ßßß Cookit - przepis na Chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem na drożdżach

Chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem na drożdżach

nazwa

Wykonanie

Po udanych próbach pieczenia domowych bułek, przyszła pora na mój pierwszy chleb. Zaopatrzyłam się już w różnego typu mąki, ciągle jednak nie mogę się zabrać za mój pierwszy zakwas chlebowy. Wobec tego kontynuuję przygotowania domowego pieczywa na drożdżach i jestem pełna entuzjazmu dla tej czynności, bo zapach świeżo upieczonego chleba rozchodzący się po naszej kuchni, a potem - pierwsza ukrojona i skonsumowana kromka z masłem, to bezcenne chwile.
Moje pierwsze pieczywo w większej formie to chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem. Do jego przygotowania wykorzystałam podstawowe składniki, których użyłam też do wypieku bułek, zamieniając płatki owsiane na słonecznik.
Chleb piekłam w dwóch keksówkach o wymiarach 200x110x75 i 260x110x75.
Składniki:
250g mąki żytniej typ 720
300g mąki pszennej typ 650
375ml letniej wody
1,5 łyżeczki soli
łyżeczka cukru
20g drożdży świeżych
100g słonecznika łuskanego (plus trochę ziaren do dekoracji)
olej do wysmarowania blach
opcjonalnie jajko do posmarowania ciasta
Wykonanie:
- drożdże rozkruszyć w misce, dodać cukier i wodę, wymieszać i pozostawić na 20 minut, po tym czasie drożdże zaczną pracować (lekko się pienić lub tworzyć pęcherzyki)
- 250g mąki żytniej i 250g mąki pszennej przesiać i wymieszać razem z solą i słonecznikiem
- składniki suche przełożyć do mieszanki drożdżowej, połączyć nożem, wyrabiać kilka minut, podsypując pozostałą mąką
- ciasto będzie klejące, pozostawiamy je w misce przykryte do podwojenia objętości (30-60 minut)
- po wyrośnięciu zagniatamy je jeszcze raz, ciasto będzie cały czas dość luźne, nie przejmujmy się tym, nie ma potrzeby podsypywać go więcej mąką (można nasmarować dłonie olejem, ułatwi to pracę z ciastem)
- tworzymy podłużne bochenki i przekładamy je do wysmarowanych olejem i oprószonych mąką foremek do mniej więcej 1/3-1/2 wysokości formy
- pozostawiamy do wyrośnięcia przykryte ściereczką kuchenną, aż ciasto wypełni całą wysokość foremek
- po tym czasie ciasto smarujemy z wierzchu wodą lub roztrzepanym jajkiem i posypujemy ziarnami słonecznika
- warto wcześniej ustawić piekarnik na 200-220 stopni, a na jego dnie postawić naczynie żaroodporne wypełnione wodą (można pominąć)
- do tak nagrzanego piekarnika wstawiamy nasze bochenki
- czas pieczenia wyniósł około 50 minut, z tym, że po około 25-30 minutach (chleb był już wtedy przyrumieniony) zmniejszyłam temperaturę piekarnika do 180-190 stopni
- po upływie tego czasu jeden z bochenków wyciągnęłam na ściereczkę i sprawdziłam upieczenie stukając w jego spód, jeżeli wydaje głuchy odgłos, chleb jest gotowy do wyjęcia
- chleb studzimy na kratce, kroimy dopiero po wystudzeniu
Powiem Wam, że zachwyciłam się tym chlebem - słonecznik jest wyczuwalny w smaku, nie jest go jednak za dużo, połączenie obu mąk nadaje kromkom trochę ciemniejszy kolor niż ma pieczywo pszenne, a oprócz tego - skórka jest cudownie chrupiąca i chce się kroić coraz to kolejne kromki, które posmarowane masłem smakują jak królewskie śniadanie ;)
Źródło:http://smakolykibereniki.blogspot.com/2013/11/chleb-pszenno-zytni-ze-sonecznikiem-na.html