Kuchnia grecka z Teo Vafidisem z Lidlem okiem Moni

nazwa

Wykonanie

Witam!
Trochę czasu już minęło od warsztatów, ale no niestety takiego wydarzenia nie można było ominąć i nie opisać tego na blogu. Zbliżał się wtedy tydzień grecki w Lidlu ...
Pewnie część z Was wie, że nasz dziadek był Grekiem. Kuchnia grecka nie jest nam obca - od dzieciństwa mama gotowała greckie dania i co roku z rodziną jeździmy do Hellady. Poza tym przez jakiś czas uczyłam się języka naszego dziadka, więc w sklepie jakoś się dogadam. ;)
Tak więc...
Jak przyjechałam do Warszawy umówiłam się z Kingą z Blue Cook na lunch w Słoiku. Tak się objadłyśmy...
Później poleciałyśmy na warsztaty. Ciekawa byłam, co będziemy gotować, czy sztandarowe greckie dania, czy może coś innego.
Było mega świetnie super bosko! Byliśmy podzieleni na 3 grupy. Każda grupa miała za zadanie przygotować:
starożytną sałatkę z kaszą bulgur i dressingiem z granatu
małże a'la Teo
ciasto owsiane z chałwą kakaową
Co do bulguru...
W Polsce nie używa się często kaszy bulgur, a szkoda. Wytwarza się ją z gotowanych, a następnie suszonych ziaren zboża - najczęściej pszenicy durum. Zastosowań nie ma końca, ale największym powodzeniem cieszy się na Bliskim Wschodzie, ale również w Grecji i Albanii.
Jak gotować?
Nic prostszego - zalać wrzątkiem w proporcjach 1:2, przykryć i odstawić na 10 minut, a później już tylko można wcinać ze swoimi ulubionymi dodatkami.
I najważniejsze - jest odchudzająca! Ma więcej błonnika, mniej kalorii niż inne produkty zbożowe i niski indeks glikemiczny. W sam raz na następny cykl "Odtłuszczanie z M&M".
Wracając do warsztatów...
Teo pokazał nam inne spojrzenie na Grecję i zainspirował do tworzenia własnych dań. Po wielkim, greckim gotowaniu był czas na ucztowaniu. Tak jak Grecy lubią - przy dużym stole, wszyscy siedzą, jedzą i rozmawiają. Nikt głodny z warsztatów nie wyszedł. ;) Na końcu był czas na wręczanie dyplomów przez samego Mistrza.
Jak pewnie wiecie w Lidlu teraz gości Dorota Wellman i Karol Okrasa. Na stronie kuchnia Lidla co tydzień są nowe odcinki "Dorota, Karol i goście", jest ubaw, a przy tym mnóstwo super przepisów.
Zainspirowani do działania?
Do dzieła!
~Moni
PS Dziękuję organizatorom za zaproszenie i mam nadzieję, że do zobaczenia.
Źródło:http://www.monikoza.pl/2015/11/kuchnia-grecka-z-teo-vafidisem-z-lidlem.html