ßßß Cookit - przepis na Zalewajka Świętokrzyska

Zalewajka Świętokrzyska

nazwa

Wykonanie

Może wykażę się ignorancją, jak przyznam, że nie znałam tej zupy i nigdy jej nie jadłam, aż do teraz ;) Mąż wielokrotnie o niej wspominał, jednak nigdy nie miałam okazji spróbować. Teraz już wiem co traciłam.
Dla tych co nie znają historii tej potrawy poniżej kilka informacji z wikipedii ;)
Zalewajka – tradycyjna zupa wiejska, zawierająca ugotowane, pokrojone w kostkę ziemniaki zalane (stąd właśnie nazwa) przygotowanym osobno czystym żurem z zakwasu chlebowego.
Pochodzenie
Sama zupa wywodzi się z centralnej Polski. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIX wieku z Łodzi i Radomska. Podstawowym składnikiem diety tych regionów były ziemniaki i zbiory leśne. Z tego powodu ziemniaki były bazą wielu potraw (podawano je w różnej postaci i z różnymi dodatkami). Dzięki swej prostocie zalewajka dotarła do Kielc, skąd na przełomie XIX i XX wieku wraz z migrującą ludnością pojawiła się w Zagłębiu Dąbrowskim.
Składniki:
80 dag ziemniaków
2 marchewki
1 ząbek czosnku
40 dag boczku wędzonego
ok 2,5 l bulionu (ja gotowałam na 2 udkach kurzych)
1 duża cebula
butelka żurku
kostka rosołowa
3-4 ziarenka ziela angielskiego
liść laurowy
łyżka majeranku
pieprz/sól do smaku
łyżka tartego chrzanu (opcjonalnie)
Śmietana 18% do zabielenia (opcjonalnie)
Obieramy warzywa i kroimy je w kostkę. Do garnka z bulionem dodajemy ziemniaki i marchewki. Po chwili dorzucamy także kostkę rosołową.
Boczek i cebulę kroimy w kostkę, przesmażamy na patelni razem z posiekanym czosnkiem. Dorzucamy do garnka. Gotujemy ok 30 min. Do momentu aż, warzywa będą miękkie. Wówczas dodajemy żurek, dodajemy przyprawy i doprawiamy do smaku solą, pieprzem (ew. chrzanem).
Gotujemy jeszcze 3-5 min na wolnym ogniu.
Możemy zlewać do talerzy ;)
Smacznego!
Pamiętajmy, że zalewajka, najlepsza jest na następny dzień, kiedy już wszystkie składniki się przegryzą.
Źródło:http://zwkladka.blogspot.com/2013/03/zalewajka-swietokrzyska.html