ßßß Cookit - przepis na Futomaki w tempurze z kurczakiem teriyaki i ogórkiem

Futomaki w tempurze z kurczakiem teriyaki i ogórkiem

nazwa

Wykonanie

W zasadzie to nawet nie planowałam robić sushi. Przypadek chciał, że na półce w Makro znalazłam panierkę panko, używaną do smażenia na głębokim tłuszczu. W domu miałam jeszcze resztę surowego kurczaka, którego było zdecydowanie za mało jak dla całej mojej rodziny i tak się jakoś stało, że połączyłam oba te fakty i wyszło mi, że powinnam znowu uśmiechnąć się do moich azjatyckich produktów w kuchni i przygotować sushi. I wiece co? To była doskonała decyzja, bo sushi wyszło świetne! Panierka tylko podkręciła smak całości. W domu wykorzystałam to co miałam po ręką i padło na zielonego ogórka. Jeśli aktualnie macie pod ręką avocado, możecie i je wypróbować, będzie jeszcze lepiej pasować do podanej przeze mnie propozycji.
Do przygotowania tego dania użyłam ryżu Nishiki, jednego z najlepszych w sklepie. Jeśli nie macie go pod ręką sięgnijcie po inny ryż do sushi, ale zwróćcie uwagę na kraj pochodzenia. Ryż pochodzący z Włoch będzie najprawdopodobniej ryżem arborio, który tylko kształtem przypomina oryginalny ryż do sushi. Polecam zakupić ten, którego kraj pochodzenia to USA lub Japonia.
Składniki:
Ryż:
200 g ryżu do sushi (polecam nishiki)
300 g wody
1 liść kombu
3 łyżki octu ryżowego
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli morskiej
1 łyżeczka wina mirin
Sushi:
2 płaty nori (najlepiej klasy gold)
1 ogórek ze skórką, pokrojony na cienkie, długie słupki
1 pierś z kurczaka
sól morska
2 łyżki oliwy
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżka sosu teriyaki
Panierka:
1/2-2/3 szklanki panierki panko
2 łyżki mąki ryżowej
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka mąki kukurydzianej
6 łyżek lodowatej wody
olej do głębokiego smażenia
Dodatki:
marynowany imbir
wasabi (najlepsze z proszku)
sos sojowy (kikkoman lub yamasa)
Przygotowanie:
Ryż zalać zimną wodą i odstawić na pół godziny, aż stanie się biały. Po tym czasie odlać wodę i przepłukać całość za każdym razem nalewając nową wodę, aż ta stanie się przezroczysta. Ryż odsączyć i zalać wodą z przepisu. Na wierzchu umieścić glon kombu. Przykryć szczelnie i ugotować bez unoszenia pokrywki (gotowanie jest dowolne, można użyć specjalnej maszyny, mikrofali lub postawić ryż na palniku - około 15 minut od zawrzenia na małym ogniu). Odstawić na 10 minut nie otwierając pokrywki. Odrzucić glon kombu.
Ocet wymieszać z winem, cukrem i solą. Podgrzać, nie doprowadzając do wrzenia aż cukier i sól się rozpuszczą. Wlać do jeszcze gorącego ryżu i mieszać aż całość zostanie wchłonięta. Przełożyć ryż do miski, przykryć mokrą ściereczką od góry i odstawić do całkowitego wystygnięcia (obowiązkowo!).
Kurczaka pokroić w paski. Na patelni rozgrzać oliwę i olej sezamowy. Wrzucić kurczaka, posolić i smażyć przez kilka minut. Przewrócić, znowu posolić. Kiedy kurczak będzie gotowy (należy uważać by nie przesmażyć kurczaka by nie był zbyt suchy) polać go sosem teriyaki i smażyć jeszcze przez minutę aż kurczak wchłonie sos. Odstawić do ostygnięcia.
Na macie bambusowej położyć liść nori. Na nori rozłożyć 1/2 ryżu na 3/4 objętości, pozostawiając pasek około 3 cm na końcu. Na środku ryżu ułożyć kurczaka i ogórka. Zwijać rolkę za pomocą maty od siebie, mocno dociskając całość do podłoża. Końcówkę nori lekko zwilżyć by skleić całość. Przycisnąć wszystko matą by nadać sushi kształt. Odstawić na chwilę.
W misce wymieszać mąki z wodą. Na talerzu wysypać panierkę.
W wysokim rondlu rozgrzać olej do temperatury deep fry (190 stopni). Rolkę przekroić na dwie mniejsze rolki (w połowie). Maczać w cieście, następnie obtaczać w panierce i wrzucać na gorący olej. Smażyć aż panierka zbrązowieje. Po każdej rolce należy doprowadzić temperaturę do wysokości 190 stopni (temp. spada podczas smażenia). Odsączyć sushi na papierowym ręczniku. Kroić na cienkie krążki ostrym nożem.
Podawać z wasabi, imbirem i sosem sojowym.
Źródło:http://jedzeniezpasja.com/1_5_124_futomaki-w-tempurze-z-kurczakiem-teriyaki-i-ogorkiem.html