ßßß Cookit - przepis na Bezpieczny Aspartam - Polskie Towarzystwo Walki z Otyłością!

Bezpieczny Aspartam - Polskie Towarzystwo Walki z Otyłością!

nazwa

Składniki

Wykonanie

Ze względu na wczesną porę nie wstawiam śniadania, lecz traktuję o Kamapnii, która niewątpliwie zasługuje na rozgłos.
Co co się rozchodzi?
O wsparcie działań pod patronatem Polskiego Towarzystwa Walki z Otyłością oraz Polskiego Towarzystwa Diabetyków!
Jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny jest wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości oraz ich powikłań, głównie cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Otyłość została zaliczona przez WHO do epidemii XXI wieku . Przyczyną epidemii otyłości są zmiany stylu życia, takie jak brak aktywności fizycznej i nadmierne spożycie wysoko przetworzonej żywności o wysokiej gęstości energetycznej, prowadzące do dodatniego bilansu energetycznego.
Skuteczne zapobieganie i leczenie nadwagi i otyłości oraz ich powikłań wymaga trwałych zmian stylu życia, co jest trudne ze względu na liczne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które z czasem zmniejszają motywację osoby zmuszonej do odmawiania sobie spożywania pokarmów o ulubionym smaku. Zmniejszenie gęstości energetycznej dostępnej żywności, poprzez zmianę procesów technologicznych jej wytwarzania i składu, jest ważnym elementem działań profilaktycznych podejmowanych na poziomie społecznym. Jednak wprowadzenie takich zmian wymaga akceptacji konsumentów, którzy muszą dokonać wyboru produktu o obniżonej kaloryczności, co wymaga od producentów zachowania atrakcyjności smakowej.
Preferencje słodkiego smaku kształtują się u człowieka już w okresie dzieciństwa, ponieważ mleko matki zawierające laktozę ma lekko słodki smak. W celu zaspokojenia upodobań konsumentów do słodkiego smaku i jednoczesnego obniżenia kaloryczności pokarmów i napojów przemysł spożywczy stosuje niskokaloryczne substancje słodzące (słodziki). Niskokaloryczne substancje słodzące to związki o słodkim smaku oraz o zerowej lub nieprzekraczającej kilku kilokalorii energetyczności. Ponieważ są to związki, których słodki smak jest bardzo intensywny, można je dodawać do produktów spożywczych w bardzo małych ilościach. Obecnie słodziki są stosowane w produkcji napojów bezalkoholowych, słodyczy, mrożonych deserów, bjogurtów i budyni, a także wielu leków.
Do pieczenia i gotowania może być stosowana niskokaloryczna substancja słodząca pochodzenia naturalnego - stewia, która jest oporna na wysoką temperaturę, do 200 °C.
Odnosząc się do doniesień dotyczących rzekomego zwiększonego ryzyka niektórych nowotworów u zwierząt doświadczalnych, którym podawano sacharynę, aspartam i cyklaminian, należy podkreślić,że wyniki ostatnich badań przeprowadzonych u ludzi nie potwierdziły tych tez.
Odrębnym problemem jest stosowanie niskokalorycznych substancji słodzących w okresie ciąży . Sacharyna, z uwagi na przechodzenie przez łożysko i nie do końca poznany wpływ na płód, nie powinna być stosowanaw ciąży, natomiast pozostałe słodziki mogą być stosowane.
Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podkreślają, że spożywanie produktów spożywczych, których kaloryczność została obniżona dzięki zastosowaniu niskokalorycznych substancji słodzących, nie może być jedynym elementem zmian stylu życia . Jest to tylko sposób na zaspokojenie potrzeby odczuwania słodkiego smaku, bez spożywania mono- i disacharydów, co może ułatwić realizację zaleceń dietetycznych i kontrolę glikemii. W rozwoju nadwagi oraz otyłości i jej powikłań istotną rolę odgrywa również spożycie tłuszczów, zwłaszcza nasyconych, których ilość w diecie również powinna zostać ograniczona. Należy także podkreślić, że samo ograniczenie energetyczności diety powoduje nie tylko ubytek masy tłuszczu, ale również masy mięśniowej. Dlatego, by zapobiec ubytkowi masy mięśni szkieletowych, konieczna jest regularna aktywność fizyczna (minimum 5 razy w tygodniu 30 minut ćwiczeń tlenowych, np.: marsz, jazda na rowerze, pływanie na basenie).
*
Co ja o tym myślę? Osobiście, jestem szczerze zaskoczona, niemniej nie kwestionuję podanych oficjalnie faktów. Biorąc pod uwagę, jak duży odsetek ludzi spożywa słodzik we wszelakiej postaci, chyba można tylko się cieszyć, jeżeli nie jest to szkodliwe dla zdrowia.
A przy okazji - zawsze trzeba pamiętać o jednym: umiarze. :) Czy to słodzik, czy cukier, czy miód.
Jak Wy się do tego odnosicie?
*
A teraz?
Jadę.
Spotykamy się po drugiej stronie rzeczywistości.
Aparat biorę ze sobą!
http://talkilla.com/rdr/MiH7
Źródło:http://relishmeals.blogspot.com/2013/11/490-bezpieczny-aspartam-polskie.html