ßßß Cookit - przepis na Warzywa i owoce potęgują nasz optymizm

Warzywa i owoce potęgują nasz optymizm

nazwa

Składniki

Wykonanie

Karotenoidy te znaleźć można w warzywach i owocach. Sprawiają one, że pomidory są czerwone, a dynia pomarańczowa. Istnieje kilkaset rodzajów barwników roślinnych, ale tylko kilka z nich ma znaczący wpływ na nasz organizm. Należą do nich beta-karoten, alfa-karoten, kryptoksantyna, likopen, luteina i zeaksantyna.
Najwięcej beta-karotenu jest w marchwi, szpinaku, pomidorach, morelach i dyni, likopenu w czerwonych owocach, np. czerwonych grejpfrutach i arbuzie . Luteiny i zeaksantyny szukajmy w ciemnozielonych warzywach, czyli w brokułach, jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, brukselce, a także w czerwonej papryce i kukurydzy . Kryptoksantynę znajdziemy w owocach mango, pomarańczach i brzoskwiniach .
Autorka badań Julia Boehm z Harvard School of Public Health przyznała, że były to jedne z pierwszych prac naukowych wykazujących związek pomiędzy optymizmem a poziomem karotenoidów w naszym organizmie.
Jednak karotenoidy to nie tylko źródło optymizmu. Są one też silnymi antyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami, neutralizującymi wolne rodniki, które w nadmiarze szkodzą komórkom i przyspieszają starzenie skóry. Jednym z głównych czynników powodujących starzenie się naszej skóry jest promieniowanie UV, które między innymi pobudza wolne rodniki do atakowania komórek naszego organizmu, co prowadzi do ich osłabienia, a w późniejszym czasie do śmierci. Najlepszymi naturalnymi antyoksydantami są właśnie karotenoidy.
Związki te usprawniają także nasz system obronny. Dzięki stymulacji układu odpornościowego, organizm tworzy więcej tzw. makrofagów, komórek naturalnych K i pomocniczych typu T, które wykazują zdolność niszczenia nie tylko wirusów, ale także komórek rakowych.
Rola karotenoidów w naszym organizmie jest nieoceniona, sięgajmy więc po warzywa i owoce jak najczęściej!
Źródło:http://kuchnialetycji.blogspot.com/2013/08/warzywa-i-owoce-poteguja-nasz-optymizm.html