Łatwy chleb z zakwasem

nazwa

Wykonanie

Poziom trudności
Za chleb wzięłam się na poważnie. Prawie codzienne go piekę. Za każdym razem mieszam różne mąki w różnych proporcjach. Jak już pisałam w poprzednim, chlebowym poście, wypiekanie żytniego chleba na samym zakwasie nie jest łatwe i odpuściłam to sobie (od czasu do czasu taki chleb piecze mój mąż). Spróbowałam użyć żytniej mąki wraz z żytnim zakwasem w sprawdzonym już przepisie na pszenny chleb . No i udał się – pszenno-żytni, łatwy chleb z zakwasem.
Porcja na 1 bochenek
Składniki:
300 mąki pszennej typ 550
200 g mąki żytniej typ 720
2 łyżeczki soli
350 ml leniej wody
3 g świeżych drożdży
2 łyżki żytniego zakwasu
Sposób przygotowania:
Przygotowywanie chleba należy zacząć 10 do 12 godzin przed planowanym pieczeniem chleba. Do miski (szklanej lub stalowej, nierdzewnej) wsypać obydwie mąki, posolić.
W naczyniu wymieszać 3 g świeżych drożdży z wodą, dodać zakwas i wszystko wymieszać.
Połączyć mąkę z wodą i drożdżami. Wszystko wymieszać ręką do czasu, aż składniki się połączą (nie może być suchej mąki).
Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić na 8 – 10 godzin w temperaturze 18 – 21°C (teraz, zimą stawiam miskę na parapecie, niedaleko okna, latem ciasto do wyrośnięcia będę znosić do piwnicy). Po tym czasie ciasto sporo urośnie, a jego powierzchnia będzie nierówna, poryta pękniętymi pęcherzykami.
Przygotować drugą miskę i kwadrat papieru do pieczenia. Papier rozłożyć na blacie i obsypać mąką. Przełożyć na to wyrośnięte ciasto.
Ciasto obsypać z wierzchu mąką, trochę rozpłaszczyć i złożyć jak na zdjęciach poniżej.
Papier z ciastem przełożyć do przygotowanej miski.
Przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny, żeby ciasto znów wyrosło.
Na ½ godziny przed planowanym pieczeniem rozgrzać piekarnik do 250°C (góra-dół), do piekarnika wstawić garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie, do zagrzania. Po ½ godziny garnek wyjąć z piekarnika, zdjąć pokrywkę i przenieść ciasto razem z papierem do gorącego naczynia, przykryć pokrywką i wstawić z powrotem do piekarnika.
Po 30 minutach zdjąć pokrywkę i piec jeszcze przez 15 minut, aż się skórka zarumieni.
Wyjąć garnek z piekarnika i wyjąć z niego chleb, odkleić papier.
Odstawić chleb do całkowitego wystygnięcia (można go przykryć cienką ściereczką).
Smacznego!
Źródło:http://jagodzianka.com/2016/01/latwy-chleb-z-zakwasem