ßßß Cookit - przepis na Chleb słonecznikowy

Chleb słonecznikowy

nazwa

Wykonanie

Po upieczeniu chleba z ciecierzycy, który okazał się strzałem w dziesiątkę, postanowiłam delikatnie zmodyfikować przepis i upiec go jeszcze raz. Zamiast mąki z cieciorki dodałam szklankę mielonego słonecznika, dzięki któremu chlebek stał się wilgotniejszy i miał charakterystyczny smak. Przyznam, że bardzo mi posmakował i na pewno jeszcze nieraz powtórzę taki wypiek
W sumie chleb wygląda bardzo podobnie do poprzedniego, nawet sfotografowałam go na tej samej desce, ale zapewniam, że smakuje inaczej;)
Składniki na blaszkę o wymiarach 11x35cm:
szklanka zmielonego słonecznika*
2 szklanki mąki pełnoziarnistej żytniej
2 szklanki mąki pszennej typ 650
2 szklanki ciepłej wody
1 szklanka dowolnych otrębów
szklanka ciepłego mleka
pół szklanki siemienia lnianego
pół szklanki nasion dyni
25g drożdży
łyżeczka cukru
łyżeczka lub półtorej łyżeczki soli
*Ja zmieliłam go w młynku do kawy, ale na pewno sprawdzi się również blender.
Przygotowanie chleba zaczynamy od zrobienia zaczynu- ciepłe mleko, cukier i drożdże dokładnie mieszamy i odstawiamy na bok.
Mąki przesiewamy do miski, dodajemy otręby, zmielony słonecznik, nasiona, płyny i sól. Następnie wlewamy zaczyn i wyrabiamy ciasto przez kilka minut. Powinno być ono dość rzadkie i może delikatnie kleić się do rąk. Odstawiamy je do wyrośnięci na około 1,5 godziny.
Ciasto przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie zostawiamy w ciepłym miejscu, na około 30- 45 minut.
Chlebek pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180C, przez około godzinę.
Smacznego:)
Dlaczego warto upiec chlebek słonecznikowy, czyli krótko o wartościach odżywczych i właściwościach kilku składników:
słonecznik jest bogaty w witaminę E oraz witaminy z grupy B, dzięki czemu wspomaga pracę układu nerwowego; ponadto zawiera sporo magnezu- pomaga w walce ze stresem, żelazo, potas i fosfor, a także nienasycone kwasy tłuszczowe,
siemię lniane jest doskonałym źródłem soli mineralnych takich jak: magnez, cynk i żelazo oraz witaminy E i kwasy tłuszczowe.
Źródło:http://kuchniacarrie.blogspot.com/2015/02/chleb-sonecznikowy.html