ßßß Cookit - przepis na SMALEC WEGAŃSKI

SMALEC WEGAŃSKI

nazwa

Wykonanie

Ten smalec to prawdziwe odkrycie. Dowód na to, że to wygląd sprawia iż coś wydaje nam się tym czym tak naprawdę wcale być nie musi. A zaczęło się tak niewinnie. Kiedyś moja Córka zajadając kanapkę z olejem kokosowym stwierdziła iż smakuje jej ona tak jakby jadła ze smalcem... Mózg przetworzył olej kokosowy po wyglądzie na smalec... ;-)
Poszłyśmy o krok dalej i stwierdziłyśmy, że skoro taki czysty olej sprawia wrażenie smalcu, to gdyby go jeszcze doprawić tak jak przyprawiamy normalny smalec, to dopiero musiałby być smak. Od pomysłu do realizacji (przynajmniej u nas) droga niezbyt daleka, tak więc pojawił się najprawdziwszy smalec- niesmalec. Zapach, smak i wygląd ma prawdziwego smalcu, choć wspólne z nim ma tylko przyprawy, jest w 100% roślinny, dlatego nazwałyśmy go smalcem wegańskim. Tylko olej kokosowy, cebula, czosnek, majeranek i sól. Przygotowanie go jest banalnie proste a efekt powalający. Dla laika chyba nie do odróżnienia, a duuużo zdrowszy. U nas choć nie stronimy od dobrego, prawdziwego smalcu wieprzowego, ten wegański zagości na dobre. Jako jego zdrowsza a równie smaczna alternatywa, tylko skwareczek mu brak...
Składniki:
- 500g oleju kokosowego bezzapachowego
- 2 cebule (u mnie jedna czerwona, druga zwykła)
- 4 ząbki czosnku,
- dobry, aromatyczny majeranek
- sól (ok.1/2 płaskiej łyżeczki)
- jabłko pokrojone w kostkę (ja nie daję, ale można dodać dla urozmaicenia)
Cebule obrać i pokroić w niezbyt dużą kostkę. Na patelni rozpuścić kilka łyżek oleju kokosowego. Na rozgrzany wrzucić pokrojone cebule i kilka minut podsmażyć je mieszając, na małym palniku- ok.10 minut. Pod koniec smażenia, gdy cebula jest już miękka (ale nie przypalona) dodajemy obrane i zmiażdżone ząbki czosnku, doprowadzamy do wrzenia mieszając.
Po ok.1-2 minutach nasz smalczyk odstawiamy z palnika, doprawiamy solą (cebula nada bardzo słodki smak), dodajemy resztę oleju kokosowego i mieszamy.
Po roztopieniu możemy nasz smalczyk porozlewać do pojemniczków (na dno, których wcześniej wsypujemy majeranek - ok.1-2 łyżeczki na każdy i małe kawałeczki jabłka gdy je dodajemy), zamieszać i odstawić do zastygnięcia. Gdy temp. w pomieszczeniu nie przekracza 23*C możemy go zostawić na zewnątrz, natomiast gdy jest wyższa po przestudzeniu musimy go odstawić do lodówki, inaczej nam nie ściągnie. Olej kokosowy topi się w temperaturze powyżej 23*C.
Najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej (przykryty) lub gdy temperatura nam na to nie pozwala wyjmować go z lodówki 2-3 godzinki przed spożyciem tak, by dobrze szło go rozsmarować. Wyjęty prosto z lodówki, będzie się kruszył
Smacznego ;-).
Źródło:http://smaczne-zdrowe.blogspot.com/2014/06/smalec-weganski.html