ßßß Cookit - przepis na Zupa grzybowa

Zupa grzybowa

nazwa

Wykonanie

Nikt nie zaprzeczy, że zupa grzybowa, to wraz z pierogami i kapustą, królowa polskiego stołu wigilijnego. W mojej wersji jest zupą całkowicie „swoją”, gdyż bazą oprócz własnoręcznie zbieranych i suszonych przez mojego teścia leśnych grzybów, będzie prawdziwy, aromatyczny, warzywny wywar.
Składniki :
Na wywar warzywny :
porządny pęczek włoszczyzny, lub sama skompletuj: 4 duże marchewki, por, 2 małe selery, 3-4 dorodne pietruszki, cebula.
około 1/3-1/2 kostki masła
1 łyżeczka soli
Na zupę :
50 gram suszonych leśnych grzybków
½ cebuli
śmietana 185 do zabielenia zupy (opcjonalnie)
1 czubata łyżka mąki
sól, pieprz (do smaku)
Dodatek :
Makaron łazanki oczywiście
Zaczynamy od przygotowania wywaru warzywnego, na którym gotować będziemy naszą zupę. Dobry wywar jest podstawą dobrej zupy, dlatego polecam go wykonać krok po kroku tak, jak jest podane w moim przepisie :). Będziemy potrzebować go około 2 litrów.
reklama
Pierwszy krok to przygotowanie warzyw – myjemy je, obieramy i kroimy drobniej, jak na zdjęciach poniżej.
Następnie w garnku rozpuszczamy masło i w pierwszej kolejności szklimy na nim cebulę z porą. Potem dokładamy pokrojoną marchew, pietruszkę i selera – całość mieszamy i dusimy pod przykryciem przez jakieś 15 minut. Następnie dolewamy około 2 litry wrzącej wody, dodajemy sól i gotujemy do momentu, aż warzywa będą miękkie.
Odcedzamy warzywa i wywar mamy już gotowy. Odstawiamy go do ostygnięcia, a z ugotowanych warzyw możesz przygotować np. zupę krem (odlej sobie trochę wywaru, dolej odrobinę wrzątku do rozrzedzenia i zmiksuj całość blenderem).
W trakcie tych czynności ugotuj makaron.
Ponownie odlej odrobinę wywaru warzywnego i zalej nim grzyby. Mocz przez dobre pół godziny, po czym ugotuj je w nim. Odcedź, gdy będą już miękkie i nie wylewaj wywaru w którym się gotowały. Ostudzone drobno pokrój, albo w kosteczkę, albo w cienkie paseczki.
Podsmaż pokrojone grzybki najpierw chwilkę same, a potem razem z pokrojoną w drobną kosteczkę cebulką – aż do zrumienienia. Na koniec posyp łyżką mąki, zasmaż i wrzuć do wywaru. Dolej również wywar pozostały z gotowania grzybów. Całość pogotuj jeszcze trochę na małym ogniu przez około 15 minut (dopraw ewentualnie odrobiną soli i pieprzu). Przed podaniem (z łazankami oczywiście!) możesz zabielić śmietaną. Jeżeli wyszła ci trochę za gęsta, możesz w trakcie gotowania rozrzedzić ją, dolewając odrobinę wrzątku.
Smacznego.
Źródło:http://bettycook.pl/2013/11/zupa-grzybowa