ßßß Cookit - przepis na Pierogi ruskie inaczej

Pierogi ruskie inaczej

nazwa

Wykonanie

Pie­rogi ruskie to chyba jedna z naj­le­piej zna­nych, naj­bar­dziej lubia­nych w Pol­sce potraw. W tym wpi­sie pozna­cie prze­pis na pie­rogi ruskie tro­chę bar­dziej uroz­ma­icone, niż zazwy­czaj.
Na wstę­pie chciał­bym zazna­czyć, że “ruskie” z poniż­szego prze­pisu przy­go­to­wy­wa­li­śmy na Święta Bożego Naro­dze­nia, a więc jest to mega­por­cja (żeby się nikt nie zdzi­wił). Wyszło kil­ka­set (!) pie­ro­gów i jeśli ktoś nie chce spę­dzić nad nimi całego popo­łu­dnia, to spo­koj­nie może podzie­lić ilość skład­ni­ków przez 2 albo nawet i 4. Do dzieła!
Ciasto na pierogi
80 dag mąki pszen­nej 650,
2 szklanki gorą­cej wody,
3–4 łyżki oleju rze­pa­ko­wego,
2 łyżki otrę­bów pszen­nych,
2 jajka (nie są konieczne).
Oprócz powyż­szych potrzebna będzie mąka do pod­sy­py­wa­nia cia­sta na stol­nicy i duży gar oso­lo­nej, wrzą­cej wody z łyżką oleju do goto­wa­nia pie­ro­gów.
Farsz do pierogów
3 kg ziem­nia­ków,
1 kg twa­rogu,
1 kg cebuli,
100 g masła,
1 opa­ko­wa­nie przy­prawy do ziem­nia­ków,
warzywko — do smaku.
Aby w ogóle myśleć o pie­ro­gach ruskich w pierw­szej kolej­no­ści musimy sku­pić się na przy­go­to­wa­niu nadzie­nia . Ziem­niaki obie­ramy, kro­imy na mniej­sze kawałki, płu­czemy i gotu­jemy do mięk­ko­ści w bar­dzo lekko oso­lo­nej wodzie.
Cebulę rów­nież obie­ramy z łupin, kro­imy w grub­szą kostkę lub szat­ku­jemy malak­se­rem i sma­żymy na maśle na rumiany kolor. Cebuli przed sma­że­niem wycho­dzi fura, więc możemy sma­żyć ją par­tiami, jeśli roz­miar patelni nie pozwala usma­żyć na raz cało­ści. Na szczę­ście warzywko w trak­cie obróbki zmniej­szy swoją obję­tość kil­ku­krot­nie.
Ugo­to­wane ziem­niaki, twa­róg i usma­żoną cebulkę dusimy za pomocą tłuczka do ziem­nia­ków w kil­ku­li­tro­wym naczy­niu. Dopra­wiamy przy­prawą do ziem­nia­ków i warzyw­kiem. Jeśli ktoś lubi, może też dodać czar­nego pie­przu, choć przy­prawa do ziem­nia­ków już go zawiera. Masę zosta­wiamy do osty­gnię­cia — będzie lepiej się for­mo­wać.
Teraz zaj­mijmy się cia­stem na pie­rogi . Skład­niki na pie­ro­gowe cia­sto mie­szamy w głęb­szej misce, a gdy już się połą­czą, prze­kła­damy na wysy­paną mąką stol­nicę i wyra­biamy kulę nie­zbyt zwar­tego cia­sta. Pod­sy­pu­jemy w miarę potrzeb mąką. Gdy cia­sto wyraź­nie mniej się lepi do rąk, for­mu­jemy z niego kulki/walce i roz­wał­ko­wu­jemy na popró­szo­nej mąką stol­nicy na gru­bość ok. 2 mm.
Z cia­sta za pomocą szklanki wykra­wamy krążki, na któ­rych śro­dek dajemy odpo­wied­nią ilość ziem­nia­cza­nego cia­sta (w zależ­no­ści od śred­nicy szklanki). Krążki skła­damy na pół i zle­piamy brzegi, two­rząc fal­banki. Tak otrzy­maną por­cję pie­ro­gów prze­kła­damy na czy­stą ścierkę, a w mię­dzy­cza­sie robimy następne.
Pie­rogi ruskie gotu­jemy po kil­ka­na­ście sztuk we wrzą­cej, oso­lo­nej i “natłusz­czo­nej” łyżką oleju wodzie, przez 3–5 minut. Jeśli będziemy je zamra­żać — gotu­jemy kró­cej, tak niby “al dente” (bo i tak będziemy je póź­niej dogo­to­wy­wać, odgrze­wać w mikro­fa­lówce), jeśli spo­ży­jemy od razu — dłu­żej. Zawar­tość garnka po wrzu­ce­niu por­cji pie­ro­gów warto zamie­szać, bo nasze sma­ko­łyki opa­dają na dno, gdzie lubią się przy­le­piać (i roz­wa­lać przy odry­wa­niu). Gdy będą sobie krą­żyć, damy im szansę na bez­pro­ble­mowe wypły­nię­cie na wierzch.
Ugo­to­wane pie­rogi ruskie poda­jemy wedle upodo­bań: same, ze sma­żoną cebulką, ze skwar­kami lub tłu­stą śmie­taną. Dla mnie jed­nak bez­a­pe­la­cyj­nie wygry­wają pie­rogi sma­żone na maśle, na tale­rzu okra­szone śmie­taną i podane ze szklanką zsia­dłego mleka
Palce lizać! Pozo­staje mi tylko życzyć Wam uda­nych pie­ro­gów i smacz­nego!
Pie­rogi ruskie ina­czej
Sma­ko­wite pie­rogi ruskie w kro­peczki.
Skład­niki:
80 dag mąki pszen­nej 650
2 szklanki gorą­cej wody
3–4 łyżki oleju rze­pa­ko­wego
2 łyżki otrę­bów pszen­nych
2 jajka
3 kg ziem­nia­ków
1 kg twa­rogu
1 kg cebuli
100 g masła
1 opa­ko­wa­nie przy­prawy do ziem­nia­ków
przy­prawa warzywko
Źródło:http://bombakaloryczna.pl/pierogi-ruskie-inaczej