ßßß Cookit - przepis na Produkcja sera dojrzewającego

Produkcja sera dojrzewającego

nazwa

Składniki

Wykonanie

Jak wyprodukowałem pierwszy ser.
Mleko prosto od krowy przelewamy do garnka z grubym dnem. Musimy się zaopatrzyć w kultury bakterii serowarskich i podpuszczkę.
Podgrzewamy mleko do temperatury 33-35 stopni C i dodajemy kultury bakterii (ja dodałem OMEGA 2). Czekamy kilkanaście minut i dodajemy podpuszczkę. W moim przypadku na 10 litrów mleka dodałem 20 ml podpuszczki. Ważne jest stężenie podpuszczki jaką kupiliśmy więc warto sprawdzić na ulotce producenta jakie jest dawkowanie.
Czekamy jakąś godzinę i sprawdzamy delikatnie nożem czy zrobił się skrzep:
Jeżeli mleko ma postać galaretki czy budyniu możemy przystąpić do krojenia w drobną kostkę.
Kroimy we wszystkich 3 wymiarach.
Po pokrojeniu i przemieszaniu powinniśmy otrzymać grudkowatą masę jak na zdjęciu poniżej.
Delikatnie zbieramy serwatkę i kilkukrotnie zalewamy przegotowaną wodą o temperaturze 40-50 stopni. Przy wlewaniu całość nie powinna podgrzać się bardziej niż do 38 stopni.
Po przełożeniu do formy wyłożonej gazą dociskamy ser odpowiednim ciężarem.
Ser dosciakamy na początku niewielkim ciężarem 8-10 kg na około 30 minut, a następnie wyjmujemy i odwracamy. Następnie ponownie dociskamy na ok 30 minut 10 kg. Po kolejnym odwróceniu dociskamy przez noc ciężarem około 20-25kg.
Po nocy wyciskania wyjmujemy dość zwarty kawałek sera.
Zanurzamy go na kolejne 6-12h w solance – roztworze soli NIEJODOWANEJ z wodą. Ja uzyskałem roztwór prawie nasycony i jeszcze nie jestem pewien czy sery wyjdą w sam raz czy też niedosolona lub przesolone. Napisze jak tylko pierwszy z nich znajdzie się na widelcu 🙂
Więc piszę 🙂 Sery wyszły dobre, ale jak na mój gust mogłyby by mniej słone, dlatego kolejne zanurzyłem w solance na 6 godzin.
Zobaczymy co z tego będzie…
Po wymoczeniu w solance, ser suszymy i chowamy do dojrzewalni. Ja użyłem do tego celu zakupioną na allegro za 200zł, powystawową lodówkę do wina (przy okazji chłodzę sobie też winko).
Pamiętamy, aby codziennie obracać ser przez kilka pierwszych dni. Ja dodatkowo podkładam ręczniki papierowe, które dodatkowo wyciągają wilgoć.
Po około 3 tygodniach ser możemy zawoskować.
Gotowy zawoskowany ser wygląda mniej więcej tak:
Po około 6 tygodniach rozpoczęliśmy nasz pierwszy ser:
Kanapka z domowym serem była wyborna.
Źródło:http://fotogoto.pl/sery/produkcja-sera