ßßß Cookit - przepis na Sposób przygotowania:

Sposób przygotowania:

nazwa

Wykonanie

Pączki z konfiturą różaną
Składniki na 10 pączków:
50 g świeżych drożdży
1 paczka cukru wanilinowegoo
450 g mąki pszennej
1 całe jajko i 4 żółtka
3/4 szklanki ciepłego mleka
4 łyżki masła
3 łyżki stołowe cukru
1 łyżka spirytusu
1 litr oleju rzepakowego do smażenia
Dodatkowo:
cukier puder do posypania
konfitura do nadzienia o dowolnym smaku
Przygotować rozczyn: do naczynia wlać 3/4 szklanki ciepłego mleka, dodać 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżkę stołową mąki oraz pokruszone drożdże i delikatnie wymieszać za pomocą łyżki. Następnie nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15 -20 minut.
Mąkę przesiać do miseczki. Całe jajko oraz żółtka ubić wraz z cukrem do białości. Następnie połączyć ze sobą rozczyn, mąkę oraz ubite jajka i dokładnie wymieszać.
Wyrabiać ciasto dodając stopniowo mąkę. Pod koniec wlać rozpuszczone i przestudzone masło oraz spirytus, po czym zagniatać tak długo, aż ciasto będzie odchodziło od ścianek naczynia i od ręki. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (na 1 godzinę). Następnie rozwałkować ciasto na grubość około 1 cm i wykrawać z niego krążki za pomocą szklanki.
Jeśli pączki będą wypełniane konfiturą po upieczeniu, należy pozostawić je podsypane nieco mąką na 1-2 godziny, aż podwoją swoją objętość. Jeżeli nie korzystamy ze szprycy, wówczas na każdy krążek ciasta nakładamy konfiturę, przykrywamy drugim krążkiem i mocno dociskamy brzegi. Następnie układamy pączki na stolnicy podsypanej mąką i pozostawiamy do wyrośnięcia.
W garnku rozgrzać olej na średnim płomieniu. Temperaturę tłuszczu można sprawdzić wrzucając do garnka kawałek ciasta, gdy wypłynie natychmiast na powierzchnię, wówczas tłuszcz jest odpowiednio nagrzany.
Wyrośnięte pączki wrzucać do garnka z nagrzanym do 170 - 180 stopni olejem po kilka sztuk spodnią stroną do góry. Smażyć średnio po 2 minuty na każdą ze stron. Pączki odwracać na drugą stronę za pomocą drewnianego patyczka. Wyjmować pojedynczo i układać na ręczniku papierowym.
Jeśli pączki nie są wypełnione nadzieniem, napełniamy szprycę konfiturą, przebijamy pączki i wypełniamy porcją nadzienia.
Gdy pączki ociekną z tłuszczu ułożyć je na półmisku i posypać cukrem pudrem.
Kilka wskazówek na to co należy wiedzieć o pieczeniu pączków:
Pączki wyrabia się z ciasta drożdżowego przyrządzanego na żółtkach, z małą ilością cukru i tłuszczu. Istotnym elementem ciasta jest spirytus, który chroni je przed wchłonięciem tłuszczu podczas smażenia.
Pączki po uformowaniu (niezależnie od sposobu formowania) układa się w odległości 5 cm jeden od drugiego na stolnicy posypanej lekko mąką.
Pączki najlepiej jest smażyć w płaskim i szerokim rondlu z dużą ilością oleju lub smalcu, który należy rozgrzać do temperatury 170 – 180 stopni. Może to być olej lub smalec bądź też mieszanina oleju i smalcu w stosunku 1:1.
Pączki należy zdejmować ze stolnicy lewą ręką, omieść pędzelkiem nadmiar mąki i wkładać wyrośniętą stroną do dołu (są one wówczas zanurzone mniej niż do połowy). Do rondla należy wkładać tyle pączków na raz, by mogły swobodnie pływać i nie obniżać temperatury tłuszczu.
Początkowo pączki można smażyć pod przykryciem, by mogły wyrosnąć. Gdy wyrosną i uzyskają złotobrązowy kolor trzeba je przewrócić i dalej wolno smażyć w odkrytym rondlu.
Jak otrzymać białą obwódkę na pączkach?
Gdy chce się otrzymać pączki z białą obwódką musimy pamiętać, że ciasto powinno być dobrze wyrośnięte i lekkie. Pączki zanurza się w tłuszczu mniej niż do połowy. Po przewróceniu na drugą stronę należy je smażyć wolno i w naczyniu odkrytym.
Ważne jest, by utrzymać stałą temperaturę oleju bądź smalcu podczas smażenia, ponieważ pączki smażone w zbyt zimnym tłuszczu wchłaniają zbyt dużą ilość tłuszczu, w zbyt gorącym natomiast błyskawicznie się rumienią i palą pozostając surowe w środku.
Źródło:http://www.gotowaniezestylem.pl/przepis_paczki.html