ßßß Cookit - przepis na Czarka austriacka

Czarka austriacka

nazwa

Wykonanie

Czarka austriacka Sarcoscypha austriaca to grzyb pojawiający się jeszcze zimą, w czasie roztopów, i bardzo wczesną wiosną czyli o d lutego do maja .
Czarki wyglądają jak czerwone, małe kwiatki rozrzucone na ziemi. Wyrastają pozornie bezpośrednio na ziemi a t ak naprawdę na mniej lub bardziej zagrzebanych w ziemi ga łązkach i konarach drzew liściastych, przeważnie wierz by i olszy.
Owocniki mają kształt miseczek albo pucharków. Osiągają średnicę do ok. 5 cm. Z wiekiem brzegi wyginają się i mogą pękać. Trzonek jest najczęściej mały i k ró tki, bywa że prawie niewidoczny. Czarka od wewnątrz jest żywo czerwona - to warst wa zarodnikonośna ma barwę intensywnie szkarłatnoczerwoną, gładką i lśniącą. S trona zewnętrzna jest jaśniejsze, blado różowa, biaława i jakb y filcowa .
Czarka austriack a ma bardzo bliską, bliźniaczo podobną siostrę - rzadką czarkę szkarłatną Sarcoscypha coccinea - jednak możn a je odróżni ć dopiero po badaniu mikroskopowym.
Atlasy podają, że jest to grzyb niejadaln y, jednak to niezupełnie prawda. C zarka austriacka właściwie nie ma smaku a jeśli już to smakuje odrobinę rzodki ewkowo . J est mała więc nie ma znaczenia kulinarnego . M iąższ ma k ruch y i kolorow y i tak naprawdę m ożna ją jeść nawet na surowo albo sparzyć i dodawać do sałatek - tylko czy warto skoro smakuje właściwie nijak ?
Jeszcze do niedawna czarka austriacka by gatunkiem chronionym. Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów lista grzybów chronionych została zaktualizowana i czarkę wyjęto spod prawnej ochrony.
źródło : B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie”
M. Fluck „Atlas grzybów. Oznaczanie, zbiór, użytkowanie”
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
Źródło:http://smacznapyza.blogspot.com/2013/05/czarka-austriacka.html