ßßß Cookit - przepis na Mleko migdałowe

Mleko migdałowe

nazwa

Wykonanie

Domowe mleko migdałowe, idealne do kawy, owsianki czy porannej granoli. Wzbogaca potrawy o wyjątkowy, niesamowity, lekko słodki, orzechowy smak. Dla mnie niezastąpione w wegańskiej kuchni. :)
Uwielbiam mleko migdałowe . Szczególnie lubię je pić z poranną kawą orkiszową. Zwykle w domu mam tyle kulinarnej pracy (potrawy na blog, domowa produkcja jogurtu, kefiru, granole, pasty, chleby itp itd), że na robienie własnego mleka roślinnego szkoda mi czasu. Tym bardziej, że znalazłam w sklepie takie bez dodatku chemii, składające się zaledwie z 3 składników (woda, migdały i odrobina oleju do konserwacji). Jest ekologiczne i smaczne, choć nie ukrywam, że nic nie dorówna domowemu mleku roślinnemu . Te robione samemu j est pyszne, niezwykle głębokie w smaku, dlatego czasem wynagradzam sobie moją kulinarną pracę i robię sobie przyjemność w postaci właśnie domowego mleka migdałowego . Kawa czy jaglanka z nim potrafi poprawić humor na cały dzień.
domowe
(1 litr)
- szklanka blanszowanych migdałów
- woda
- ściereczka lniana lub specjalny worek do odcedzania mleka
- ewentualnie dodatki: miód (w wersji wegańskiej syrop klonowy), pasta waniliowa bądź ekstrakt waniliowy, sól himalajska
Migdały zalewam wodą z kranu i pozostawiam na całą noc.
Drugiego dnia migdały odcedzam i umieszczam w blenderze. Zalewam je 4 szklankami przegotowanej, ostudzonej wody. Całość miksuję.
Jeśli używam ściereczki, układam ją na sitku (położonym na misce) i bardzo powoli przelewam przez nią mleko. Gdy już całe mleko przeleci, trzymając za narożniki zamykam ściereczkę, ściągam ją z sitka i bardzo mocno ściskam (nad miską), by dokładnie odcedzić orzechy. Najlepiej jednak użyć worka do odcedzania mleka. Nie jest drogi, a jeśli będziemy o niego dbać, posłuży nam na lata. Umieszczam worek w misce. Otwieram go i wlewam do niego wodę z migdałami. Zamykam i mocno ściskam. Całe mleko przeleci do miski, a zbędna pulpa migdałowa pozostanie w środku. Jest to najlepszy sposób, by jak najdokładniej odcedzić orzechy.
Gotowe m leko migdałowe przelewam do słoika i wkładam do lodówki (może tam stać maksymalnie 2 dni).
Przed użyciem potrząsam słoikiem. Czasem do mleka migdałowego dodaję 1 łyżkę miodu (weganie mogą użyć syropu klonowego), odrobinę pasty waniliowej i szczyptę soli himalajskiej. Jest jeszcze zdrowiej i jeszcze pyszniej.
Smacznego!
Źródło:http://truetastehunters.blogspot.com/2015/02/domowe-mleko-migdaowe.html