ßßß Cookit - przepis na Etap I

Etap I

nazwa

Wykonanie

Wpis na razie tylko z takim zdjęciem..po raz pierwszy postanowiłam zrobić piernik dojrzewający 6 tygodni..no i teraz akurat pora zacząć przygotowania..Przepisów w sieci na taki piernik jest bardzo dużo, a ja skorzystałam z przepisu Margarytki .Przepis na ten piernik pochodzi z książki pt. „W staropolskiej kuchni i przy polskim stole”, autorem jest Tadeusz Żakiej (książka wydana pod pseudonimem Maria Lemnis, Henryk Vitry w 1979 roku). Z tej porcji wychodzą 3 podłużne pierniki.
50 dkg prawdziwego miodu
2 szkl. cukru
25 dkg smalcu albo masła
1 kg mąki
3 jajka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
½ szkl.zimnego mleka
½ łyżeczki soli
2 – 3 torebki przyprawy do piernika
do przełożenia:
powidła śliwkowe
masa marcepanowa, czekolada, masa orzechowa
polewa:
czekolada albo lukier wg uznania
Etap I
2 -5 tygodni przed świętami:
Miód, cukier, przyprawy korzenne, smalec i masło podgrzać na wolnym ogniu, odstawić do wystygnięcia . Mąkę przesiać razem z solą. Sodę rozpuścić w mleku. Do letniej masy dodać mąkę z solą, jajka, mleko z sodą i wyrobić starannie gładkie ciasto. Gotowe ciasto przełożyć do kamiennego lub szklanego pojemnika przykryć czystą lnianą ściereczką lub folią spożywczą.
Etap II
3 – 5 dni przed świętami:
Dojrzałe ciasto wyjąć z lodówki kilka godzin przed pieczeniem, aby się ogrzało. Podzielić na 3 części, każdą z nich rozwałkować na grubość 0 , 5 cm, przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia . Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i piec około 20 minut. Każdy blat ciasta piec osobno. Zostawić do ostygnięcia – placki stwardnieją, ale po 2 – 3 dniach skruszeją i zrobią się miękkie.
Ostudzone placki od razu przełożyć wedle uznania;powidłami lub masą. Po przełożeniu przykryć piernik papierem do pieczenia i równomiernie obciążyć. Zostawić na 2 – 3 dni w chłodnym miejscu (niekoniecznie w lodówce).
Etap III
1 dzień przed świętami:
Piernik przekroić w poprzek na 3 części.Oblać czekoladą i ozdobić wedle uznania. Odłożyć w chłodne miejsce.
Piernik przechowywany w chłodnym miejscu zachowuje długo świeżość. Należy tylko dobrze owinąć w papier śniadaniowy i lnianą ściereczkę.
Źródło:http://mojekucharzenie-bozena-1968.blogspot.com/2015/11/piernik-staropolski-dojrzewajacy.html