ßßß Cookit - przepis na Kultowy Sernik Kajmakowy Wieńczy Rok

Kultowy Sernik Kajmakowy Wieńczy Rok

nazwa

Wykonanie

Ten sernik pojawił się już na tylu blogach, zbierając entuzjastyczne recenzje, że śmiało można nadać mu miano kultowego. Dziś, w ostatnim dniu roku, przyszła na niego kolej i u mnie. Jest rewelacyjnie pyszny!!! Jeden z lepszych lub wręcz najlepszy, jaki kiedykolwiek jadłam. Co ciekawe, smakuje również tym, którzy twierdzą, że nie znoszą krówek, ani masy kajmakowej
:-). Może się wydawać, że jest niemożliwie słodki. Jednak, nic z tych rzeczy! Lekko słony spód, kremowa masa i polewa kajmakowo-migdałowa sprawiają, że całość jest idealnie wyważona. Kto jeszcze nie próbował, powinien się skusić. Polecam gorąco! Przepis pochodzi od Liski.
Smacznego i obfitego 2013!!!
Składniki na tortownicę o śr. 20-22 cm:
Spód:
50g dowolnych solonych orzeszków
80g herbatników
30-40g masła
1 łyżka cukru
Masa serowo-kajmakowa - składniki powinny być w temperaturze pokojowej:
600g sera na serniki
230g masy kajmakowej (krówkowej)
100g cukru
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
3 jaja
50g miękkiego masła
1 łyżka mąki pszennej
Polewa:
170g masy kajmakowej
3 łyżki mleka
2 łyżeczki masła
Do dekoracji:
50g migdałów w płatkach
Wykonanie:
Spód:
Orzeszki i ciasteczka rozdrabniamy, najbardziej jak się da. Warto użyć malaksera. Łączymy z masłem i taką masą wylepiamy spód tortownicy, uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia. Podpiekamy 10-12 minut w temperaturze 190C.
Masa serowo-kajmakowa:
Masło ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Dodajemy masę kajmakową. Następnie kolej na jajka i ser wrzucany partiami (po łyżce). Na końcu wsypujemy mąkę. Całość starannie mieszamy. Masę wykładamy na podpieczony spód. Wyrównujemy powierzchnię i wkładamy do piekarnika. Pieczemy 45-50 minut w temperaturze 180C (wg. Liski). Ja piekłam 65 minut w temperaturze 160C.
Sernik studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Polewa:
Masę kajmakową wkładamy do rondelka. Zalewamy mlekiem i podgrzewamy na wolnym ogniu, aż składniki sie połączą. Zdejmujemy z palnika i dodajemy masło. Starannie mieszamy.
Polewamy nią całkowicie wystudzony sernik. Migdały prażymy na suchej patelni. Czekamy aż ostygną i dekorujemy nimi wierzch sernika.
Życzę Wam smacznego! :-)
Źródło:http://swiatpachnieszarlotka.blogspot.com/2012/12/kultowy-sernik-kajmakowy-wienczy-rok.html