ßßß Cookit - przepis na Mince pie

Mince pie

Wykonanie

Ania: Przepyszne, angielskie mini babeczki. Kojarzą mi się ze świętami, Anglią i kolędowaniem. Gdy się je piecze w domu pachnie świętami. Są proste w przygotowaniu, a smak nieziemski. Najlepiej smakują z grzanym winem… Przepisu szukałam bardzo długo, aż w końcu znalazłam w świątecznej książce Nigelli Lawson.
Kris: Mince pie lub minced pie to bardzo aromatyczne i korzenne ciasteczka. W Anglii można je kupić w supermarketach gotowe, zamrożone i wystarczy je tylko odgrzać w piekarniku. Przygotowywane są głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia stąd też w przeszłości nazywane były Christmas pie.
Zróbmy najpierw nadzienie Mincemeat.
Potrzebujemy – Mince pie
60 ml czerwonego wina porto
75 g brązowego cukru
300 g świeżej żurawiny
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1 łyżeczka mielonego imbiru
½ łyżeczka mielonych goździków
75 g koryntek (nie mogłam ich znaleźć w sklepie więc zastąpiłam je zwykłymi rodzynkami)
75 g rodzynek
30 g suszonej żurawiny
drobno otarta skórka i sok z klementynki
25 ml brandy
kilka kropli ekstraktu migdałowego
½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
2 łyżki miodu
W tradycyjnej recepturze do tych składników dodawano łoju wołowego. Ja jednak pozostanę przy unowocześnionej wersji i obędzie się bez łoju… W tradycyjnej wersji nie było też żurawiny. W miejsce świeżej żurawiny należy dodać starte, kwaśne jabłko, a w miejsce suszonej żurawiny dodać więcej o 15 g koryntek i rodzynek.
Co robimy – Mince pie
Najprzyjemniejsza część przed nami, za chwilę w domu zapachnie świętami – nawet nie czuje, jak mi się rymuje… W dużym garnku rozpuszczamy cukier w czerwonym winie. Dodajemy żurawinę lub starte jabłko zależnie od wersji. Następnie dodajemy cynamon, imbir, goździki, koryntki i rodzynki, suszoną żurawinę (lub więcej koryntek i rodzynek). Na koniec dodajemy sok i skórkę z klementynki. Gotujemy całość przez 20 minut, aż owoce się rozpadną i wchłoną wino i sok z klementynki. Następnie ściągamy z ognia i czekamy, aż ostygnie. Dodajemy ekstrakt z migdałów i wanilii, brandy oraz miód. Energicznie ucieramy masę. Ja rozdrobniłam ją lekko w blenderze.
Przepis na ciasto już wkrótce…
Źródło przepisu: Nigella Lawson, „”Nigella Świątecznie”
Porady:
drogie porto można zastąpić tańszym odpowiednikiem, ważne jest, aby było to czerwone, słodkie wino,
masę (nadzienie do ciastek) możemy zamrozić i przechowywać w zamrażalniku do 3 miesięcy.
Źródło:http://kulinarnepogawedki.pl/mince-pie