ßßß Cookit - przepis na Ciasto agrestowo-migdałowe

Ciasto agrestowo-migdałowe

nazwa

Wykonanie

Gdyby postawić przede mną wszystkie owoce świata i gdybym mogła wybrać sobie tylko jeden, z pewnością mój wybór byłby oczywisty. Wybrałabym agrest . Nie wiem dlaczego, ale tak było zawsze. Agrest darzę od dzieciństwa wielką miłością. Ten miękki. Dojrzały. Galaretowaty w środku. Nie miałam umiaru, mogłam go zjeść w dowolnych ilościach. Niestety od kilku lat, jestem tej przyjemności pozbawiona, bowiem tutaj w Anglii, jest on nie do zdobycia. A przynajmniej tak mi się do niedawna wydawało. W marcu, czy w kwietniu, nie pamiętam dokładnie, kupiłam sobie krzak agrestu. Niestety jak do tej pory, nie ma na nim nawet jednego listka i podejrzewam, że już nie będzie(krzaki maliny i porzeczek, obrodziły, przynajmniej w liście, jak na razie). I to było moje pierwsze spotkanie z agrestem na Wyspach. Drugie nastąpiło niedawno, kiedy mój mąż, wrócił z pracy z kubełkiem agrestu . Niestety do jedzenia się nie nadawał kompletnie. Zielony, twardy, kwaśny. Ale do ciasta? Czemu nie. Znalazłam odpowiedni przepis i tak powstało to oto ciasto. Ciasto agrestowo-migdałowe . Pyszna ziarnista konsystencja(to te migdały!) i bardzo kwaśny agrest . Wyśmienite połączenie. Na dodatek ciasto długo utrzymuje świeżość. Polecam.
125 g masła, miękkiego
200 g drobnego cukru
3 duże jajka, roztrzepane
75 g mąki, przesianej
75 g mielonych migdałów
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
350 g agrestu, bez korzonków i ogonków
35 g płatków migdałowych
1 łyżka cukru pudru, do posypania
Piekarnik nastawiamy na 190 st C. Masło i 125 g cukru ubijamy do białości. Dodajemy jajka, po jednym, dobrze ubijając. Dodajemy mąkę, migdały i proszek do pieczenia, mieszamy łyżką. Ciasto przekładamy do wysmarowanej tłuszczem tortownicy o wymiarach 20 cm.
Agrest mieszamy z pozostałym cukrem(75 g) i wykładamy na wierzch ciasta. Pieczemy 20, 25 minut. Po tym czasie ciasto posypujemy płatkami migdałowymi i pieczemy jeszcze 10 minut. Pozostawiamy w foremce do ostygnięcia. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
Przepis znalazłam na stronie sklepu Waitrose .
Źródło:http://raspberriescream.blogspot.com/2010/07/ciasto-agrestowo-migdaowe.html