i szybka.
Podczas przygotowywania dżemu mamy miłą niespodziankę i dodatkowo uzyskujemy sok wiśniowy (ja używam zimą do herbat)
Smacznego!
About Pani Kucharka
View all posts by Pani Kucharka >
< Sernik o smaku cytrynowym
domowy sok z malin >
Źródło:http://panikucharka.pl/przetwory/dzem-wisniowy-domowy