ßßß Cookit - przepis na Kostki rosołowe

Kostki rosołowe

nazwa

Wykonanie

A raczej "bloki" rosłowe:) Duże, zdrowe, bez konserwantów i ulepszaczy.
Mięso dowolne - takie, jak lubicie. W zależności od tego, jaki wywar chcecie przygotować: delikatny drobiowy, wołowy, wieprzowy. A może mieszany?
Trzeba się zaopatrzyć w plastikowe pojemniki, w których będziecie zamrażać wywar. W sklepach są też dostępne specjalne woreczki do mrożenia płynu. Kiedyś mroziłam w nich zupy i wiem, że takie woreczki spełniają swoją funkcję należycie:)
Zamrożony wywar będzie Was błagał:) o przekształcenie go w pyszną zupę, sos lub po prostu posłuży jako zdrowa, PRAWDZIWA przyprawa.
Już mi ślinka cieknie;)
Co potrzebujecie?
duży garnek, taki naprawdę duży:)
500-600 gramów mięsa
1 cały por (biała i zielona część)
1 seler
2 pietruszki
3-4 marchewki
5-6 liści laurowych
1 cebula
1 łyżka lubczyku
5-6 kuleczek pieprzu
5-6 kuleczek ziela angielskiego
1 łyżeczka soli
1 łyżka świeżo posiekanej natki pietruszki
opcjonalnie
2-3 liście kapusty włoskiej (ja nie dodawałam)
Mięso czyścimy, myjemy. Kroimy dowolnie - według uznania
Por czyścimy i kroimy w większe paski - będzie łatwiej wyłowić z zwywaru. Ja pokroiłam drobno, w talarki, ale wtedy trudniej jest się pozbyć
Seler myjemy i kroimy na pół
Pietruszki obieramy, myjemy i zostawiamy w całości lub kroimy wzdłuż na pół
Marchewki obieramy, myjemy i kroimy wzdłuż na pół. Jeśli są większe to możemy przekroić wzdłuż na cztery części
Cebulę obieramy i nic więcej z nią nie robimy - będzie sie gotowała w całości
Tak przygotowane składniki przekładamy do garnka z wodą
Następnie dodajemy przyprawy: sól, lubczyk, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, posiekaną natkę pietruszki (i opcjonalnie, liście kapusty włoskiej)
Gotujemy... bardzo długo, na małym ogniu, pod przykryciem. Minimum 2 godziny. Ja gotowałam 2 godziny 45 minut, ale wystarczą 2 , 5 godziny
Odcedzamy wywar. Niestety części warzyw trzeba się pozbyć, np. rozgotowana cebula i por. Chyba, że dodacie do zapiekanki mięsnej, jeśli taką planujecie:) Ale pietruszkę, marchew i seler możemy wykorzystać do tradycyjnej sałatki warzywnej. Mięso można zmielić i zrobić np. krokiety. Wszystko zależy od tego, w jakiej postaci było mięso. Skrzydełka można doprawić i na chwilę podpiec w piekarniku - to już Wasza inwencja twórcza:)
Odcedzony i schłodzony wywar przelewamy do plastikowych pojemniczków. Wielkość zależy już od Waszych potrzeb. U mnie różnie: półlitrowe i litrowe. Dobrze mieć pudełeczka różnej wielkości. Jeśli macie woreczki to do nich przelewacie rosół chochelką (będzie łatwiej) i zamykacie szczelnie wiążąc supełek lub korzystając z klamerki. Zamrozić i korzystać ile się da!:)
Na pewno na zdrowie! :)
Źródło:http://szczesliwakuchnia.blogspot.com/2013/09/kostki-rosoowe.html