ßßß Cookit - przepis na Hummus z pomidorami

Hummus z pomidorami

nazwa

Wykonanie

Bardzo lubię cieciorkę i wiele razy zamierzałam zrobić hummus, lecz zazwyczaj ugotowana cieciorka trafiała do sałatki lub od razu gotowałam z niej zupę. Tym razem pomógł mi przypadek, a raczej mąż poproszony o namoczenie cieciorki, namoczył jej chyba ze 3 szklanki (bo była końcówka to wsypał wszystko). Tak oto wyszedł hummus i cieciorka z pomidorami w formie zupy. Hummus pochodzi z Bliskiego Wschodu i pewnie tak jak u nas przepis na bigos każdy dom ma swój, tam również receptur na hummus jest tyle ile domów. Moja wersja jest przygotowana pod kubki smakowe domowników. Konsystencja jest mniej płynna, taka bardziej nam odpowiada, a dodatek suszonych pomidorów fajnie podkreśla smak cieciorki.
Składniki:
hummus:
1 - 1 1/2 szklanki suchej cieciorki
3 łyżki soku z cytryny
2 - 3 ząbki czosnku
1 szklanka lodowatej wody lub tak jak u mnie zimnego płynu po gotowaniu cieciorki
pasta tahini (gotowa pasta sezamowa lub zrobić samemu)
6 pomidorów suszonych
2 łyżki oliwy z oliwek (opcjonalnie)
sól
pasta tahini:
1/2 szklanki ziaren sezamu
2 - 3 łyżki oleju sezamowego
Przygotowanie:
Cieciorkę opłukać wodą i moczyć w zimnej wodzie przez 12 godzin, wody ma być 2 razy tyle co cieciorki. Cieciorka podwoi swoją objętość.
Po moczeniu cieciorkę przełożyć do garnka z zimną wodą (wody ma być ze 2 cm ponad cieciorkę), gotować do miękkości (gdy można bez wysiłku rozgnieść ją w palcach). Czas gotowania tak 1 - 1 1/2 godziny, zależy od rodzaju posiadanej cieciorki. Wiem, że po dodaniu sody oczyszczonej czas gotowania się skraca, jednak nigdy tego nie sprawdzałam w obawie przed zmianą smaku cieciorki.
Po ugotowaniu wyjąć z wody, a wodę wystudzić i schłodzić. Jeśli chcemy otrzymać bardzo gładką i aksamitną pastę, to cieciorkę należy obrać ze skórki (ja tego nie robię, odpowiada mi nieco szorstka pasta).
Do przygotowania pasty tahini należy uprażyć sezam na suchej patelni, uważając by nie przypalić. Sezam włożyć do blendera i miksować do uzyskania jednolitej pasty, pod koniec dodając olej sezamowy. Miksować aż będzie gęsta pasta.
Pomidory jeśli mamy suche to namoczyć przez 1 - 2 minuty we wrzątku, a następnie po odsączeniu zalać oliwą z oliwek na co najmniej 10 minut. Po wyjęciu z oliwy drobno pokroić.
Do pasty tahini dodać cieciorkę, drobno pokrojony czosnek, sok z cytryny, miksować w blenderze, co pewien czas podlewając zimną wodą po gotowaniu cieciorki. Ilość wody dostosować do tego jaką konsystencję chcemy otrzymać, do smarowania czy do maczania pieczywa lub warzyw. W połowie miksowania dodać pokrojone pomidory, ze 2 łyżki oliwy z oliwek (może być ta po moczeniu pomidorów) i sól do smaku. Cieciorka w hummusie powinna być dobrze rozmiksowana, bez widocznych części ziaren cieciorki.
Mój hummus jest dość gęsty, raczej do smarowania niż do maczania pieczywa.
Źródło:http://przepisy-kulinarne-kuchcika.blogspot.com/2015/08/hummus-z-pomidorami.html