ßßß Cookit - przepis na Kodeński tort pokrzywowy

Kodeński tort pokrzywowy

nazwa

Wykonanie

A wszystko zaczęło się w 1511 roku, kiedy Iwan Sapieha założył miasto Kodeń: "...dopuszczamy w rzeczonych Dobrach Kodeń na miejscu przyzwoitym i upodobanym Zamek obronny wystawić i Miasto założyć..." (Kopiariusz Metryki Litewskiej).
Zielnik lubelski
Dziś Kodeń słynie z Madonny, według legendy wykradzionej papieżowi Urbanowi VIII przez Mikołaja Sapiehę. Oraz jednego z najpiękniejszych zielników klasztornych w Polsce, położonego nieopodal zamkowych podziemi i gotyckiego kościółka zamkowego. Mnisi uprawiają tu dziesiątki ziół, wyrabiają zakonne eliksiry i herbatki ziołowe.
Nie bez przyczyny, bo Lubelszczyzna jest dziś największym w Polsce zagłębiem ziół. W dodatku ziemia, na których rosną i powietrze, którym oddychają - należą do najczystszych w Polsce. Zielne wioski tematyczne (Kraina Rumianku w Hołownie, Fajsławice to polskie zagłębie zielarskie, produkuje się tu najwięcej tymianku, melisy i szałwii lekarskiej w Polsce) - to już markowe produkty turystyczne.
A wracając do Kodnia. Kulinarne dziedzictwo kuchni Sapiehów odtwarza i pielęgnuje Danuta Pietrusik. Na Liście Produktów Tradycyjnych zarejestrowała już kilka wybornych potraw, uratowanych od zapomnienia. W tym Sekret Sapiehów, czyli suszone, dojrzewające wędliny. Teraz spróbowała sprawdzić, jak mógł smakować sapieżyński tort.
Tort z pokrzywy
Składniki:
Na ciasto:
30 dag listków pokrzywy
4 jaja
1 niepełna szklanka cukru
1 szklanka oleju
2,5 szklanki mąki krupczatka
3 łyżeczki proszku do pieczenia
Na poncz:
sok z 2 cytryn
pół szklanki pigwówki
1 łyżka cukru
Do przełożenia:
1 słoiczek dżemu żurawinowego
pół litra bitej śmietany
Do dekoracji:
suszona żurawina
truskawki
Wykonanie:
Pokrzywy opłukać, sparzyć wrzątkiem. Jaja ubić z cukrem, dodać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać olej, wymieszać z odcedzoną pokrzywą.
Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem, piec około godziny w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Odciąć wierzch, nasączyć ponczem. Posmarować dżemem, następnie ubitą śmietaną. Wierzch pokruszyć, posypać bitą śmietanę. Udekorować żurawiną i truskawkami.
I jeszcze widok z Kodnia na duchowy deser.
Źródło:http://ugotuj.to/zesmakiem/1,145554,18329471,kodenski-tort-pokrzywowy.html