ßßß Cookit - przepis na Chrupiący, pachnący chleb

Chrupiący, pachnący chleb

nazwa

Wykonanie

To chlebek, który pewnie wiele osób już piekło albo chociaż widziało go w sieci. Bardzo często można go spotkać na blogach i nie ma się co dziwić, bo jest rewelacyjny. Pracy wymaga niewiele, wymaga natomiast odrobinę czasu, ale nie naszego tylko dla siebie :-)
Ja piekłem ten chleb już wiele razy i ta wersja, którą Wam przedstawię, smakowała mi najbardziej. Najgorsze w całej produkcji tego bochenka jest to czekanie na jego ostygnięcie, bo cała masa zapachów atakuje nas już, gdy tylko garnek z chlebem trafi do piekarnika. Przyznam się szczerze, że nie raz zdarzało mi się go jeść mocno ciepłego (zresztą, o ile pamiętam, te zdjęcia też przedstawiają ciepły chlebek). Bywało tak, że chłodziłem go na balkonie, na mrozie wzbudzając ogromne zainteresowanie sikorek!
Jako dodatków do niego używałem wielu różnych składników, w każdej wariacji chleb jest po prostu bombowy. W tej poniżej dodałem po 40 g każdego składnika, a były nimi: suszone pomidorki, czarne oliwki oraz sery - feta, gouda i mimolette. W tej kombinacji bochenek jest po prostu nieziemski :-)
Składniki:
400 g mąki pszennej chlebowej
1 łyżeczka soli
15 g świeżych drożdży
szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
200 g ulubionych dodatków (np. oliwki, suszone pomidory, różne rodzaje sera, zioła)
300 g chłodnej wody
otręby lub mąka do obsypania chleba
Mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, pieprz, pokruszone drożdże i dodatki, których w sumie powinno być około 200 g. W tym przypadku są to posiekane suszone pomidorki, posiekane oliwki, pokrojona w kostkę feta i starte na grubej tarce sery. Wszystko wymieszać, wlać wodę i energicznie wymieszać składniki łyżką przez około 30 sekund (ciasto będzie klejące). Miskę przykryć folią spożywczą (lub pokrywką) i odstawić do wyrośnięcia na około 12-16 godzin w temperaturze pokojowej.
Stolnicę lub matę silikonową lekko oprószyć mąką, obok niej rozłożyć czystą bawełnianą ściereczkę również oprószoną mąką. Na stolnicę wyłożyć ciasto z miski i oprószonymi mąką dłońmi złożyć boki ciasta do środka tworząc kulę. Następnie przełożyć kulę ciasta na przygotowaną wcześniej ściereczkę - łączeniem do dołu. Przykryć ciasto bokami ściereczki, tworząc rodzaj "węzełka", odstawić do wyrośnięcia (w ciepłym miejscu) na ok. 60-90 minut, aż ciasto podwoi objętość.
Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzać piekarnik do temperatury 250 stopni, ustawiając kratkę w dolnej 1/3 części piekarnika, a na niej przykryty garnek żaroodporny np. żeliwny, ceramiczny o średnicy 20-24 cm. Po nagrzaniu piekarnika, gdy również ciasto jest gotowe, wyjąć gorący garnek z piekarnika i zdjąć pokrywkę. Ostrożnie zsunąć ciasto ze ściereczki do garnka (łączeniem do góry) i wierzch ciasta obsypać mąką lub otrębami. Garnek przykryć, wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut. Następnie zdjąć z niego pokrywkę i piec dalej, aż chleb będzie dobrze zrumieniony, ale nie przypalony. Zajmie to kolejne 15-30 minut (zwykle piekę 20-25 minut, a gdy chleb zbyt szybko się rumieni kładę na nim kawałek folii aluminiowej lub papieru do pieczenia). Po upieczeniu wyjąć naczynie z chlebem z piekarnika, chwilkę przestudzić i ostrożnie, podważając chleb, wyjąć go z garnka. Studzić na kratce.
Smacznego :-)
A jeśli chcecie spróbować innego, domowego pieczywa to zapraszam na:
Angielskie muffiny odrobinę inaczej
Chleb żytni na zakwasie
Indyjski chlebek Naan
Chleb pszenno-żytni na zakwasie
Szybki chleb bez drożdży - Soda bread
Chlebek nieźle nadziany, prosto z jarmarku
Domową CIABATTA
Chleb ziemniaczany - Kartoffelbrot
Bułeczki z cebulą i parmezanem
Hiszpańskie chlebki - pan de horno
Źródło:http://www.facetnatalerzu.pl/2012/06/chrupiacy-pachnacy-chleb.html