ßßß Cookit - przepis na Kasza gryczana

Kasza gryczana

nazwa

Składniki

Wykonanie

Kasza gryczana
CZYM JEST KASZA GRYCZANA
Kasza gryczana (hreczana) nie jest zaliczana do zbóż jak kasza manna czy jęczmienna. Brązowe, małe i trójkątne ziarna są owocem niewielkiej dorastającej mniej więcej do 60 cm rośliny, którą charakteryzują pachnące w barwie od białej do różowej kwiaty. W Polsce najwięcej upraw gryki znajduje się na lubelszczyźnie.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA KASZY GRYCZANEJ
Kasza gryczana stanowi bardzo dobre źródło wartościowego białka roślinnego. Zawiera go od 10 do 16%. Białko to jest znacznie lepiej przyswajalne niż białko zbóż, posiada podobną wartość do białka pochodzącego z roślin strączkowych takich jak soja, fasola, groch oraz jest dobrym źródłem unikatowych aminokwasów – lizyny i tryptofanu których organizm człowieka sam nie potrafi wytworzyć. Ponadto kasza gryczana bogata jest w witaminy B1, B2, PP oraz w składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo, nikiel, kobalt, miedź, cynk, bor i jod. Kasza gryczana nie zakwasza organizmu w przeciwieństwie do innych kasz. Mimo niezbyt niskiej kaloryczności 100 g kaszy to 336 kcal (biały ryż ma 344, a makaron dwujajeczny 373) to jest ona produktem polecanym osobom dbającym o linię gdyż zawiera ponad 2 razy więcej błonnika od ryżu czy makaronu bo aż 5,9 g w 100 g!! To produkt który z powodzeniem mogą spożywać osoby z nietolerancją glutenu (celiakią).
KASZA GRYCZANA NA PÓŁKACH SKLEPOWYCH
W sklepach dostępne są dwa rodzaje kaszy gryczanej: niepaloną(nieprażoną) oraz paloną (prażoną) którą można poznać po ciemniejszym kolorze. Palona posiada mniej wartości odżywczych ze względu na przebieg procesu palenia w którym ginie duża część witamin, jest jednak wyrazistsza w smaku od kaszy niepalonej. Niepalona kasza gryczana zachowuje barwę zielonkawą.
Ze względu na stopień rozdrobnienia można wyróżnić kaszę gryczaną łamaną i grubą. Gruba kasza jest brązowa (może zawierać kilka odcieni brązu) natomiast łamaną charakteryzuje barwa biało-brązowa.
W sprzedaży można również spotkać kaszę tzw. krakowską czyli najdrobniejszą kaszę gryczaną która poddawana jest procesowi polerowania. Proces ten niestety pozbawia ziarna gryki dużej ilości składników odżywczych. Kasza ta nosi nazwę kaszy krakowskiej gdyż królowa Anna Jagiellonka – żona Stefana Batorego kazała sprowadzić sobie tę kaszę z Krakowa po przeniesieniu się na Mazowsze. Ponadto kasza krakowska z rodzynkami to oryginalny staropolski deser zwany również kaszą po królewsku. Podawana również z konfiturą lub sokiem z wiśni.
PRZYGOTOWANIE KASZY GRYCZANEJ
Do gotowania kaszy należy wybrać płaski rondel o grubym dnie, o objętości 2 razy większej niż kasza plus woda. Przebrane ziarna wsypujemy do osolonej, gotującej się wody w proporcji 2 szklanki wody na szklankę kaszy. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu, pod przykryciem do momentu aż ziarna wchłoną wodę. Następnie wyłączamy gaz i odstawiamy aby kasza „doszła”. Nie przelewamy jej zimną, ani ciepłą wodą. Kasze gryczaną aby nadać jej wyrazistszego smaku można gotować w wywarze jarzynowym lub grzybowym.
ZASTOSOWANIE KULINARNE KASZY GRYCZANEJ
Kasza gryczana najczęściej stosowana jest jako dodatek do ciemnych mięs z sosami pieczeniowymi, oraz do gulaszu, jako farsz do pierogów czy krokietów.
Źródło:http://www.kulinarny-blog.pl/kasza-gryczana