ßßß Cookit - przepis na A oto składniki na sam chleb:

A oto składniki na sam chleb:

nazwa

Wykonanie

kwi 24th Chleb z makiem
Taki chleb pieczemy, gdy mamy ochotę na odmianę w razowych wypiekach i powrót do smaku okrągłych bochnów kupowanych w piekarni: z chrupiącą skórką i posypanych makiem. Tak wygląda nasz:
Zakwas na ten chleb prowadzimy jak zwykle w 3 etapach:
I. do ok. 100 g zakwasu pszennego dodajemy 100 g mąki pszennej tortowej i 100 ml letniej wody,
II. 100 g mąki pszennej tortowej i 100 ml letniej wody,
III. 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej (typ 2000) i 100 ml letniej wody.
Część zakwasu, której nie wykorzystamy, chowamy do lodówki, będzie na następny raz jak znalazł!
- 310 g zakwasu, który wyhodowaliśmy (jak wyżej),
- 90 g mąki jasnej żytniej (typ 720),
- 370 g mąki pszennej tortowej,
- 240 g letniej wody,
- 16-17 g soli,
- łyżka maku do posypania.
Wszystkie składniki solidnie mieszamy i wyrabiamy, aby całość nabrała sprężystej konsystencji (znak, że uwalnia się gluten). Pozwalamy ciastu odpocząć pół godziny pod przykryciem a następnie krótko przerabiamy i naciągając boki ze wszystkich stron pod spód formujemy kulę (aby ciasto zbytnio nie rozpłaszczyło się podczas rośnięcia). Kulę kładziemy na blasze opatrzonej papierem do pieczenia, smarujemy oliwą, posypujemy makiem i możemy naciąć ostrym nożem (niektórzy nacinają tuż przed wstawieniem do piekarnika).
Teraz bochenek wędruje w ciepłe miejsce (30-35 stopni) na 2-3 godziny, aż podwoi swoją objętość.
Ciasto z mąk pszennych, a zwłaszcza o niskim typie, czyli jasnych, można piec bez foremek, formując bochenek na blasze: zazwyczaj zachowuje kształt. Pieczywo żytnie natomiast rozpływa się podczas rośnięcia na całą powierzchnię, dlatego wygodniej piec w foremkach lub pozwalać wyrastać w specjalnych formach do chleba. Wracamy do naszego chleba powszedniego
Gdy wyrośnie, wstawiamy do nagrzanego do 230 stopni piekarnika (na I poziom od dołu) na 9 minut, zmniejszamy do 200 stopni i pieczemy kolejne 9 minut, teraz zmniejszamy do 180 stopni i pieczemy jeszcze 35 minut. Dziesięć minut przed końcem pieczenia spryskujemy wodą, aby był błyszczący i chrupiący. Po upieczeniu od razu wyjmujemy bochenek na drewnianą kratkę. Jak widzicie na pierwszym zdjęciu, my jak zwykle nie poczekaliśmy, aż wystygnie…
Źródło:http://do-eat-yourself.pl/?p=566