ßßß Cookit - przepis na Pełna lodówka ... czyli... Pierogi leniwe

Pełna lodówka ... czyli... Pierogi leniwe

nazwa

Wykonanie

Kiedy wyjeżdżam z domku … bo czasem muszę wyjechać by pooddychać innym powietrzem. Spojrzeć na różne sprawy z innej perspektywy, przyjrzeć się sobie, innym ludziom, posłuchać co w trawie piszczy … Zostawiam wtedy swoim mężczyznom dobrze zaopatrzoną lodówkę by mogli spokojnie, bez głodu nacieszyć się błogą chwilą ciszy w domu i również pooddychać świeżym powietrzem.
Jadę sobie wtedy w swoje ukochane znajome miejsca, wycieram stare kąty, wracam do wspomnień, do ludzi, do zdarzeń i dat do których wciąż mi blisko i których nie chcę zapomnieć. Odwiedzam przyjaciół z którymi nadal mogę wyjadać z beczki sól
Potem wracam napełniona szczęściem, nostalgią, wspomnieniami … zwykle niewyspana bo rozmowy po świt trwają nadal pomimo upływu lat, pomimo zmęczenia i obowiązków :)
Wracam szczęśliwa do swego gniazda, do swoich – myślę-
że stęsknionych również mężczyzn :) i do pustej już lodówki :) do mięciutkiego kota, który wita się ze mną u drzwi i tykającego zegara na ścianie. Wracam do domu, który tworzymy wspólnie MY.
A co zostawiłam swoim facetom tym razem?
Wyjazd był krótki więc rosołek i pierogi leniwe musiały wystarczyć :)
Co będzie potrzebne:
1kg sera białego (tłustego)
1 jajko
Mąka (i tu z ilością jest problem - bo to zależy od jakości sera ... jeśli jest mokry to dajemy jej więcej) zwykle ok 20 -25dkg. Z mąką w pierogach leniwych trzeba bardzo ostrożnie bo robią się twarde !!!
1 duża łyżka cukru waniliowego lub 1 opakowanie cukru wanilinowego
Cukier brązowy do posypania – opcjonalnie
Bułka tarta - opcjonalnie
Śmietanka do polania - opcjonalnie
Masło szałwiowe – opcjonalnie
Jak wykonać:
Wersja podstawowa
Ser zmielić w maszynce do mielenia mięsa lub rozgnieść dokładnie widelcem lub zmiksować mikserem. Ostatnio używam mieszadła w postaci haka.
Mieszam ser z całym jajkiem i cukrem waniliowym oraz dodaję mąkę. Po starannym wymieszaniu składników wyjmuję ciasto z misy na stolnicę. Ciasto jest lepiące ale nie należy podsypywać go zbytnio mąką ponieważ zbyt duża ilość mąki w cieście spowoduje, że pierożki będą twarde :(
Ciasto należy wyrobić i dla wygody podzielić na części. Z każdej części uformować wałek, który należy spłaszczyć – najlepiej nożem, następnie wałek kroimy w romby o długości 2-3 cm, albo prostokąty (jak się komu podoba). Figury geometryczne wrzucamy na wrzącą i osoloną lekko wodę i gotujemy aż do wypłynięcia i jeszcze przez ok. 1 minutę od wypłynięcia. To bardzo delikatne ciasto więc trzeba uważać aby „leniuchy” się nie rozgotowały.
Wersja de Lux
Ser zmielić w maszynce do mielenia mięsa lub rozgnieść dokładnie widelcem lub zmiksować mikserem. Ostatnio używam mieszadła w postaci haka.
Oddzielam białko od żółtka. Żółtko dodaję do sera, mąki i cukru waniliowego lub wanilinowego i mieszam dokładnie, a z białka ubijam z odrobiną soli sztywną pianę. Delikatnie łączę łyżką lub ręką masę serową z białkiem.
Dalej postępujemy jak w wersji podstawowej
Pierożki leniwe podaję na różne sposoby w zależności od fantazji, pory roku oraz czasu:
Z cukrem i ze śmietanką
Z musami owocowymi
Z masłem i z bułką tartą przyrumienioną na patelni
Z masłem szałwiowym i cukrem brązowym – na zrumienione masełko wrzucam kilka listków świeżej szałwii i zestawiam z ognia. Masło powolutku gdy stygnie przechodzi aromatem szałwii.
Dobrych pierożków Wam życzę i smacznego :)
Pokazu podawania pierożków dziś nie będzie, bo jak Wam pisałam - nie było mnie i nie wiem jak były podawane i z czym ? Czy ze śmietanką, czy z masełkiem? Pozostanie to już słodką tajemnicą moich Mężczyzn :)
Źródło:http://sekretymaleiduze.blogspot.com/2014/11/pena-lodowka-czyli-pierogi-leniwe.html