ßßß Cookit - przepis na DIETETYCZNE BROWNIE Z CZERWONEJ FASOLI (nie zawiera mąki i cukru)

DIETETYCZNE BROWNIE Z CZERWONEJ FASOLI (nie zawiera mąki i cukru)

nazwa

Wykonanie

SKŁADNIKI
2 puszki czerwonej fasoli
5 tabletek stewii
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki oleju kokosowego
1 , 5 łyżki karobu
1 łyżka odżywki białkowej
3 łyżki naturalnego kakao
4 jajka
1 opakowanie budyniu/puddingu czekoladowego bez cukru
jeżeli trzeba to odrobina wody
PRZYGOTOWANIE
Zacznij od wypłukania fasoli.
Do miksera dodaj wszystkie składniki. Miksuj nawet do 15 minut. Jeżeli masa będzie zbyt kitowata to dolej odrobinkę wody i dalej miksuj. Przelej do misy multicookera i nastaw program CAKE i czas 45 minut.
W piekarniku 180 stopni i tez około 45 minut.
Polewa oczywiście z gorzkiej czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej.
Jesz fasolę? Jeśli nie, to zacznij.
To najwartościowszy pokarm, jaki wydaje ziemia. Na całym świecie uprawia się około 400 gatunków fasoli. Jest odporna na trudne warunki klimatyczne, można ją długo przechowywać, zawiera wiele substancji odżywczych.
Poszczególne gatunki fasoli różnią się wielkością i barwą, poczynając od białej (jaś, cannellino, boston), przez beżową z ciemnymi cętkami (pinto lub z czarnym oczkiem), zieloną drobną (flageolet), różową zwaną nerkową, do czarnej, najpopularniejszej w Ameryce Łacińskiej. Do fasoli suszonych zaliczają się też azjatyckie nasiona aduki i mung.
Wszystkie odmiany zawierają dużo białka roślinnego. Różnią się składem pierwiastków mineralnych i wartością energetyczną. Świeżo łuskane ziarna mają witaminę A i C i są o połowę mniej kaloryczne od suszonych.
Fasola - wartość odżywcza i wady
Jest bogata w potas, wapń i fosfor. W przeciwieństwie do grochu nie zawiera sodu. W niektórych jej gatunkach występuje żelazo (haricot), kwas foliowy (mung, pinto, z czarnym oczkiem), selen (z czarnym oczkiem) oraz dobroczynny zwłaszcza dla mężczyzn cynk (fasola czerwona, nerkowa i czarna). Fasola ma też lekkostrawną skrobię i substancje hamujące rozrost tkanek nowotworowych (inhibitory proteazy), a także rozpuszczalny błonnik, który pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu. Niestety ma także wady - powoduje wzdęcia i gazy. Dlatego nie mogą jej jeść kobiety w ciąży i karmiące piersią, małe dzieci, osoby starsze i cierpiące na zaparcia. W sezonie zrekompensują to sobie fasolką szparagową, równie zdrową, za to mniej kaloryczną i lekkostrawną.
Ważne
Fasola jest trzecim po soi (45 proc.) i grochu (25 proc.) źródłem białka (22 proc.). Ma go więcej niż mięso (12 - 13 proc.). Białko roślinne jest mniej wartościowe od zwierzęcego, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B1, czyli tiaminy, która działa przeciwdepresyjnie, poprawia pamięć i zdolność logicznego myślenia.
Fasola - kiełki i strąki
Kiełki fasoli wzmacniają system odpornościowy i nerwowy. Są zalecane w profilaktyce nowotworowej i w zespołach chronicznego lub wiosennego zmęczenia. Nie zawierają fazyny.
Posiadacze ogródków powinni uwzględnić fasolę w planach wiosennych zasiewów. Najcenniejsze są strąki. Po opróżnieniu z dojrzałych nasion warto je ususzyć i przez cały rok zaparzać jak ziółka. To jedno z najstarszych znanych człowiekowi lekarstw dla cukrzyków, obniżające poziom cukru we krwi. Takie napary działają też moczopędnie, oczyszczają organizm z toksyn, łagodzą objawy chorób nerek i pęcherza moczowego, dolegliwości gośćcowe, zmniejszają obrzęki. Stosowane zewnętrznie pomagają na wykwity skórne.
żródło tekstu: http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/fasola-wartosc-odzywcza-gatunki-fasoli-sposoby-przyrzadzania_33486.html
Źródło:http://claudittemisscooking.blogspot.com/2015/09/dietetyczne-brownie-z-czerwonej-fasoli.html